Gremošanas slimību centrs
+371 66901212 (LMT, Tele2, Bite)
+371 67898000 (Lattelecom)

Cien. ārsti un pacienti!
Sakarā ar telekomunikāciju pakalpojumu tarifu izmaiņām, piesakot vizītes un izmeklējumus Gremošanas slimību centrā GASTRO, iesakām izmantot šādus telefona numurus:
no Lattelecom fiksētā tīkla + 371 67898000
no mobilā operatora  (Tele2, LMT un Bite ) + 371 66901212

Gastroenterologs un gastroenterologa konsultācijas

Gastroenterologs ir ārsts, kas veic gremošanas orgānu slimību diagnostiku (atklāšanu) un ārstēšanu, ka arī var sniegt padomus par to profilaksi. Gastroenterologa konsultācija ir pacienta vizīte pie ārsta, kuras laikā ārsts nosaka izmeklēšanas plānu ar mērķi noskaidrot precīzu diagnozi (pacienta slimību), lai varētu izvēlēties atbilstošu ārstēšanu

Gastroenterologs, gastroenterologa konsultācijas


 

JAUNUMS!

Resnās zarnas sagatavošana kolonoskopijai ar dalītās devas metodi
Pilnu aprakstu lasīt vai izdrukāt šeit ->

GASTRO ārsti aicina vēlreiz noskatīties informatīvo video pacientiem par gastroskopiju

Video tiek sniegta informācija par procedūras gaitu, sagatavošanos gastroskopijai un tiek izskaidroti jautājumi par un pēcprocedūras laiku..

Noskatīties video šeit ->

Informācija iekaisīgu zarnu slimību pacientiem

Informējam, ka šobrīd Gremošanas slimību centrā GASTRO (www.gastrocentrs.lv) notiek Iekaisīgu zarnu slimību (čūlainā kolīta un Krona slimības) pacientu iesaistīšana klīniskajos pētījumos.
Galvenās priekšrocības pacientiem iesaistoties klīniskajos pētījumos:
 

  • Iespēja bez maksas veikt apakšējo endoskopiju;
  • Iespēja bez maksas saņemt modernāko terapiju un būt regulārā gastroenterologa uzraudzībā.

Pētījumu ietvaros pacientiem paredzēts veikt ne tikai apakšējo endoskopiju, bet arī izvērstas analīzes un citus izmeklējumus. Šobrīd pētījumu ietvaros pacientiem ir iespēja saņemt gan reģistrētas zāles, gan jaunus medikamentus.
Detalizētas informācijas  iegūšanai, lūdzu sazinieties ar GASTRO klīnisko pētījumu  koordinatori Kristīni Pfafroti: e-pasta adrese: gpc@gastrocentrs.lv; tālr. 28658080.

Anestēzija un endoskopijas

Kā jau viss pasaulē attīstās un iegūst jaunas tehnoloģijas un pieeju, arī medicīna iet līdzi laikmetam. Runas par narkozes kaitīgumu kļūst aizvien retākas, lai gan jautājumi par šo tēmu pacientu vidū joprojām  ir aktuāli. Mūsdienu narkoze nav kaitīga, nesaīsina mūžu, gluži otrādi, tā ir nepieciešama kvalitatīvākai, nekaitīgākai, ātrākai procedūras vai operācijas veikšanai.

„ĒNU DIENA 2017” GASTRO

Februāris ir mēnesis, kad visā Latvijā notiek „Ēnu diena”. Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī šogad GASTRO viesojās jaunieši, kas „ēnoja” mūsu ārstus un māsas, jo vēlas gūt priekšstatu, kā tas ir – strādāt medicīnā.

Gremošanas slimību centra GASTRO ārste gastroenteroloģe, medicīnas doktore Ilze Kikuste saņēmusi Latvijas Universitātes 2016. gada balvu zinātnē par izcilu promocijas darbu

Promocijas darba tēma -  "Kuņģa pirmsvēža stāvokļu: atrofijas un intestinālās metaplāzijas endoskopiskā diagnostika".
GASTRO lepojas ar mūsu ārstes nozīmīgajiem  panākumiem.

Par laimi jeb kā justies laimīgam

Laimes sajūta ir subjektīva un mainīga, taču psihoterapeita darbā bieži nākas dzirdēt priekšstatus par to, kas ir laime. Amerikas zinātnieku veiktos pētījumos noskaidrots, kādi faktori palīdz vai nepalīdz justies laimīgam. Starp laimes noteicējiem ir vairāki faktori, kuru ietekme uz laimes sajūtu ir atšķirīga - 50% ietekmes nosaka gēni, 10% nosaka vide, kurā cilvēks dzīvo, un 40% ietekmes ir paša cilvēka attieksmei pret sevi un pasauli ap sevi.

Pilnu rakstu lasīt vai izdrukāt šeit ->

Novembra beigās Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti - gastroenterologs Ivars Tolmanis un gastroenteroloģe Ilze Kikuste piedalījās kārtējā kvalifikācijas celšanas apmācībā Hamburgā Vācijā

Apmācību vadīja pasaules vadošie eksperti invazīvo endoskopiju jomā - no Japānas (Prof. Dr. Naohisa Yahagi), no  Francijas (Prof. Dr. Thierry Ponchon), no Beļģijas (Prof. Dr. Pierre Deprez), no Spānijas (Dr. Alberto Herreros de Tejada). Mūsu  ārsti turpināja apgūt jauno agrīnā kuņģa vēža terapijas metodi -  endoskopisko submukozo disekciju (ESD).Agrīna kuņģa vēža endoskopisko submukozo disekciju veic, ievadot endoskopu caur muti, tādējādi netraumējot vēdera ādu un citus audus zem tās, lai piekļūtu kuņģim. Agrīnais kuņģa vēzis tiek pilnībā izņemts, saudzējot kuņģa sieniņas un saglabājot tā veselumu.Pirmā šāda operācija dr. Tolmaņa vadībā ir  veikta arī Gremošanas slimību centrā GASTRO 2016. gada 25. maijā.

Gremošanas slimību centrs GASTRO piedalās valsts apstiprinātajā vēža agrīnās diagnostikas programmā

No 2016. gada 1. oktobra valstī ieviesta programma, kas ļauj paātrināti izmeklēt pacientus, kuriem ir aizdomas par iespējamu onkoloģisku saslimšanu.
Ja slimniekam ir raksturīgi vai aizdomīgi simptomi, neatkarīgi no pacienta vecuma, ģimenes ārsts var izsniegt nosūtījumu veikt nepieciešamos izmeklējumus Gremošanas slimību centrā GASTRO. Šādā gadījumā izmeklējumu nodrošināsim 10 darba dienu laikā no pierakstīšanās dienas. Pēc nosūtījuma pacientam jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Jauns līgums ar LIAA

Gremošanas slimību centrs GASTRO  2016. gada 6. oktobrī ir noslēdzis līgumu Nr. SKV-L-2016/828 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Kuņģa vēža prevencijas grupas tikšanās

Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti izcili uzstājušies 25. – 26. augustā LU notikušajā GISTAR pētījumam veltītajā starptautiskajā konferencē.
Sanāksmes gaitā Latvijas pētnieki un Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti - profesors, gastroenterologs Mārcis Leja un medicīnas doktore, gastroenteroloģe Ilze Kikuste un dietoloģe Daiga Šantare sniedza prezentācijas par Latvijā īstenoto pētījumu GISTAR, kā arī kopā ar starptautiskajiem partneriem no Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Lietuvas, Kirgizstānas un Kazahstānas pārrunāja turpmākās nākotnes sadarbības iespējas pētījuma realizēšanai arī citās valstīs.

GASTRO ārsti piedalās Kuņģa vēža prevencijas grupas konferencē

2016. gada 25. - 26. augustā Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti -  profesors, gastroenterolgs Mārcis Leja un medicīnas doktore, gastroenteroloģe Ilze Kikuste ar zinātniskajiem ziņojumiem piedalās LU notiekošajā starptautiskajā Kuņģa vēža prevencijas grupas konferencē. Tikšanās tiek organizēta sadarbībā ar Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru (IARC), Eiropas Helikobaktērijas un Mikrobioma pētniecības grupu (EHMSG), Vesela kuņģa iniciatīvu (HSI), kā arī universitātēm un zinātniskajām institūcijām vairākās valstīs.

GASTRO pirmo reizi veikta veiksmīga agrīna kuņģa vēža operācija ar endoskopiskās submukozas disekcijas metodi

2016. gada 2. maijs ieies Gremošanas slimību centra GASTRO vēsturē ar nozīmīgu medicīnas sasniegumu. Līdz šim, lai izoperētu kuņģa vēzi, tika veikta laparoskopiska vai tradicionāla transabdomināla operācija, taču vienu centra pacientu var saukt par laimes krekliņā dzimušu – vīrietim centrā agrīni konstatēts un endoskopiski caur muti pilnībā izņemts kuņģa vēzis.

Kā pareizi sagatavoties augšējās endoskopijas (FGS) izmeklējumam

FGS jeb augšējā endoskopija ir izmeklēšanas metode, kura ir neaizvietojama barības vada, kuņģa un divpadsmit pirkstu zarnas slimību diagnosticēšanā.
Uz gastroskopijas izmeklējumu pacientam jāierodas tukšā dūšā!
Iepriekšējā vakarā vēlams paēst vieglas vakariņas, bet, ne vēlāk kā plkst. 19:00. Pēc vakariņām drīkst dzert negāzētu ūdeni un tēju. Nedrīkst dzert pienu!
Izmeklējuma dienā nedrīkst ēst, dzert un smēķēt. Pat iztukšojot kafijas tasīti, izmeklējuma attēlā būs redzams apduļķojums. 6 stundas pirms izmeklējuma jāiedzer tikai tās zāles, kuras ārsts ir stingri nozīmējis lietot pie specifiskām saslimšanām.
Lai atvieglotu procedūru un novērstu vemšanas tieksmi, pirms izmeklējuma pacientam ievada īslaicīgas iedarbības anestēzijas līdzekli; tas nodrošina kvalitatīvāku izmeklējumu.
12 stundas pēc medikamenta ievadīšanas neiesaka vadīt transporta līdzekļus vai strādāt ar mehānismiem, kas prasa koncentrēšanos un precizitāti, jo pēc medikamentu ievadīšanas var rasties miegainība, uzmanības trūkums, samazināta koncentrēšanās spēja.
Apmēram 30 minūtes pēc gastroskopijas var atkal ēst un dzert.

Gremošanas slimību centrā GASTRO konsultē bērnu ārste - pediatre, profesore Ilva Daugule

Dr. Ilva Daugule ir ārste pediatre, gastrointestinālās endoskopijas speciāliste, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore, viņa aizstāvējusi doktora disertācijas darbu Karolinskas Institūtā, Zviedrijā par Helicobacter pylori infekciju bērniem Latvijā. Ārste ir absolvējusi Latvijas Medicīnas akadēmiju un Tālākizglītības fakultāti pediatrijā, kā arī ieguvusi gastrointestinālās endoskopijas speciālista sertifikātu.

Kapsulas endoskopija ar „zelta” kapsulu

Kapsulas endoskopija ir modernākais un precīzākais diagnostikas veids, ko izmanto tievās zarnas slimību noteikšanai.
GASTRO centrā piedāvājam izmeklējumus ar pasaulē šobrīd mazāko kapsulu, kas pārklāta ar zelta pārklājumu, un ilgāko darbības laiku - līdz pat 12 stundām.

Par bailēm no publiskas uzstāšanās, sociālo trauksmi un sociālo fobiju

Neveiklības un mulsuma sajūta, uzstājoties publiski vai atrodoties uzmanības centrā ir raksturīga daudziem, taču atsevišķās situācijās tā var kļūt par reālu problēmu, traucējot veikt ikdienas darbu, studēt vai veidot attiecības. Piemēram, skolotāja, kurai ir grūtības novadīt vecāku sapulci; vai vidējā līmeņa vadītājs, kuram ir grūtības izteikt savu viedokli sapulcēs; vai students, kurš ir neaktīvs nodarbībās un saņem zemas atzīmes; vai aktieris un mūziķis, kurš cieš no „lampu drudža” (šādi gadījumi ir zināmi pat par pasaules slaveniem mūziķiem un aktieriem, piemēram, par Bārbaru Streisandi, Džoniju Depu un Adeli); vai jauns cilvēks, kurš izvairās no sociāliem pasākumiem un neveido attiecības.
Cilvēkiem, kuri cieš no sociālās trauksmes, raksturīgas izteikti augstas prasības pret sevi, vēlēšanās radīt patīkamu iespaidu par sevi, vienlaikus, apšaubot savu spēju to izdarīt. Kopumā, izteikta trauksme sociālās situācijās rodas no bailēm atrasties uzmanības centrā un iespējamā negatīvā novērtējuma, kas noved pie pazemojuma vai apkaunojuma sajūtām.

GASTRO ārste Ilze Kikuste izcili aizstāvējusi doktora disertāciju

GASTRO ārste gastroeneteroloģe Ilze Kikuste 2016. gada 22. martā Latvijas Universitātē izcili aizstāvējusi doktora disertāciju un ieguvusi Medicīnas zinātņu doktora grādu.
Darba nosaukums ir „Kuņģa pirmsvēža stāvokļu: atrofijas un intestinālas metaplāzijas endoskopiskā diagnostika”, kam ir milzīga praktiska nozīme kuņģa vēža skrīninga programmu attīstībā valstī un GASTRO profesionālajā darbībā.

Starptautiskie eksperti atzinīgi novērtē GASTRO iegūto biopsiju kvalitāti

GASTRO aktīvi piedalās gremošanas orgānu sistēmas vēža profilaksei paredzētajā skrīninga programmā. GASTRO speciālisti ir izvirzījuši galvenos uzdevumus, lai veiksmīgi īstenotu šo programmu – agrīna, savlaicīga diagnostika; veiksmīga ārstēšana; starptautiska sadarbība ar pasaules mēroga ekspertiem; kvalitatīvs, starptautiskajiem standartiem atbilstošs biopsiju materiāls, kas tiek iegūts endoskopiju veikšanas laikā, pateicoties ārstu kvalifikācijai un aparatūras iespējām.
2015. gada nogalē Rīgā uzturējās ASV Vanderbiltas Universitātes profesore zinātniskajā darbā Maria Blanca Piazuelo, kas kuņģa pirmsvēža stāvokļu noteikšanā ir viena no vadošajiem speciālistiem pasaulē. Veicot papildu analīzi GASTRO iegūtajiem biopsiju materiāliem, prof. Maria Blanca Piazuelo un Dr.Med. Sergejs Isajevs atzinīgi novērtēja to kvalitāti.

GASTRO ārsts - profesors Mārcis Leja piedalās starptautiskajos zinātniskajos pasākumos

Šā gada martā profesors Mārcis Leja piedalījās Krievijas Centrālā Gastroenteroloģijas Zinātniskā Institūta 42. konferencē, kas notika Maskavā. Prof. M. Leja konferencē ziņoja par kuņģa vēža profilakses iespējām, Starptautiskajām vadlīnijām (Kioto un Māstrihtas), kā arī par 2015. gada maijā Rīgā notikušās CanCon projekta konferences secinājumiem.
Profesors Mārcis Leja ar onkoloģijas jautājumiem veltītiem ziņojumiem regulāri piedalās starptautiskajos zinātniskajos pasākumos gan Eiropā, gan Amerikā, gan Āzijā.

Marts – zarnu vēža profilakses mēnesis. Aicinām noskatīties video, kurā profesors Mārcis Leja stāsta par zarnu vēža profilaksi

Gremošanas slimību centrs GASTRO informē, ka marts Eiropas valstīs tiek atzīmēts kā zarnu vēža profilakses informācijas mēnesis, atgādinot, ka zarnu vēzis ir gan novēršams, gan ārstējams. GASTRO ārsti aktīvi piedalās zarnu vēža profilakses organizēšanas pasākumos, iniciējot zarnu vēža skrīninga programmas attīstību Latvijā un turpinot tās īstenošanu. GASTRO ārsti un medicīnas māsas vairāku gadu garumā organizē speciālas apmācības ģimenes ārstiem un ārstu palīgiem zarnu vēža profilakses jautājumos, ka arī pacientu sagatavošanai kolonoskopijai. Apmācībās tikai 2015. gadā kopā piedalījušies 145 ārsti un ārstu palīgi. GASTRO tiek veiktas zarnu vēža skrīninga kolonoskopijas pacientiem, kam konstatēts pozitīvs slēpto asiņu tests fēcēs (šis tests jāveic pie sava ģimenes ārsta vienu reizi gadā visiem iedzīvotājiem vecumā no 50 - 74 gadiem un to apmaksā valsts).
Piedāvājam noskatīties informatīvu video, kurā gastroenterologs profesors Mārcis Leja stāsta par zarnu vēža skrīningu ->.

GASTRO ārsti aktīvi piedalījās LU 74. zinātniskajā konferencē

Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti aktīvi piedalījās LU 74. zinātniskajā konferencē, kura notika 19. februārī LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā. GASTRO ārsti uzstājās vienā no plašākajām sēdēm, kura bija veltīta tieši gastrointestinālās onkoloģijas un gastroenteroloģijas aktuālajiem jautājumiem. Zinātniskos referātus nolasīja prof. Mārcis Leja, dr. Ilze Kikuste, dr. Daiga Šantare un LU 6. kursa medicīnas students Sergejs Pavlovičs.

14.01.2016. Gremošanas slimību centrā GASTRO viesojās Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks un prorektors Valdis Segliņš

Vizītes mērķis bija iepazīties ar GASTRO darbu, pārrunāt GASTRO līdzšinējo iesaisti zinātniskajā, akadēmiskajā darbā, kā arī nākotnes perspektīvas. Ņemot vērā faktu, ka tieši GASTRO visas savas darbības laikā valstī ir ieviesis virkni modernu diagnostikas un ārstēšanas metodes, Latvijas Universitātes vadība saskatīja potenciālas sadarbības iespējas nākotnē inovatīvu pakalpojumu un produktu attīstīšanā.

Pārēšanās un ar to saistītās dažādu gremošanas kaišu saasināšanās

Ēšana ir ļoti nozīmīgs process cilvēka eksistencē un labsajūta pēc maltītes ir fiziskas un psihiskas veselības priekšnoteikums.
Pārēšanās ir pārmērīgi liela ēdiena daudzuma ieēšana vienas maltītes laikā, kas izpaužas kā nepatīkamu sajūtu komplekss vēderā ēšanas laikā vai īsi pēc tās. Ēšanas turpināšanu, neskatoties uz pārēšanās izraisītām nepatīkamām sajūtām, izraisot to pastiprināšanos un vemšanu, sauc par patoloģisku ēšanu. Regulāra pārēšanās raksturīga emocionāli nelīdzsvarotām personībām, savukārt, patoloģiska ēšana parasti ir psihiskas slimības pazīme.

Lasīt vai izdrukāt pilnu rakstu ->

Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti - profesors Mārcis Leja un med. doktors, gastroenterologs Ivars Tolmanis vadīja starptautisku vēža skrīniga darba grupu

Eiropas Savienības Vienotās rīcības projekta vispusīgai vēža apkarošanai CANCON ietvaros 2015. gada maija beigās Rīgā, Latvijas Universitātes telpās notika starptautiskas vēža skrīninga darba grupas tikšanās, kurā piedalījās gan vietējie eksperti, gan Eiropas vadošie gastroenterologi. 25-26. maijs bija veltīts ar kolorektālā vēža skrīningu saistītiem jautājumiem, savukārt 27-28. maijā tika diskutēts par kuņģa vēža kā jauna skrīninga veida ieviešanas iespējām. Nedēļas noslēgumā 28. maijā kopā ar Starptautiskās vēža pētniecības aģentūras (IARC) pārstāvjiem un citiem pieaicinātajiem ekspertiem notika tikšanās, kas veltīta ar Latvijā realizētā projekta kuņģa vēža mirstības mazināšanai GISTAR saistītiem jautājumiem.
 

Ārzemju mediji vēsta - elpas tests palīdzēs konstatēt agrīnu kuņģa vēzi. Pētījumos pieadalījies GASTRO ārsts profesors Mārcis Leja

Interneta portālā Diena.lv, publicēts raksts - „Elpas tests palīdzēs konstatēt kuņģa vēzi; atsaucas uz latviešu pētījumiem”
Rakstā vēstīts par pētījumu kuņģa vēža agrīnai diagnostikai ar īpašu metodi, piedaloties Latvijas pētniekiem un ar ko īpaši lepojamies, Gremošanas slimību centra GASTRO gastroenterologam profesoram Mārcim Lejam.
 

„Ievas Veselībā” publicēta intervija ar dr. I. Kikusti!

Šā gada 27.marta „Ievas Veselībā” publicēta intervija ar mūsu ārsti gastroenteroloģi dr. Ilzi Kikusti. Ar prieku informējam, ka akcijas „Satiec Latvijas labākos ārstus!” ietvaros Dr. I. Kikuste bija sastopama 11. aprīlī Kuldīgā.

Sīkāka informācija ->

Aicinām noskatīties GASTRO videofilmu „Mīti un realitāte par zarnu vēzi”!

Turpinot pacientu izglītošanu, esam izveidojuši videofilmu, lai kliedētu biežākos mītus, kas saistīti ar zarnu vēzi un tā skrīningu. Filmā piedalās GASTRO ārsti – gastroenterologs profesors Mārcis Leja un ārsts endoskopists Dans Stirna, pamatojot zarnu vēža skrīnininga nozīmi.

Noskatīties video šeit ->

Gremošanas slimību centra GASTRO gastroenterologa prof. M. Lejas intervija publicēta ASV izdevumā „The ASCO Post”

Dr. M. Leja ar kolēģiem ir veicis pētījumu par gaistošo marķieru izmantošanu kuņģa patoloģiju noteikšanā. Šā pētījuma rezultāti tika demonstrēti pasaules lielākajā gastroenteroloģijas speciālistu forumā – Gremošanas slimību nedēļā (DDW) 2014. gada maijā. GASTRO lepojas, ka Dr. M. Lejas demonstrētais posteris, kurā tika atspoguļoti pētījuma rezultāti, ir ieguvis Gremošanas slimību nedēļas 2014 balvu.

GASTRO papildināts ISO 9001:2008 sertifikāts ar jaunu darbības sfēru

Ar 2014. gada 27. jūniju Gremošanas slimību centra „GASTRO” ISO 9001:2008 sertifikāts, kas aptver visu veidu medicīnisko pakalpojumu sniegšanu gastroenteroloģijā un tika piešķirts GASTRO 2012. gadā, ir papildināts ar jaunu sfēru - ISO 9001:2008 sertifikātu zinātniskās un klīniskās izpētes jomā.