Iespēja čūlainā kolīta pacientiem: dalība klīniskajā pētījumā

Ilze Kikuste,

GASTRO galvenā ārste

Gremošanas slimību centrs GASTRO šobrīd var piedāvāt lielisku iespēju mūsu pacientiem, kuri sirgst ar čūlaino kolītu. Proti, medicīnas centrā GASTRO tiek realizēti klīniskie pētījumi, kas nozīmē, ka mūsu pacientiem ir iespēja bez maksas saņemt modernus medikamentus profesionāļu uzraudzībā. Pašreiz notiekošajā pētījumā tiek uzņemti pacienti, kuriem ir smags vai vidēji smags čūlainais kolīts un kuriem pēc ierastajām standarta terapijām nav uzlabojumi vai kuri šīs standarta terapijas nepanes.

GASTRO aicina pacientus piedalīties klīniskajā pētījumā, tāpat arī mūsu kolēģus – ģimenes ārstus – aicinām informēt savus pacientus par šo iespēju. Klīniskie pētījumi ļauj pacientiem piedāvāt inovatīvus ārstēšanas paņēmienus, analīzes un izmeklējumus bez maksas, tai skaitā kolonoskopiju. Tāpat klīniskā pētījuma ietvaros būs iespēja bez maksas saņemt gastroenterologa konsultācijas.

Jāpiebilst, ka dalība klīniskajos pētījumos ir nozīmīga palīdzība visai medicīnas zinātnes un nozares attīstībai, tā dod labumu gan sabiedrībai, gan konkrētajam pacientam. Klīniskie pētījumi ir viens no veidiem, kā visā pasaulē visaugstākās kvalifikācijas speciālistu uzraudzībā notiek modernu tehnoloģiju, medikamentu un izmeklēšanas metožu pārbaude. Klīniskie pētījumi ir praksē pārbaudīts un pasaulē aprobēts veids medicīnas zinātnē un praktiskajā medicīnā, lai nodrošinātu arvien modernāku tehnoloģiju, ierīču un medikamentu ienākšanu mūsu ikdienā. Bet pacientiem tas nozīmē iespēju saņemt inovatīvu ārstēšanu bez maksas.

Lai pieteiktos vai iegūtu detalizētāku informāciju, pacientus lūdzam sazināties ar GASTRO klīnisko pētījumu koordinatori pa e-pastu gpc@gastrocentrs.lv vai tālruni 28658080.

Izziņa

Kas ir čūlainais kolīts un kas to izraisa?

Čūlainais kolīts ir hroniska resnās zarnas iekaisuma slimība ar sarežģītu rašanās mehānismu. Čūlainā kolīta rašanās iemesli ir sarežģīti un nav līdz galam pilnībā izzināti, bet zināms, ka pacientiem ar čūlaino kolītu imūnā sistēma netipiski reaģē uz resnās zarnas gļotādu, radot tajā hronisku iekaisumu. Slimības attīstībā tāpat nozīme ir arī vides faktoriem, iedzimtībai, resnās zarnas mikroorganismu kopumam un citiem.

Resnajā zarnā slimības rezultātā rodas iekaisums un virspusējas čūlas, kas var asiņot. Iekaisums parasti sākas ar resnās zarnas pašu distālo daļu – taisno zarnu, bet var izplatīties pa visu resno zarnu. Slimības smagumu nosaka tas, cik liels ir resnās zarnas slimības skartais posms. Vissmagāk čūlainais kolīts norit, ja iekaisums skar visu resno zarnu līdz savienojumam ar tievo zarnu.

Čūlainais kolīts izraisa caureju, bieži vien ar asins piejaukumu, vēdergraizes un sāpes vēderā, svara zudumu, nogurumu, vājumu un drudzi. Ja asiņošana ir izteikta, tad var attīstīties arī anēmija jeb mazasinība. Vairāk nekā 90% gadījumos aktīvas slimības gadījumā novērojams asins piejaukums vēdera izejai.

Čūlainā kolīta simptomi var būt ļoti izteikti un tad tie var pāriet ar salīdzinoši gariem miera jeb remisijas periodiem, jo slimības gaitai ir hronisks raksturs.

Visprecīzākā čūlainā kolīta diagnostikas metode ir kolonoskopija, kuras laikā ar tievu un lokanu instrumentu iespējama visa resnās zarnas apskate un gļotādas paraugu paņemšana. Mūsdienās kolonoskopija ir nesāpīga, precīza un droša metode čūlainā kolīta noteikšanai.