Kristīne Januševska: “Fizioterapeita darbs ir interesants, bet arī grūts, jo prasa lielu ieguldījumu katrā pacientā.”
Kristīne Januševska ir GASTRO CENTRA fizioterapeite, kas gan sniedz konsultācijas, gan tīri praktiski palīdz GASTRO CENTRA pacientiem – gan uzlabot savu dzīves kvalitāti, gan atkopties pēc operācijām, gan realizējot katram pacientam piemērotas rehabilitācijas programmas. Par to, ko un kā var palīdzēt gastroenteroloģiskajiem pacientiem sadarbība ar fizioterapeitu Kristīne Januševska stāsta “GASTRO Ziņām”.
Mēdz teikt, ka fizioterapija ir kā “universālais kareivis” vai palīgs teju vai visās klīniskās medicīnas jomās, tostarp – arī gastroenteroloģijā. Ja būtu jāuzskaita, kāds ir tas labums, ko Jūsu konsultācijas vai ieteiktie risinājumi var dot GASTRO CENTRA pacientiem?
Tā tiešām ir taisnība, ka fizioterapija ir nepieciešama katram cilvēkam ar faktiski jebkuru saslimšanu. Tādēļ arī fizioterapijā ir dažādas specializācijas, piemēram, traumatoloģija, kardioloģija, neiroloģija u.c. Tomēr svarīgi vērsties pie fizioterapeita arī profilaktiskos nolūkos, lai laicīgi uzlabotu, piemēram, stājas traucējumus, novērstu muskuļu disbalansu vai uzlabotu ķermeņa funkcionālās spējas. GASTRO CENTRA pacientiem ar kuņģa zarnu trakta saslimšanām fizioterapeits konsultācijas laikā novērtēs mazā iegurņa muskuļu aktivitāti, stāju, elpošanas stereotipu, kā arī kopā ar pacientu izvērtēs ikdienas ieradumus, kuri būtiski ietekmē veselību. Fizioterapijas laikā pacients apgūst piemērotos vingrinājumus mazā iegurņa muskuļu funkciju uzlabošanai, kā arī vingrinājumus iegurņa un rumpja muskulatūras nostiprināšanai, iemācās pareizi elpot ar diafragmu, kā arī saņem mājas vingrinājumu programmu un rekomendācijas ikdienas ieradumu maiņai.
Kā Jūs varētu raksturot fizioterapeita darbu?
Līdzīgi kā katram no mums mēdz būt, piemēram, savs frizieris, ģimenes ārsts u.c. speciālisti, būtu labi, ja arī katram būtu savs fizioterapeits, pie kura var vērsties muskuļu sāpju gadījumā, dažādu saslimšanu rehabilitācijā, kā arī lai konsultētos par piemērotām fiziskām aktivitātēm un izveidotu individuālu vingrinājumu programmu. Daudzi pacienti, piemēram, pēc muguras sāpju ārstēšanas un rehabilitācijas turpina regulāri apmeklēt vingrošanas nodarbības pie fizioterapeita. Fizioterapeita darbs ir interesants, emocionāls, bet reizēm arī grūts, jo prasa lielu enerģijas ieguldījumu katrā pacientā. Ar katru pacientu ir nepieciešams daudz komunicēt un veidot labu mijiedarbību, vajag pacientu motivēt un kopā virzīties mērķu sasniegšanai. Ir liels gandarījums no kopīgi ar pacientu paveiktā darba un viņa dzīves kvalitātes uzlabošanās.
Kādi ir tie pacienti, kuri “nonāk” pie Jums GASTRO CENTRĀ? Vai var nosaukt arī kādas konkrētas diagnozes, ar kurām noteikti būtu papildus tiešajiem gastroenteroloģiskajiem ārstniecības pasākumiem vai izmeklējumiem jāmeklē arī fizioterapeita konsultācija un procedūras?
GASTRO CENTRA fizioterapeita konsultācijas un nodarbības apmeklē pacienti ar tādiem simptomiem kā aizcietējumi, fēču un urīna nesaturēšana, sāpes tūpļa apvidū, asiņošanas no zarnu trakta. Bieži fizioterapiju apmeklē pacienti ar hemoroidālo vēnu varikozi, dissinerģisku defekāciju, hiperaktīvu urīnpūsli, starpenes muskuļu bojājumiem. Fizioterapeita konsultācijas būtu nepieciešamas arī visiem pacientiem ar vēdera un iegurņa sāpēm, gremošanas problēmām, palielinātu ķermeņa masas indeksu.
Kādas vēl gastroenterologus “atbalstošas” mediķu profesijas būtu jāizmanto GASTRO CENTRA un vispār gastroenteroloģijas pacientiem?
Noteikti būtu nepieciešams klīniskais psihologs, psihoterapeits, jo lielai daļai pacientu ar kuņģa–zarnu trakta saslimšanām ir psihoemocionāli traucējumi, trauksme un depresija. Arī ēšanas traucējumi ir jāregulē ar psihologa vai psihoterapeita palīdzību sadarbībā ar uztura speciālistu.
Ja būtu jāraksturo “savs pacients” – cik ļoti pacienti kopumā izprot un novērtē to, ka ārstēšana no konkrētas gastroenteroloģiskas slimības būs labāka, ja talkā nāks arī, piemēram, fizioterapija?
Diemžēl lielākā daļa pacientu neizprot fizioterapijas lomu viņu ārstēšanā, tādēļ izglītojošs darbs ir ļoti nozīmīgs fizioterapijas procesā un pirmreizējā konsultācijā. Pacientiem trūkst informācijas par mazā iegurņa muskuļu funkciju traucējumiem. Tomēr jau pēc pirmās nodarbības ar “biofeedback” un vingrinājumiem pacientiem rodas labāka izpratne par iegurņa muskuļu nozīmi un to aktivitāti un kontroli.
Kā Jūs vispār raksturotu mūsu iedzīvotāju kopējo veselības stāvokli, ja jāvērtē no Jūsu kā fizioterapeites skatupunkta? Kādas ir galvenās problēmas, un kādi ir to iemesli?
Kā galveno pacientu funkcionālo traucējumu iemeslu noteikti jāmin mazkustīgs dzīvesveids un sēdošs darbs. Ļoti liela problēma mūsdienās ir arī saspringts dzīves ritms un stress, kas noteikti negatīvi ietekmē visas cilvēka organisma sistēmas. Piemēram, no hroniskām muguras sāpēm cieš aizvien jaunāki cilvēki. Un tas tieši saistīts ar pārmērīgu sēdēšanu un ilgstošu ķermeņa atrašanos piespiedu pozīcijā. Vēl viena ļoti nopietna mūsu sabiedrības problēma ir aptaukošanās, kas arī pastiprina daudzas organisma saslimšanas. Visas iepriekš minētās problēmas būtiski korelē arī ar mazā iegurņa muskuļu disfunkciju, tādēļ to ārstēšanā liela nozīme ir kompleksai un multidisciplinārai pieejai.