Tiekas Latvijas un Slovākijas eksperti par vēža skrīninga uzlabošanu

Projekts “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia – ICCCS), kas tika iniciēts LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadībā, tuvojas noslēgumam. Eiropas Komisijas finansētais projekts Latvijā tika vērsts uz vienlīdzīgas veselības aprūpes pieejamības veicināšanu vēža pacientiem. Projekts ietver trīs galvenās jomas: vēža skrīningu, vēža reģistru un visaptverošu vēža centru un aprūpes tīkla izveidi. Šobrīd norisinās projekta pēdējā fāze – tiek veikts vēža skrīninga izvērtējums. Šīs aktivitātes ietvaros 10. un 11. oktobrī norisinājās tikšanās ar starptautiskiem ekspertiem, nozaru speciālistiem un valsts institūciju pārstāvjiem, kā arī ar ministru, kas apliecināja projekta nozīmīgumu un ietekmi uz vēža aprūpes uzlabošanu reģionā. Tikšanās reizēs tika uzsvērts nozīmīgs progress krūts un dzemdes kakla vēža skrīningos, bet norādīts uz nepieciešamību uzlabot kolorektālā vēža skrīningu. Šo pilnveidojumu izstrādē savu iesaisti saskata arī GASTRO CENTRS.

GASTRO CENTRA ārsts–gastroenterologs uzstājas ar ziņojumu Kolorektālā vēža konferencē

14. oktobrī Kopenhāgenā norisinājās Pasaules Endoskopijas organizācijas (WEO) Kolorektālā vēža skrīninga komitejas ikgadējā sanāksme. Šis nozīmīgais pasākums regulāri pulcē ne tikai Eiropas, bet arī pasaules skrīninga ekspertus, kā arī organizatorus un ražošanas uzņēmumu pārstāvjus. Klātesošie tika iepazīstināti ar jaunāko pieredzi un sasniegumiem kolorektālā vēža skrīninga jomā, tostarp tika sniegtas prezentācijas par valstu pieredzi šajā svarīgajā veselības jomā.

Šogad sanāksmē īpaša uzmanība tika pievērsta divām valstīm. Rumānija un Latvija tika uzaicinātas iepazīstināt ar savu skrīninga pieredzi. Šīs valstis tika izvēlētas, jo tām ir grūtības efektīvi īstenot kolorektālā vēža skrīninga programmas, tomēr tām ir potenciāls nozīmīgām pozitīvām pārmaiņām. Par situāciju Latvijā stāstīja Mārcis Leja, GASTRO CENTRA ārsts–gastroenterologs, LU profesors, LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, ilustrējot veiksmīgas skrīninga programmas īstenošanas sarežģītību un ilgtermiņa raksturu.

Sanāksmē tika uzsvērts, ka veiksmīgas skrīninga programmas izveide ir ilgstošs process, kas bieži vien prasa vismaz desmit gadus, lai varētu redzēt taustāmus panākumus. Latvijas piemērs bija īpaši pamācošs – neraugoties uz to, ka jau 2005. gadā tika uzsāktas tukšo asiņu pārbaudes un 2009. gadā programma tika oficiāli pasludināta par “organizētu”, tā joprojām neatbilst Eiropas organizēta skrīninga vadlīnijām. Tā ir bijusi vērtīga mācība par to, cik svarīgi ir ievērot noteiktos standartus un vadlīnijas.

Starptautiskās ķirurgu, gastroenterologu un onkologu asociācijas kongress

Starptautiskās ķirurgu, gastroenterologu un onkologu asociācijas (IASGO) kongresā pārstāvēts bija arī GASTRO CENTRS, demonstrējot gan teorētiskās zināšanas, gan pētījumu rezultātus no Latvijas. Mārcis Leja, GASTRO CENTRA ārsts – gastroenterologs, tika uzaicināts uzstāties ar divām prezentācijām, kurās galvenā uzmanība tika pievērsta kuņģa vēža agrīnai atklāšanai un skrīningam, kā arī jaunām perspektīvām kolorektālā vēža agrīnā diagnostikā. Savukārt Linda Mežmale, ārste–rezidente gastroenteroloģijā, prezentēja stenda referātus par gaistošo marķieru diagnostiku, daļu datu iegūstot tieši no GASTRO CENTRA. Šīs prezentācijas uzsvēra GASTRO CENTRA nozīmīgo lomu starptautiskajā medicīnas kopienā. Šī pārstāvniecība un ieguldījums IASGO kongresā atspoguļo ne tikai GASTRO CENTRA kompetenci, bet arī tā apņemšanos attīstīt pasaules medicīnas praksi kritiskās veselības aprūpes jomās.