Izmeklējumiem un konsultācijām var pieteikties ar e-pierakstu

Ansis Grantiņš,

GASTRO administratīvais vadītājs

Gremošanas slimību centrs GASTRO, turpinot uzlabot sniegto pakalpojumu kvalitāti un pieejamību, ar 10. maiju piedāvā pacientiem ērtāku pierakstīšanos uz izmeklējumiem un konsultācijām, izmantojot e-pierakstu.

GASTRO šādus uzlabojumus komunikācijā ar pacientiem veic tādēļ, ka līdzšinējais pacientiem ierastais veids – tālruņa komunikācija ar GASTRO zvanu centru – rada neērtības gan pacientiem, gan GASTRO darbiniekiem, apkalpojot lielu skaitu telefona zvanu. Tieši telefona zvanu kā komunikācijas formu ar GASTRO mēnesī izmanto 5000–7000 cilvēki. Analizējot statistiku par ienākošajiem zvaniem, skaidri iezīmējas tendence, ka katras darba dienas rīta stundās no plkst. 9:00 – 11:00 un pēcpusdienās no plkst. 14:00 – 15:00 veidojas “zvanu sastrēgumi”, kuru dēļ pacientiem, gaidot savienojumu ar GASTRO, ir jāpavada vidēji 140 sekundes, bet atsevišķos gadījumos pat ilgāks laiks. Daudzi GASTRO pacienti ir izteikuši vēlēšanos, lai tiktu attīstītas citas saziņas iespējas.

2021. gada sākumā GASTRO ir uzsācis projektu ar mērķi nodrošināt mūsu pacientiem ērtu un mūsdienīgu saziņu ar GASTRO, gan lai pierakstītos uz izmeklējumiem un konsultācijām, gan lai noskaidrotu neskaidrus jautājumus. Projekta ietvaros 2021. gada laikā plānots attīstīt un pilnveidot citus saziņas kanālus ar pacientiem (ērta pieteikšanās mājaslapā, iespēja pieteikties pašapkalpošanās e-pieraksta sistēmā, saziņa e-pasta un SMS formā u.c.), modernizēt zvanu centra darbu, gan izveidojot zvanu tēmas izvēli (IVR), gan plašāk izmantojot automātiskos balss ierakstus, kā arī attīstot mūsdienās populārā “čatbota” funkciju mājas lapā.

Kā pirmais “taustāmais” rezultāts, kuru mūsu pacientiem piedāvājam jau ar 10. maiju, ir e-pieraksts. E-pieraksts ir ātrākais un efektīvākais veids, kā pierakstīties uz izmeklējumiem un konsultācijām GASTRO. Pacientu ērtībai ir pieejami divi e-pieraksta varianti.

Pašapkalpošanās e-pieraksts: iespēja pašam pierakstīties izmeklējumiem un konsultācijām sev vēlamā laikā. Pakalpojums ir pieejams, tikai reģistrējoties. Pacientiem, pierakstoties uz izmeklējumiem un konsultācijām, jāveic pilnīga vai daļēja priekšapmaksa, ko iespējams veikt, izmantojot internetbanku, maksājumu kartes vai “Mobilly” aplikāciju. Pacientiem ar veselības apdrošināšanas polisēm par pakalpojumu nepieciešams norēķināties no personīgajiem līdzekļiem, pēc izmeklējuma vai konsultācijas saņemšanas iesniedzot atmaksas pieprasījumu apdrošināšanas kompānijai. Ņemot vērā ilgtermiņa rindu uz valsts apmaksātajiem endoskopiju izmeklējumiem, pagaidām šis pieraksta veids ir pieejams visiem maksas pacientiem, kā arī pacientiem, kuri piesakās uz valsts (NVD) apmaksātiem elptestiem.

Pieteikuma anketas aizpildīšana mūsu mājaslapā: iespēja atbildēt uz dažiem vienkāršiem jautājumiem un nosūtīt pieteikuma anketu GASTRO. Mūsu speciālisti divu darba dienu laikā sazinās ar pacientu, lai saskaņotu iespējamo izmeklējuma vai konsultācijas laiku, un pierakstīs pacientu uz vizīti GASTRO. Pakalpojums pieejams gan uz valsts (NVD) apmaksātiem izmeklējumiem, gan uz maksas izmeklējumiem un konsultācijām.

GASTRO piedāvā saņemt izmeklējumu rezultātus “Datamed” sistēmā

Kopš 2021. gada maija visi Gremošanas slimību centra GASTRO pacienti konsultāciju un izmeklējumu slēdzienus var saņemt elektroniski, izmantojot “Datamed” sistēmu. Līdz šim šos dokumentus pacienti varēja saņemt, personīgi ierodoties GASTRO un saņemot tos papīra formātā. Jaunais pakalpojums ļaus ērtāk un ātrāk iegūt rezultātus gan pašiem pacientiem, gan viņu ģimenes ārstiem. GASTRO šo iespēju saviem pacientiem piedāvā bez maksas. GASTRO apmaksā arī iespēju pacientam savus konsultāciju vai izmeklējumu slēdzienus apskatīt pastāvīgi – ilgstošā laika periodā (nevis vienu mēnesi pēc ievietošanas kā standarta gadījumā).

Gadījumos, kad pacientiem endoskopijas laikā tiek ņemti paraugi histoloģijas analīzēm, endoskopijas slēdziens tiek publicēts tikai pēc histoloģijas slēdziena saņemšanas no Akadēmiskās histoloģijas laboratorijas. “Datamed” sistēmā ir pieejams gan GASTRO slēdziens, gan Akadēmiskās histoloģiskās laboratorijas histoloģijas slēdziens, kas interpretējams tikai kopā ar endoskopijas slēdzienu.

Brīdī, kad izmeklējumu vai konsultāciju slēdziens tiek ievietos “Datamed” sistēmā, pacients saņems e-pasta vēstuli par izmeklējumu rezultātu pieejamību. Piekļūt slēdzienam varēs divējādi: autorizējoties “Datamed” mājaslapā ar savu internetbanku, vai arī spiežot uz unikālu linku, kas tiks nosūtīts e-pastā. Izmantojot nosūtīto linku, būs jāievada mobilā tālruņa numurs un kods, ko īsziņas veidā nosūtīs sistēma pēc pacienta pieprasījuma.

Jaunais pakalpojums ļaus pacientam un viņa ārstējošajam ārstam ērti piekļūt izmeklējumu un konsultāciju slēdzieniem, nebūs atkārtoti jāmēro ceļš uz GASTRO, lai saņemtu sagatavotos izmeklējuma vai konsultācijas rezultātus papīra formātā.

GASTRO rīko plašu ārstu konferenci “Gastroenteroloģijas aktualitātes”

Aprīļa nogalē Gremošanas slimību centrs GASTRO rīkoja plašu ārstu konferenci–vebināru “Gastroenteroloģijas jaunumi”, kurā piedalījās vairāk nekā 60 ģimenes ārsti, gastroenterologi un citi medicīnas speciālisti, lai uzzinātu par nozares jaunumiem diagnostikā, ārstēšanā un gremošanas slimību profilaksē.

Konferencē uzstājās vieni no labākajiem gastroenterologiem valstī – profesors, Eiropas Komisijas Vēža misijas eksperts Mārcis Leja (lekcija “Kolorektālā vēža uzveikšanas plāns”), medicīnas doktori Ivars Tolmanis (lekcija “Iekaisīgo zarnu slimību aktualitātes un praktiski aspekti efektīvas terapijas izveidē”) un Ilze Kikuste (lekcija “Kādos gadījumos nepieciešami funkcionālie izmeklējumi gastroenteroloģijā?”), kā arī uztura speciāliste Lelde Cīrule–Dambe (lekcija “Veselīgs uzturs – pamats dzīves kvalitātei un komfortam, FODMAP diēta”). Būtiski, ka konferences apmeklējums deva ārstiem arī 3 TIP punktus. Kā norāda GASTRO valdes priekšsēdētājs Dr. Ivars Tolmanis, tad šī GASTRO organizētā konference noteikti nebūs pēdējā, kurā GASTRO speciālisti dalīsies ar saviem kolēģiem par jaunumiem un aktualitātēm nozarē.

Lai veicinātu sadarbību ar ģimenes ārstiem un kolēģiem no citām medicīnas nozarēm, tika veikta arī konferences dalībnieku aptauja, noskaidrojot, kādas tēmas ir svarīgas turpmākajās konferencēs, kādi jautājumi interesē kolēģus un kādas atbildes viņi vēlas saņemt no GASTRO speciālistiem. Jau turpmākajās konferencēs tiks gatavotas prezentācijas par tādām aktualizētām tēmām kā celiakijas diagnostika un ārstēšana, gremošanas traucējumi bērniem un pusaudžiem, jaunumi endoskopijas jomā, Krona slimību, MALT-limfomu, barības vada vēža diagnostiku, biežāko kolonoskopijas atradņu interpretējumu un novērošanu, dažādām ar uzturu saistītām problēmām un diētām.