Ilgtspējība medicīnā un zaļais kurss

Gustavs Tolmanis,

Upsalas universitāte, Zviedrija

Mūsdienās ilgtspējība vairs nav tikai iniciatīva vai labais tonis, kā uzņēmumiem sevi parādīt no malas, lai piesaistītu partnerus un klientus, bet gan viens no vadošajiem faktoriem, lai konkurētu konkrētajā industrijā par vērtīgākiem un ilgtspējīgakiem procesiem organizācijā. Skandināvijas valstis, īpaši Zviedrija, ir augsti attīstītas un izstrādā vadlīnijas, likumus, lai monitorētu un palīdzētu organizācijām kļūt ilgtspējīgākām. Daļa sabiedrības ilgtspējību (vai angliski – sustainability) asociē ar vidi un atkritumu šķirošanu, kas nav nepareizi, bet ilgtspējība sevī iekļauj daudz plašākas perspektīvas, piemēram, ekonomikas ilgtspējību, sociālo ilgtspējību un, protams, arī vides ilgtspējību. Šiem trijiem fokusa virzieniem ir jābūt kaut kādā mēra aptvertiem, lai uzņēmums vai valsts iestāde kļūtu efektīvāka un spētu konkurēt, kā arī izvirzīties darba tirgus priekšgalā.

Ilgtspējība medicīnā

Uzreiz aiz radiācijas atkritumiem medicīna tiek uzskatīta par otro lielāko industriju, kas ražo bīstamos atkritumus, ieskaitot atkritumus, kas ir radioaktīvi, toksiski, infekciozi – bīstamie atkritumi. Kā arī pārējos atkritumus, kuri relatīvi ir mazāk bīstami dabai, taču rada vizuālu piesārņojumu dažādās vidēs. No kopējā atkritumu daudzuma, ko saražo medicīnas iestādes, medicīnas laboratorijas un medicīnas ēkas, ap 85% ir klasificēti kā nebīstamie atkritumi, bet 15% kā bīstamie. Lai tos pareizi iznīcinātu vai pārstrādātu, lielākā problēma ir tā, ka abu veidu atkritumi netiek pareizi sašķiroti vai sadalīti, kas rada ievērojamāki lielāku piesārņojumu apkārtējā vidē.

Gustavs Tolmanis

Medicīna ir ļoti specifiska nozare, kura patērē daudz resursu, un ir grūti ieviest ilgtspējīgus procesus, lai nodrošinātu atbilstošu normatīvu izpildi, sterilu vidi un kvalitāti. Tomēr ir vairākas jomas, kur resursu izmantošana, sociālās aktivitātes un investīcijas var tikt efektivizētas jeb izmantotas lietderīgāk, kas īsākā termiņā un ilgtermiņā dod taustāmu pienesumu un padara medicīnas nozari ilgtspējīgāku.

Viens no efektīvākajiem veidiem, kā samazināt ietekmi uz dabu no vides ilgtspējības perspektīvas, ir pareizi šķirot un atbrīvoties no atkritumiem videi draudzīgā ceļā – dažādu filtrācijas iekārtu izmantošana, digitalizācija, ikdienas plastmasas produktu maiņa no vienreizlietojamiem uz vairākkārtlietojamiem un pārstradājamiem. Lielu piesārņojumu medicīnā, īpaši Latvijā, rada nevajadzīgi veiktas procedūras un testi – izmeklējumi, kas ir veikti kādā citā iestādē, nav pieejami kopējā sistēmā, tāpēc tiek veiktas atkārtotas procedūras, kas ir milzīgi zaudējumi un izšķiesti resursi.

Pasaules Veselības organizācija (World Health Organization) un Pasaules fonds (The Global Fund) ir izstrādājuši dažādas vadlīnijas, kas ļauj ieviest principus un procesus, lai medicīnas uzņēmumi kļūtu ilgtspējīgāki un resursi tiktu izmantoti efektīvāk. Pirmais ir piesardzības jeb proaktivitātes princips, kur darbības tiek veiktas preventīvi, lai kaitīgās vielas un atkritumi nenonāktu vidē un piesārņojums neatstātu nospiedumu uz dabas procesiem, tādējādi samazinot bīstamās vielas ikdienas procesos līdz minimumam.

Otrkārt, proksimitāte un pašpietiekamība, kas nozīmē, ka atbrīvošanās no atkritumiem un to pārstrāde ir pēc iespējas tuvāk uzņēmuma lokācijai, tādā veidā tiek samazināti transporta radītie izmeši. Turklāt uzņēmums, kas piedāvā produktus vai pakalpojumus, ir atbildīgs par radīto piesārņojumu visa produkta mūža ilgumā. Respektīvi, tā ir kompānijas atbildība, nevis patērētāja atbildība, kas notiek, kad produkts tiek izmantots vai pakalpojums piedāvāts.

Treškārt, aprites ekonomika un vides ilgtspējība, kur efektivitāte tiek palielināta. Izstrādes procesā, kad produkts vai pakalpojums ir dizainēts vai izveidots, tas ir jārada tā, lai atkritumi, izmeši un citi resursi tiktu mazināti gan ražošanas, gan lietošanas, gan pakalpojuma sniegšanas laikā, bet produktu izturība, drošība, lietderība netiktu konfrontēta.

Ceturtkārt, pienākums uzraudzīt, kas nozīmē, ka kādai personai ir jābūt atbildīgai, lai visi atkritumi tiek sašķiroti tiem noteiktajā veidā un kārtībā, kā arī notiktu nepārtraukti uzlabojumi procesos.

Visbeidzot, beidzamais princips balstās uz datu monitoringu – datiem jābūt ievāktiem un analizētiem, lai būtu iespēja pilnveidotu procesus, kas ļauj nepārtraukti attīstīties.

Zaļais kurss

Zaļā kursa pamatā tiek nodrošināts, ka produkti ir pirkti un izmantoti efektīvi, lai samazinātu nevajadzīgu resursu izšķiešanu un veicinātu pārdomātu produkta nepieciešamību. Kā arī ir jāizsver aprites domāšana un produktu izmantošanas efektivitāte. Ilgtspējība un zaļais kurss balstās uz procesiem, kas iekļauj vides un sociālos faktorus, brīdī, kad pirkumi tiek veikti. Pamatā tā ir produktu analīze, kas ļauj noteikt produktu ietekmi uz apkārtējo vidi – vai tas ir ilgtspējīgs, vai atbilst ētikas un sociāli atbildīgiem standartiem. Zaļā kursa mērķis ir samazināt negatīvo ietekmi uz vidi un cilvēkiem, kā arī paralēli radīt pozitīvas pārmaiņas.

Sociālā un ekonomiskā ilgtspējība

Sociālā un ekonomiskā ilgtspējība Latvijas darba tirgū ir mazāk aptvertas, tomēr tās ir vienlīdzsvarīgas, kad tiek ieviesti ilgtspējības procesi uzņēmumos.

Sociālā ilgtspējība balstās uz vienlīdzīgu, iekļaujošu, ilgtermiņa sociālo sistēmu izveidošanu un pilnveidošanu. Šī ilgtspējības joma ietver sociālo taisnīgumu, cilvēku tiesības, visu cilvēku grupu iesaisti, vienlīdzīgas iespējas resursiem un izaugsmei, veselīgu un produktīvu darba vidi, sadarbību un partnerattiecības starp dažādām jomām. Medicīnas uzņēmumos (tāpat kā jebkuros citos) šīm jomām jābut aptvertām, lai veicinātu uz izaugsmi vērstu darba kolektīvu, produktivitāti, cieņu pret visiem iesaistītajiem, kas turpmāk rezultējas ar ilgtspējīgu domāšanu un nākotni. Zviedrijā darba organizācijas daudz investē darbinieku apmācībā un veicina visu sociālo grupu iekļaušanu, kas rezultējas ar augstu dzīves līmeni un zemu korupcijas procentu kopumā. Taču šie ir tikai daži efekti.

Ekonomiskā ilgtspējība vēsta par ilgtermiņa izaugsmi un labklājību, aptverot vides un sociālos faktorus. Šī joma iekļauj procesus, kas veicina nepārtrauktu attīstību, resursu izmantošanu, ilgtermiņa ieguldījumus, ekonomikas izaugsmi un attīstītas darba vides nākamajām paaudzēm. Visas trīs ilgtspējības jomas ir savā starpā saistītas. Īstermiņā tās prasa ieguldījumus, bet ilgtermiņā tā ir izaugsme un efektivitātes paaugstināšana.

Kopsavilkums

Galvenie ilgtermiņa ieguldījumi rezultējas ar vairākiem ieguvumiem:

– sociālā līmeņa paaugstināšanās;

– tīrāka vide;

– produktīvāka darba vide;

– zemāka korupcija un krāpšana;

– kapacitātes paaugstināšana un labklājība.

Šie ir tikai daži ieguvumi, kas tiek sasniegti, investējot ilgtspējībā. Katrs uzņēmums ir individuāls un arī medicīnā katrs uzņēmums ir jāvērtē atsevišķi, taču ir arī globālākas investīcijas, kuras var pielīdzināt visai nozarei:

– digitalizācija – procesu analīzes un efektivizācijas iespējas;

– vienota izmeklējumu datu sistēma – resursu efektīva izmantošana un laika ietaupīšana;

– proaktīva domāšana – materiālu un resursu samazināšana un atkritumu šķirošana, pareiza atbrīvošanās;

– investīcijas darbinieku izglītošanā un labklājībā – sociālās dzīves paaugstināšanās, efektivitātes paaugstināšanās, dezinformācijas pazemināšanās;

– ilgtermiņa investīcijas atjaunojamos resursus, tehnoloģijās un cilvēku resursā – kvalitātes izaugsme.

Piedalieties klīniskajos pētījumos GASTRO CENTRĀ!

1988. gadā ASV prezidents Rolands Reigans pasludināja maiju par Nacionālo gremošanas slimību informētības mēnesi. Šis gads ir uzskatāms par Gremošanas veselības mēneša pirmsākumiem, kad sabiedrības uzmanība pastiprināti tiek pievērsta gremošanas orgānu veselībai, zarnu hronisko slimību ārstēšanai un profilaksei.

Saslimšana ar zarnu hroniska iekaisuma slimībām pasaulē un arī Latvijā diemžēl palielinās, tāpēc ir būtiski pievērst uzmanību šo slimību profilaksei un laicīgai diagnostikai un efektīvai ārstēšanai. Zarnu hroniska iekaisuma slimību (ZHIS) grupā ietilpst čūlainais kolīts un Krona slimība. ZHIS ir autoimūna patoloģija, kas rodas tāpēc, ka līdz šim līdz galam vēl nenoskaidrotu iemeslu dēļ organisma imūnsistēma sāk agresīvi bojāt organisma audus, izraisot tur hronisku un progresējošu iekaisumu. Slimība izpaužas galvenokārt gremošanas sistēmā un, jo īpaši, zarnu traktā, tomēr atsevišķos gadījumos autoimūns iekaisuma process var izpausties arī citos organisma audos un sistēmās, piemēram, locītavās, ādā, acīs un aknās.

Čūlainā kolīta un Krona slimības pazīmes var būt ļoti dažādas, un šīm slimībām nav viena vai vairāku tikai tām raksturīgu simptomu, kas ļauj tūlīt noteikt pareizo diagnozi. ZHIS diagnozi nosaka ārsts–gastroenterologs, veicot dažādus papildu testus. ZHIS ārstēšana ir grūts, ilgstošs un nepārtraukts process, kur nepieciešama atkārtota klīniskās situācijas novērtēšana un atbilstoša diagnostikas un terapijas taktikas noteikšana.

Neskatoties uz ievērojamu medicīnas un zinātnes resursu ieguldījumu ZHIS cēloņu un jaunu ārstēšanas veidu izpētē, šobrīd vēl ir daudz neskaidrību par slimības rašanās iemesliem un atbilstošu efektīvu ārstēšanas paņēmienu izvēli. Kaut arī šobrīd Latvijā ir pieejami vairāki ļoti efektīvi medikamenti ZHIS ārstēšanai un to izmantošanu kompensē valsts, nozīmīgai pacientu daļai pieejamās terapijas metodes nenodrošina pietiekamu simptomu kontroli un slimības pilnīgu izārstēšanu.

GASTRO CENTRA statistika liecina, ka no 2019. līdz 2022. gadam GASTRO CENTRĀ 212 pacientiem tika diagnosticēts čūlainais kolīts, bet 17 pacientiem – Krona slimība, savukārt 2022. gadā vien tika diagnosticēti 96 čūlainā kolīta un 3 Krona slimības pacienti. ZHIS gaita ir progresējoša, tāpēc savlaicīga diagnostika un individuāla ārstēšana ir neatņemama dzīves kvalitātes uzlabošanas sastāvdaļa.

Zāļu klīniskie pētījumi ir ļoti nozīmīga un neatņemama medikamentu attīstības sastāvdaļa. Tajos analizē ne tikai substances efektivitāti un drošumu lietošanā, bet arī labākos pielietojuma veidus ikdienas klīniskajā praksē. GASTRO CENTRS jau vairāk kā 10 gadus sekmīgi piedalās dažādu jaunu zāļu izpētē un īpaši liela pieredze ir tieši zarnu hroniskas iekaisuma slimības medikamentu novērtēšanā.

GASTRO CENTRS šobrīd piedāvā iespēju iesaistīties jaunu medikamentu klīniskajos pētījumos pacientiem ar aktīvu čūlainu kolītu un Krona slimību, kuriem standarta terapija nav bijusi iespējama vai pietiekami efektīva. Aicinām izmantot šo iespēju!

Galvenie ieguvumi, pacientam piedaloties zāļu klīniskajā pētījumā:

– iespēja izārstēt slimību;

– bez maksas lietot jaunas, efektīvas zāles;

– veikt speciālu vispusīgu bezmaksas diagnostiku;

– pēc pētījuma beigām saņemt ilgstošu pēctecīgu novērošanu GASTRO CENTRA profesionāļu uzraudzībā.

Detalizētāku informāciju par iespējamo dalību klīniskajos pētījumos var iegūt, rakstot uz e-pastu gpc@gastrocentrs.lv vai zvanot pa tālr. 28658080. GASTO CENTRS aicina uz sadarbību arī ģimenes ārstus, kurus aicinām informēt pacientus par šo iespēju.

Jauns logotips “GASTRO CENTRS – Veselība un medicīna”: vēl viens solis mūsu uzņēmuma attīstībā

Ar preču zīmes un jauna logotipa “GASTRO CENTRS – Veselība un medicīna” ieviešanu esam spēruši jaunu soli Gremošanas slimību centra GASTRO attīstībā. Jaunais nosaukums, logotips un vizuālā identitāte atspoguļo GASTRO CENTRA attīstības misiju un vīziju.

“Ieviešot mūsu uzņēmumam jaunu logotipu GASTRO CENTRS, mēs vispirms esam domājuši par pārmaiņu saturu, nevis tikai vizuālo tēlu,” norāda GASTRO CENTRA valdes priekšsēdētājs, ārsts Ivars Tolmanis. “Mūsdienu tendences veselības aprūpē, medicīnas kā jomas un GASTRO CENTRA kā uzņēmuma attīstība ir cieši saistīta ar kopējo paradigmas maiņu attieksmē pret veselības aprūpi. Arvien lielāku uzmanību mēs pievēršam veselīgam dzīvesveidam, slimību risku mazināšanai, novēršanai un agrīnai diagnostikai. Mēs cilvēku uztveram kā vienotu funkcionējošu organismu, kas prasa kompleksu pieeju. Veselīgs uzturs, fiziskas aktivitātes, pozitīvas domas, slimību profilakse, audzēju skrīnings, kvalitatīva diagnostika, efektīva terapija – tas viss ir pieejams mūsu centrā,” iemeslus jaunā zīmola GASTRO CENTRS ieviešanai skaidro Ivars Tolmanis.

GASTRO CENTRS norāda, ka pacientiem un partneriem sadarbības sistēma ir līdzšinējā – gan mājaslapas adrese gastrocentrs.lv, gan pieteikšanās pakalpojumiem, gan uzņēmuma juridiskie rekvizīti paliek nemainīgi.