Godātie kolēģi! Cienījamie “GASTRO Ziņu” lasītāji!
Dr. Ivars Tolmanis,
ārsts–gastroenterologs,
GASTRO valdes priekšsēdētājs
Mūsdienu medicīna, tāpat kā daudzas citas ar tehnoloģijām saistītas jomas, ir cieši saistīta ar zinātni, ar jauniem atklājumiem ar cilvēku un viņa veselību saistītās zinātnes nozarēs, ar medicīnas pētniecību, kas ļauj praksē pārbaudīt, kā un vai vispār darbojas kāds jauns tehnoloģisks uzlabojums, ārstniecības metode vai medikaments. Tas vienmēr ir ilgs un garš process, lai pie mums – mediķu un pacientu – “lietošanā” nonāktu jaunas zāles, iekārtas vai metodes ārstēšanā. Jo mēs labi zinām vienu no medicīnas pamatpostulātiem: nekaitēt! Tāpēc tik sarežģīti un “izstiepti” laikā ir pētniecības procesi. Ja pielietojam kaut ko (vienalga, vai tā būtu tehnoloģija, medikaments vai metode), tad zinām, ka šis “kaut kas” ir simtprocentīgi drošs un pacientam nekaitēs.
Šis “GASTRO Ziņu” numurs veltīts tieši medicīnas zinātnei, pētniecībai un sadarbībai starp zinātniekiem, pētniekiem un ārstiem–praktiķiem, esam centušies parādīt problemātiku, intervēt cilvēkus, kas tieši vai netieši iesaistīti šajos procesos, tādējādi parādot, ka bez šādas sadarbības nav iespējama pilnvērtīga medicīnas un veselības sistēmas attīstība – ne šaurākā nozīmē pie mums, Latvijā, ne vispār Eiropā un pasaulē. GASTRO vienmēr lepojies ar to, ka mūsu Gremošanas slimību centrs vienmēr iesaistījies gan lokāla mēroga, gan starptautiskos procesos medicīnas zinātnē un pētniecībā, kas ļāvis mums sajust šo pasaules elpu, saprast, kurp un, pats galvenais, kādēļ virzās medicīnas nozare. Ja var izteikties vienkāršoti – mēs esam centušies vienmēr “turēt roku uz pulsa”. Nozarei kopumā, gastroenteroloģijai, pacientu aprūpei. Tas dod iespēju ne bez pamata saukt GASTRO par vienu no tehnoloģiju un aprūpes ziņā modernākajām specializētajām klīnikām reģionā.
Protams, tas nebūtu iespējams bez praktiskas un kvalitatīvas sadarbības ar medicīnas augstskolām, koledžām un institūtiem, bez ciešas iešanas roku rokā ar mūsu kolēģiem – ģimenes ārstiem un citu medicīnas nozaru speciālistiem. Tieši sadarbība ir vissvarīgākais faktors ne vien mūsu praktiskajā darbā – pacientu veselības uzlabošanā –, bet arī medicīnas zinātnes un pētniecības attīstīšanā. Paldies jums, kolēģi, par šo kopīgo darbu!
GASTRO ar savu regulāro iesaistīšanos medicīnas pētījumos ir pierādījis, ka arī privātās un specializētās klīnikas var dot vienlīdz lielu ieguldījumu šo procesu virzīšanā kā universitāšu slimnīcas un pētniecības institūti. Mums bieži vien ir iespējams tas, kas nav iespējams tur – personalizēta attieksme pret pacientu, izcila izpratne par konkrētā pacienta diagnozi, ārstēšanas ciklu un vajadzībām, tādējādi praktiski rādot labu piemēru pašreiz pasaulē ļoti aktuālajam ceļam uz personalizētu ārstēšanu. Šis ceļš ir jāiet mums visiem – gan katram konkrētam mediķim, katrai konkrētai ārstniecības iestādei, gan veselības sistēmai kopumā.
Par šiem jautājumiem runājam “GASTRO Ziņu” 7. numurā! Patīkamu un interesantu lasīšanu!