Neredzamās varones komandā: māsu palīdzes
GASTRO CENTRĀ darbojas plašs un daudzveidīgs medicīnas profesionāļu klāsts, katrs ar saviem specifiskiem pienākumiem, kopā veidojot vienotu mehānismu, lai nodrošinātu visaugstāko aprūpes līmeni. Viena no būtiskām šī mehānisma daļām ir māsu palīgi, kuri rūpējas par pacientiem pēc procedūrām. Šajā “GASTRO Ziņu” izdevumā mēs “ēnojām” GASTRO CENTRA māsu palīdzes Agnesi Dārznieci un Diānu Rubeni, lai tuvāk iepazītu viņu darbu.
GASTRO CENTRA māsu palīdzes Diāna Rubene un Agnese Dārzniece. Foto – Anita Saka
GASTRO CENTRA māsu palīdžu darbs patiesībā sākas jau tad, kad pacientam tiek veikta procedūra. Viņas rūpīgi pārbauda telpu, lai viss būtu sagatavots un kārtīgs pirms pacientu ierašanās, sagatavo gultas un visus nepieciešamos materiālus, un tad jau tiek ievesti pirmie pacienti, kuri vēl saldi dus pēc anestēzijas.
Kad pēc procedūras ir atvesti pacienti, māsu palīdzes pacientam pievieno SpO2 sensoru, lai sekotu līdz skābekļa piesātinājumam asinīs un sirdsdarbībai. Māsu palīdzes uzmanīgi seko katra pacienta stāvoklim, lai nodrošinātu, ka viņu pamošanās pēc procedūras ir droša un komfortabla. Kā stāsta māsu palīdzes: “Daži pacienti atmošanās laikā ir nemierīgāki, citi izbauda šo nelielo snaudu, ko viņiem ir sniegusi procedūra – katrs cilvēks ir citādāks un māsu palīdzēm ir jāatrod īstā pieeja katram. Darbs ir visai dinamisks, jo nepieciešams sekot līdzi vairāku cilvēku stāvoklim vienlaikus.”
Kad pacients pamostas, māsu palīdzes steidzas pie pacienta, lai pārliecinātos par viņa pašsajūtu. Ar katru pacientu māsu palīdzes parunājas, apjautājoties, kā pacients jūtas. Sākotnēji pacientam tiek ļauts vēl nedaudz pagulēt, tomēr pēc tam pacienti lēnām tiek piecelti sēdus. “Mēs rūpējamies, lai pacients nesteigtos celties pārāk ātri, jo reiboņi pēc procedūras ir bieži sastopami. Drošība ir mūsu galvenā prioritāte,” piebilst māsu palīdze Diāna.
Katram pacientam ir sagatavota kastīte ar personīgajām mantām, un, kad viņš ir atguvies, māsu palīdzes palīdz pacientam saģērbties un sagatavo viņu turpmākajiem soļiem. Pacientam tiek sniegta visa nepieciešamā informācija par to, kā un kad saņemt rezultātus, un pēc nelielas atpūtas viņi tiek pavadīti atpakaļ uz reģistratūru.
Komandas darbs ir būtisks, lai nodrošinātu pacientu drošību pēc procedūrām. GASTRO CENTRA māsu palīdzes cieši sadarbojas ar ārstiem un pārējo medicīnas personālu, lai sekotu pacienta stāvoklim un nepieciešamības gadījumā reaģētu ātri. “Mēs cieši sadarbojamies ar kolēģiem, un, ja pacienta stāvoklis pasliktinās, nekavējoties ziņojam ārstam vai anesteziologam. Tas ir svarīgi, lai garantētu pacienta drošību visos ārstēšanas posmos.” Piemēram, ja pacientam sāp vēders pēc procedūras vai ir kāda cita kaite, māsu palīgi dodas saskaņot medikamentus ar ārstu un pēcāk rūpējas, lai pacients šos medikamentus saņemtu.
Māsu palīdzes kopā ar topošo ārsta palīgu Arnoldu Kraukli.
Māsu palīgu darbs ne tikai prasa fizisku izturību, bet arī emocionālu stabilitāti. Pacienti dažkārt ir apjukuši vai satraukti, tāpēc ir svarīgi viņus nomierināt. Un nodrošināt, lai viņi justos droši un pasargāti. “Kad pacients pamostas un jūtas labi, tas ir mūsu darba lielākais atalgojums. Redzēt pacientu mierīgu un pateicīgu pēc procedūras ir tas, kas mūs motivē turpināt darbu ar pilnu atdevi katru dienu,” komentē māsu palīdze Diāna.
Lai nodrošinātu veiksmīgu pacientu aprūpi, māsu palīgi ne tikai seko līdzi medicīniskajiem aspektiem, bet arī pārbauda dokumentāciju pēc procedūrām. “Mēs pārliecināmies, ka visas veidlapas un dokumenti ir kārtībā, un, ja kaut kas nav precīzs, mēs dodamies pie ārstiem, lai precizētu informāciju. Katram dokumentam jābūt rūpīgi aizpildītam, jo tie ir patiesi būtiski pacienta turpmākajai aprūpei,” skaidro māsu palīdze Agnese.
Māsu palīgu darbs ne tikai kalpo kā medicīnisks atbalsts, bet tam ir arī emocionālā puse – viņām jāprot veidot saikni ar pacientiem, izprast viņu vajadzības un sniegt atbalstu pēc procedūrām. Šādas rūpes un uzmanība palīdz pacientiem justies drošiem un pārliecinātiem, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc māsu palīgi ir neatņemama komandas sastāvdaļa.
Kad jautājām māsu palīdzēm par viņu darba laiku, viņas iesmējās, sakot, ka to nekad nav iespējams paredzēt, jo viss ir ļoti atkarīgs no pacientiem. Māsu palīdzes nereti ir beidzamās, kuras iziet no GASTRO CENTRA telpām, jo līdz pat pēdējam brīdim viņas rūpējas par to, lai pacients justos labi pēc procedūras. Kādam cilvēkam, lai atgūtos ir nepieciešamas 15 minūtes, savukārt citiem šis laiks var būt krietni ilgāks. Tomēr viens ir skaidrs – uz katra soļa pēc procedūras, pacients saņems nedalāmu GASTRO CENTRA māsu palīdžu atbalstu.
GASTRO CENTRA galvenā māsa Karolīne Pedčenko uzsver māsu palīgu lomu: “Mūsu māsu palīdzes Diāna un Agnese ir mūsu komandas neaizstājama sastāvdaļa. Viņu ieguldījums ikdienas darbā ir nenovērtējams – viņas palīdz nodrošināt ne tikai tehnisko atbalstu, bet arī emocionālo palīdzību pacientiem. Bez viņām mēs nevarētu nodrošināt tādu aprūpes līmeni, kādu mēs šeit piedāvājam. Latvijā, kur medicīnas darbinieku trūkums ir jūtams, māsu palīgu loma kļūst arvien nozīmīgāka. Māsu palīgi ir būtisks resurss, kas atvieglo māsu un ārstu darbu, vienlaikus rūpējoties par pacientu labbūtību. Viņu apmācība un izglītība ir izšķiroša, un mēs ļoti novērtējam to, ka ir cilvēki, kuri izvēlas šo profesiju. Ja agrāk GASTRO CENTRĀ nebija māsu palīgu, tad šobrīd mēs vairs nespējam iedomāties savu darbu bez viņiem!”