Mērķtiecīgas biopsijas kolonoskopijā

Danute Ražuka–Ebela,

GASTRO CENTRA gastroenteroloģe,

ārste–endoskopiste

Ja ir aizdomas par iekaisīgu zarnu slimību, no zarnas ir jāņem vismaz divas biopsijas no katra segmenta un jāievieto atsevišķā biopsiju trauciņā.

Pēc Eiropas Gastrointestinālās endoskopijas apvienības (ESGE) vadlīnijām biopsijas ir jāņem no 7 segmentiem – ileum, aklās zarnas kupola, augšupejošās zarnas, šķērszarnas, lejupejošās zarnas, sigmveida zarnas un taisnās zarnas. Biopsiju ņemšana no visiem iepriekš minētajiem segmentiem, to atsevišķu izdalīšana var palīdzēt diagnozes noteikšanā, ja nav skaidrības par Krona slimību vai čūlaino kolītu.

Ja ir aizdomas par mikrocitāru kolītu, vai arī, ja klīniski ir pamatotas aizdomas par kolītu, bet endoskopiski gļotāda nav izmainīta, tad ir nepieciešams ņemt 2 biopsijas no resnās zarnas labās puses (augšupejošā zarnas un šķērszarnas) un 2 biopsijas no resnās zarnas kreisās puses (lejupejošās un sigmveida zarnas). Biopsijas ir jāliek 2 atsevišķos traukos. Ja bioptāti ir salīdzinoši laba izmēra, tad būtu jāpietiek ar šīm 4 biopsijām.

Skrīninga kolonoskopijā pacientiem ar iekaisīgu zarnu slimību viskvalitatīvākās biopsijas ir tad, ja tās ir mērķētas – izmantojot visas resnās zarnas hromoendoskopiju ar krāsvielu, virtuālo hromoendoskopiju vai izmantojot gaismas metodes.

Ja ir augsta riska pacients ar resnās zarnas onkoloģisku anamnēzi, ar striktūrām, ar refraktoru iekaisumu, ar primāru sklerozējošu holangītu vai citiem apstākļiem, kas ierobežo pārskatu un iespēju izvērtēt gļotādu, tad rekomendē veikt hromoendoskopiju ar mērķētām biopsijām no izmainītās gļotādas, kā arī papildus veikt ar nemērķētām četru kvadrantu biopsijām ik 10 cm resnajā zarnā.

“Pouch” skrīningā jeb vēža skrīningā biopsija ir jāveic izmainītajā gļotādā, un vismaz 2 biopsijas dalot no pievadošās ileum cilpas, aizejošās aklās cilpas, no “pouch” un no anorektālās pārejas. Iegūtie biopsijas paraugi jāievieto atsevišķos traukos.

Ja ir pierādīts čūlainais kolīts, tad noteikti ir jāizvērtē slimības aktivitāte. Ja endoskopiski ir iekaisuma pazīmes, tad rekomendē ņemt 2 biopsijas no katra segmenta, vēlams no visizteiktāk izmainītās gļotādas, lai novērtētu slimības aktivitāti un CMV (citomegalovīrusa) klātbūtni.

Ja endoskopiski gļotāda ir bez iekaisuma pazīmēm, tad rekomendē izmantot papildu vizualizācijas metodes, lai atrastu vietas, no kurām mērķtiecīgāk ņemt biopsijas, lai labāk un precīzāk novērtētu histoloģisku remisiju (ja tas var mainīt terapijas taktiku).

Polipi var liecināt par iespējamu priekšvēža stāvokli. Ja ir iespējams polipu noņemt, tas jānoņem, un nav nepieciešams veikt biopsiju. Ja pastāv iespēja, ka polips ir ļaundabīgs, tad ir jāveic polipektomija, nevis biopsija, un, ja nav iespējams veikt polipektomiju, labāk ir neveikt arī biopsiju, bet aprakstīt polipu un sagatavot labas kvalitātes bildi, nosūtot uz centru, kur iespējams veikt kvalitatīvu polipektomiju.

Gadījumos ar ļaundabīgiem veidojumiem, kurus nav iespējams endoskopiski noņemt, jo ir pazīmes par dziļāku audu invāziju, iesaka veikt 6 biopsijas. Pēc iespējas no ļaundabīgākiem audiem, cenšoties neņemt no nekrotiskiem apvidiem.

Sakarā ar kontaminācijas un ļaundabīgu šūnu “izsēšanās” risku ESGE vadlīnijās rekomendē knaiblītes un cilpas, kuras izmantotas potenciāli ļaundabīgiem veidojumiem, neizmantot citviet. Vēlams potenciāli ļaundabīgu audu biopsiju ņemšanu un veidojumu ekscīziju atstāt uz izmeklējuma beigām.

Mērķtiecīgu biopsiju veikšana

Aizdomas par iekaisīgu zarnu slimību (klīniskas + endoskopiskas pazīmes) Vismaz 2 biopsijas no katra segmenta (7), katrs segments atsevišķā trauciņā: ileum, aklās zarnas kupols, augšupejošā zarna, šķērszarna, lejupejošā zarna, sigmveida zarna, taisnā zarna.
Aizdomas par mikrocitāru kolītu vai

klīniski aizdomas par kolītu (endoskopiski bez pazīmēm)

2 biopsijas no resnās zarnas labās puses (augšupejošā, šķērszarna) un 2 biopsijas no resnās zarnas kreisās puses (lejupejošā un sigmveida zarna). Katrs segments atsevišķos traukos.
Skrīninga kolonoskopija pacientiem ar iekaisīgu zarnu slimību. Visas resnās zarnas hromoendoskopija ar mērķētām biopsijām no izmainītās gļotādas.
Iekaisīga zarnu slimība un augsts risks ar resnās zarnas onkoloģiju anamnēzē, striktūrām, refraktoru iekaisumu, kā arī primāru sklerozējošu holangītu Hromoendoskopija ar mērķētām biopsijām no izmainītas gļotādas, nemērķētas 4 kvadrantu biopsijas ik pēc 10 cm.
“Pouch” skrīnings pie iekaisīgas zarnu slimības Biopsijas no izmainītas gļotādas un vismaz 2 biopsijas no pievadošās ileum cilpas, aizejošās aklās cilpas, “pouch”, anorektālās pārejas.
Zināms čūlains kolīts, jāizvērtē slimības aktivitāte vai remisija Endoskopiski iekaisuma pazīmes: vismaz 2 biopsijas no katra segmenta, vēlams no visizteiktāk izmainītās gļotādas, lai novērtētu slimības aktivitāti un CMV klātbūtni.

Endoskopiski bez iekaisuma pazīmēm: papildu vizualizācijas metodes, lai atrastu vietas, no kurām mērķtiecīgāk ņemt biopsijas (ja tas var mainīt terapijas taktiku).

Polipi, iespējami priekšvēža stāvokļi Ja iespējams polipu noņemt, tas jānoņem, nav jāņem biopsijas.
Iespējami ļaundabīgi polipi Polipektomija, nevis biopsija. Ja nav iespējams veikt polipektomiju – neņemt biopsiju, bet sagatavot labas bildes, nosūtīt uz centru, kur var veikt polipektomiju.
Ļaundabīgi veidojumi, kurus nav iespējams endoskopiski noņemt 6 biopsijas.