Gremošanas slimību centrs
+371 66901212 (LMT, Tele2, Bite)
+371 67898000 (Lattelecom)

Gastroenterologs un gastroenterologa konsultācijas

Gastroenterologs ir ārsts, kas veic gremošanas orgānu slimību diagnostiku (atklāšanu) un ārstēšanu, ka arī var sniegt padomus par to profilaksi. Gastroenterologa konsultācija ir pacienta vizīte pie ārsta, kuras laikā ārsts nosaka izmeklēšanas plānu ar mērķi noskaidrot precīzu diagnozi (pacienta slimību), lai varētu izvēlēties atbilstošu ārstēšanu

Gastroenterologs, gastroenterologa konsultācijas


 

AICINĀM PIEDALĪTIES KLĪNISKĀ KONFERENCĒ “RADIOLOĢIJAS AKTUALITĀTES GASTROENTEROLOĢIJĀ”

Aicinām gastroenterologus, endoskopiju speciālistus un gastroenteroloģijas rezidentus 2019. gada 6. novembrī, trešdienā, 16.00-18.00 Gremošanas slimību centrā GASTRO, Gaiļezera ielā 1, Rīgā, piedalīties klīniskā konferencē “Radioloģijas aktualitātes gastroenteroloģijā”, ko organizē Gremošanas slimību centrs GASTRO sadarbībā ar Latvijas Gastroenterologu un Latvijas Gastrointestinālās endoskopijas asociāciju.
Konferences programma ->

Pieteikumus lūdzam sūtīt uz: konference@gastrocentrs.lv
Informācija www.gastrocentrs.lv

Briselē norisinās Eiropas Vēža misijas padomes sanāksme (Mission Board for Cancer ), kurā piedalās GASTRO ārsts- profesors Mārcis Leja

Septembra sākumā Briselē uz savu pirmo sanāksmi pulcējās Eiropas Vēža misijas padome (Mission Board for Cancer). Sanāksmes mērķis - zinātnes atklājumus maksimāli ieviest praksē un tulkot sabiedrībai saprotamā valodā. Jaunās ES programmas Horizon Europe ietvaros izveidotas pavisam piecas misiju padomes (citas ES noteiktās prioritātes: tīras pilsētas, tīri okeāni, tīra vide un uzturs, adaptācija klimata pārmaiņām). Medicīnas un veselības aprūpes jomā Vēža misija ir vienīgā, kas saņēmusi šādu Eiropas Komisijas atbalstu.

Gremošanas slimību centrā GASTRO uzstājas Insbrukas universitātes pētnieks ar prezentāciju par gaistošo marķieru izmantošanu diagnostikā

Š.g. jūlijā Gremošanas slimību centrā GASTRO  (kas ir arī Latvijas Universitātes stratēģiskais partneris) viesojās Insbrukas Universitātes Izelpas pētniecības institūta zinātnieks Pawel Mochalski ar lekciju par gaistošo marķieru izmantošanu diagnostikā. Pasākumā piedalījās GASTRO ārsti, speciālisti un endoskopijas māsas.
Sadarbības projektu ietvaros (t. sk. ES Horizon 2020 projekts VOGAS) GASTRO speciālisti sadarbojas ar šo un citiem ārvalstu pētniekiem un institūtiem. VOGAS H2020 projekta mērķis ir precizēt gaistošo marķieru avotus, veikt jaunākās paaudzes izelpas analizatora klīnisko aprobāciju vēža agrīnai diagnostikai.
Vizītes laikā GASTRO ārste gastroenteroloģe, gastrointestinālās endoskopijas speciāliste Dr.med. Ilze Kikuste  ārzemju viesim demonstrēja pētījumā izmantotās kuņģa sulas ievākšanas un kuņģa audu biopsijas iegūšanas metodes, kā arī tika spriests par izmeklējumu datu ievadi Biobankas elektroniskajā sistēmā.

Vai Jums ir cukura diabēts un regulāras sūdzības par kuņģa darbību?

Vai Jums ir cukura diabēts un regulāras sūdzības par kuņģa darbību?
Cukura diabēta pacientiem, īpaši tiem, kuriem slimība jau noteikta sen un tiem, kas ārstējas  ar insulīnu, nereti mēdz būt izmainīta kuņģa darbība un tā rezultātā -  regulāras sūdzības par sliktu dūšu, smaguma sajūtu pakrūtē, vemšanu. Ja sūdzības ir izteiktas, var būt nepieciešama mērķtiecīga ārstēšana, taču šobrīd pieejamās ārstēšanas iespējas šo problēmu koriģēšanai ir visai ierobežotas.

Iesaistieties pētījumā un, iespējams, Jūs varēsiet saņemt ārstēšanos ar mūsdienīgu medikamentu!
Šobrīd ir izstrādāti medikamenti, kas paredzēti kuņģa funkcijas uzlabošanai pacientiem ar cukura diabētu, patreiz šo medikamentu efektivitāte vēl tiek izvērtēta klīniskos pētījumos. Šobrīd Jums ir iespēja iesaistīties  šādā pētījumā

Eiropas ekspertu grupas sanāksme

Gremošanas slimību centra GASTRO ārsts, profesors Mārcis Leja 04. - 05.07. 2019. Briselē piedalījās Eiropas ekspertu grupas sanāksmē saistībā ar potenciālu izmantot Healing Earth dabas izcelsmes absorbējošu medicīnas produktu atviļņa slimības un funkcionālu gremošanas slimību ārstēšanā. Minētā produkta efektivitāte šobrīd parādīta tikai novērojumos, kas neatbilst klīnisko pētījumu standartiem mūsdienu skatījumā. Pētnieku grupa sanāksmes laikā plānoja turpmākus klīniskus pētījumus.
Attēlā: sanāksmes priekšsēdis prof. Peter Malfertheiner (Vācija)

GASTRO - droša medicīnas iestāde izmeklējumu veikšanai

GASTRO veiksmīgi noslēdzies kārtējais kvalitātes vadības sistēmas audits, kuru katru gadu veic starptautiska, neatkarīga auditoru kompānija. Atkārtoti pagarināts kvalitātes vadības sertifikāts, kas apliecina GASTRO atbilstību ISO standarta prasībām.
GASTRO ir ISO sertifikāts no 2012. gada, un visu izmeklējumu veikšana gastroenteroloģijā (visu veidu endoskopijas, funkcionālie izmeklējumi un konsultācijas) tiek stingri un nepārtraukti kontrolēta, lai nodrošinātu pacientiem savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanu.
GASTRO sertifikācijas nozare - medicīnas pakalpojumu sniegšana gastroenteroloģijas jomā, kā arī zinātniskā un klīniskā izpēte. Pēdējos gados īpaši pastiprināta uzmanība tiek pievērsta risku izvertējumam un pacientu drošībai endoskopiju laikā. Risku izvērtēšana liecina, ka visi ar medicīnas procedūru veikšanu saistītie riski tiek novērtēti un uzmanīgi kontrolēti, lai tos samazinātu un nodrošinātu pacientiem maksimāli iespējamo procedūru kvalitāti, precizitāti un drošību.
Endoskopiju veikšanā GASTRO piedalās vesela komanda, kuras pārdomātas, strukturētas, saskaņotas darbības rezultātā tiek uzrādīti labi rezultāti auditos un arī ikdienā.
 

Digestive Diseases Week 2019

Digestive Diseases Week (DDW) - Gremošanas slimību nedēļa ir pasaules vadošais izglītības forums akadēmiķiem, ārstiem, pētniekiem un studentiem, kas strādā gastroenteroloģijā un ar to saistītajās jomās.
No 17.05. līdz 22.05. Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti I. Tolmanis un M. Leja piedalījās DDW kongresā un ar to saistītajos pasākumos, kas notika San Diego, ASV.
Pasākuma laikā mūsu ārsti piedalījās gan apmācību kursos, gan arī speciālistu grupu sanāksmēs.
GASTRO ārsti regulāri piedalās starptautiskās pieredzes apmaiņas konferencēs, kongresos un citos pasākumos.

Gremošanas slimību centram GASTRO jauna adrese

Informējam, ka no šā gada 5. marta SIA “Gremošanas slimību centra GASTRO” jaunā adrese ir Gaiļezera ielā 1; 2. stāvā

27. ikgadējais Korejas Helikobaktērijas un augšējā gremošanas trakta pētniecības koledžas un 16. Japānas-Korejas Helikobaktērijas pētniecības apvienotais simpozijs

GASTRO ārsts - profesors Mārcis Leja piedalījies Korejas Helicobacter koledžas un augšējā gastrointensinālā pētījuma 27. gadskārtējā sanāksmē un 16. Japānas un Korejas kopīgajā simpozijā par Helicobacter pētniecību.

Šā gada martā  Korejā, Paradise Hotel Busan notika
 27. ikgadējais Korejas Helikobaktērijas un augšējā gremošanas trakta pētniecības koledžas un 16. Japānas-Korejas Helikobaktērijas pētniecības apvienotais simpozijs, kurā piedalījās pavisam 380 dalībnieki no 21 valstīm. Sēdē, kas bija veltīta svarīgākajiem kuņģa vēža prevencijas pētījumiem pasaulē, Gremošanas slimību centra GASTRO ārsts un GISTAR pētījuma zinātniskais vadītājs Mārcis Leja ziņoja par GISTAR pētījuma norisi un sākotnējiem rezultātiem, kā arī par potenciālajām sadarbības iespējām ar Āzijas valstīm. Sēdi vadīja M. Lejas kolēģis no Starptautiskās Vēža pētniecības aģentūras Rolando Herrero.
 

Gremošanas sistēmas veselības veicināšana

Ekspertu Diskusijas ietvaros  notikusi saruna par gremošanas sistēmas slimību profilaksi,  kolorektālā jeb zarnu vēža pārbaudēm, valsts apmaksātu skrīningu un profilaksi ikdienā.
Diskusijā piedalījās GASTRO ārsts  - gastroenterologs, profesors  Mārcis Leja. Eksperti runāja par zarnu saslimšanu nopietnību, iespējamajām sekām, ja savlaicīgi netiek veiktas veselības pārbaudes.

Skatīties diskusiju -> šeit

UZMANĪBU PACIENTIEM!!

No šā gada 1. janvāra Latvijā tiek uzsākta elektronisko jeb e-nosūtījumu izmantošana, taču   e-veselības sistēma  šobrīd strādā ar īslaicīgiem traucējumiem, kas var turpināties nezināmu laiku, tādēļ, lai novērstu  aizkavēšanos uz izmeklējumiem un pacientu datu drošības nolūkos, aicinām pacientus ierasties uz izmeklējumiem ar nosūtījumu papīra formātā.

Resnās zarnas sagatavošana kolonoskopijai ar dalītās devas metodi

GASTRO ārsti iesaka efektīvu  resnās zarnas sagatavošanas shēmu kolonoskopijai   ar dalītās devas metodi
Noklausīties var šeit -   LV;   RU
Pilnu aprakstu lasīt vai izdrukāt šeit ->

Pārēšanās un ar to saistītās dažādu gremošanas kaišu saasināšanās

Ēšana ir ļoti nozīmīgs process cilvēka eksistencē un labsajūta pēc maltītes ir fiziskas un psihiskas veselības priekšnoteikums.
Pārēšanās ir pārmērīgi liela ēdiena daudzuma ieēšana vienas maltītes laikā, kas izpaužas kā nepatīkamu sajūtu komplekss vēderā ēšanas laikā vai īsi pēc tās. Ēšanas turpināšanu, neskatoties uz pārēšanās izraisītām nepatīkamām sajūtām, izraisot to pastiprināšanos un vemšanu, sauc par patoloģisku ēšanu. Regulāra pārēšanās raksturīga emocionāli nelīdzsvarotām personībām, savukārt, patoloģiska ēšana parasti ir psihiskas slimības pazīme.

Lasīt vai izdrukāt pilnu rakstu ->

Aktuālā intervija

Maskavā izdotajā  medicīnas žurnālā Еффективная фармакотерапия 32/2018. Гастроентерология Nr. 3 publicēta intervija ar  Gremošanas slimību centra GASTRO  gastoenterologu, profesoru Mārci Leju.
Lasīt pilnu itervijas tekstu -> šeit

GASTRO lepojas ar profesoru!

Pētījumi iekaisīgu zarnu slimību pacientiem

Pacientiem ar čūlainu kolītu un Krona slimību, kuriem standarta terapija nav bijusi pietiekami efektīva vai pieejama, Gremošanas slimību centrs GASTRO piedāvā iespēju iesaistīties klīniskajos pētījumos.
Galvenie ieguvumi pacientam:
 

  • Efektīvas terapijas iespēja pētījuma ietvaros.
  • Speciāla vispusīga diagnostika GASTRO gastroenterologu izpildījumā.
  • Regulāra novērošana GASTRO profesionāļu uzraudzībā.

Detalizētas informācijas iegūšanai, lūdzu, sazinieties ar GASTRO klīnisko pētījumu koordinatori Kristīni Pfafroti: e-pasta adrese: gpc@gastrocentrs.lv; tālr. 28658080.

Gremošanas slimību centrs GASTRO piedalās valsts apstiprinātajā vēža agrīnās diagnostikas programmā

No 2016. gada 1. oktobra valstī ieviesta programma, kas ļauj paātrināti izmeklēt pacientus, kuriem ir aizdomas par iespējamu onkoloģisku saslimšanu.
Ja slimniekam ir raksturīgi vai aizdomīgi simptomi, neatkarīgi no pacienta vecuma, ģimenes ārsts var izsniegt nosūtījumu veikt nepieciešamos izmeklējumus Gremošanas slimību centrā GASTRO. Šādā gadījumā izmeklējumu nodrošināsim 10 darba dienu laikā no pierakstīšanās dienas. Pēc nosūtījuma pacientam jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Anestēzija endoskopisko izmeklējumu laikā

Mūsdienās visā pasaulē augšējās un apakšējās gremošanas sistēmas orgānu endoskopiska izmeklēšana tiek nodrošināta, izmantojot anestēziju. Gremošanas slimību centrā GASTRO  visiem pacientiem mēs piedāvājam līdzsvarotu, multimodālu anestēzijas koncepciju, kas sevī ietver ātras iemigšanas - ātras pamošanās principu. To nodrošina profesionāla, augsti kvalificēta GASTRO  speciālistu komanda - anesteziologs, ārsts - endoskopists, kvalificēta endoskopijas māsa.

 

Jānis Zaķis     
Gremošanas slimību centra GASTRO  ārsts 
anesteziologs – reanimatologs 

 

Lepojamies!

Gremošanas slimību centra GASTRO ārsts - Dr. med.  Mārcis Leja saņēmis pateicības rakstu  no LU rektora  par izcilību  zinātnē. 
GASTRO  lepojas ar profesora ieguldījumu!

Gremošanas orgānu vēža agrīnā diagnostika un zarnu vēža skrīnings

 

Gremošanas slimību centrā GASTRO ir divas programmas  gremošanas orgānu vēža   agrīnai diagnostikai :

 

 

  • “Zaļais koridors" - ļaundabīga audzēja primārā diagnostika

Ļauj paātrināti izmeklēt pacientus, kuriem ir aizdomas par iespējamu onkoloģisku saslimšanu. Ja pacientam ir raksturīgi vai aizdomīgi simptomi, neatkarīgi no pacienta vecuma, ģimenes ārsts var izsniegt nosūtījumu veikt nepieciešamos izmeklējumus Gremošanas slimību centrā GASTRO. Šādā gadījumā izmeklējumu nodrošināsim 10 darba dienu laikā no pierakstīšanās dienas.
Pacientiem, pierakstoties izmeklējumiem, jāatsaucas uz ģimenes ārsta norādīto diagnozes kodu.

  • Kolorektālā zarnu vēža skrīnings

Iedzīvotājiem vecumā no 50 – 74 gadiem, kuriem nav nekādu sūdzību
vai raksturīgu simptomu, tāpat kā līdz šim, ir pieejams zarnu vēža skrīnings.
Izmeklējumu nodrošināsim  30 darba dienu laikā no pierakstīšanās dienas. Pēc nosūtījuma pacientiem  jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.
 

GASTRO iegādāta moderna aparatūra kuņģa un zarnu trakta funkcionālo slimību diagnostikai

GASTRO sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu (RAKUS)
1. martā rīkoja konferenci "Moderna funkcionālā diagnostika gastroenteroloģijā". Šīs jaunās, modernās diagnostikas iespējas šobrīd ir pieejamas Gremošanas slimību centrā GASTRO. Konferencē tika sniegta informācija par iespējām, ko sniedz jaunā, GASTRO pieejamā aparatūra  funkcionālo izmeklējumu veikšanai. Konferencē ar priekšlasījumiem uzstājās GASTRO ārsti - gastroenterologs akadēmiķis Mārcis Leja, gastroenterologs  Dr. med.  Ivars Tolmanis, gastroenterolģe Dr. med. Ilze Kikuste, RAKUS, P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ārsti. Ar modernākajām diagnostikas iespējām iepazīstināja pārstāvis no ASV Stuart Wildhorn.
Vairāk informācijas lasiet šeit ->

Gremošanas slimību centra GASTRO profesors Mārcis Leja ievēlēts par Latvijas Zinātņu akadēmijas īsteno locekli

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) rudens pilnsapulcē, kas notika 23. novembrī, ievēlējusi 11 jaunus LZA īstenos locekļus. To vidū ir arī Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes (MF) profesors Mārcis Leja.
Mārcis Leja ir ārsts – gastroenterologs Gremošanas slimību centrā GASTRO un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas zinātnes daļas vadītājs. Viņš ir ilggadējs LU MF Onkoloģijas katedras profesors un vadošais pētnieks, īpašus panākumus guvis kuņģa vēža starptautiskā izpētē.
GASTRO lepojas ar profesora sasniegumiem!
 

Informācija pacientiem (pieaugušiem) par Krona slimību

Cēloņi
Krona slimība ir hroniska iekaisuma slimība, kas visbiežāk skar tievo zarnu, bet var izpausties arī resnajā zarnā, kuņģī vai mutes dobumā.  To izraisa ģenētiski noteikta un ārējās vides ietekmēta zarnas un visa organisma imūnsistēmas neadekvāta reakcija uz zarnas mikrofloru un ēdienu. Būtiska nozīme ir mātes pienam, ēdiena izvēlei un sadzīves higiēnai pirmajos dzīves gados. Mātes piens veic izšķirošu mikrobioma attīstības un aizsargāšanas funkciju. Pārmērīga higiēna agrīnajā dzīves posmā nelabvēlīgi ietekmē zarnas mikrofloras attīstību un hronisku zarnas iekaisumu riska var pieaugt. Krona slimības izraisīts iekaisums, atšķirībā no čūlaina kolīta, skar visu zarnas sienu un var radīt zarnas sašaurinājumus, sastrutojumus un plīsumus.

Lasīt vai izdrukāt pilnu rakstu šeit ->

Informācija pacientiem (pieaugušajiem) par čūlainu kolītu

Cēloņi
Čūlains kolīts (ulcerozs kolīts, nespecifisks kolīts) ir hroniski recidivējošs resnās zarnas iekaisums, ko izraisa ģenētiski noteikta un ārējās vides ietekmēta resnās zarnas un visa organisma imūnsistēmas neadekvāta reakcija uz zarnas mikrofloru un ēdienu. Iekaisums skar zarnas sienas gļotādu, rada tūsku, apsārtumu, erozijas un čūlas.
Slimības pazīmes
Raksturīgākās čūlaina kolīta pazīmes ir šķidra vēdera izeja vai caureja ar asiņu piejaukumu. Visvairāk pacientu dzīves kvalitāti ietekmē bieža, steidzama un reizēm nekontrolējama vēdera izeja. Citas retāk sastopamas kolīta izpausmes ir caureja ar krampjveida sāpēm vēdera kreisajā pusē vai aizcietējumi. Smagākās slimības formās kopā ar iepriekš aprakstītajām pazīmēm var būt arī drudzis, nespēks un mazasinība. Atsevišķās ļoti smagās čūlainā kolīta formās var sākties spēcīga, nekontrolējama asiņošana, visa organisma saindēšanās un zarnas sienas pakāpeniska atmiršana. Ilgstoši aktīvs un nepietiekami ārstēts čūlaina kolīts palielina resnās zarnas vēža risku.

Lasīt vai izdrukāt pilnu rakstu šeit ->
 

Mīti un realitāte par zarnu vēzi - informatīvs video

Kolorektālā jeb zarnu vēža diagnostika (skrīnings) ir profilaktiska pārbaude, kas ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs.
Zarnu vēzis ir trešais izplatītākais vēža paveids vīriešiem un otrais izplatītākais sievietēm pasaulē. Katru gadu vairāk nekā 1100 cilvēkiem Latvijā diagnosticē zarnu vēzi, aptuveni 700 cilvēku gadā nomirst no šīs slimības. Taču tā ir novēršama un veiksmīgi ārstējama slimība, ja to atklāj savlaicīgi. Paraudzīsimies uz mītiem par šo slimību un sarunā ar ekspertiem atklāsim arī patiesus faktus.

Noskatīties video šeit ->

Somatoformā veģetatīvā disfunkcija (veģetodistonija, veģetatīvā distonija)

Somatoformā veģetatīvā disfunkcija ir orgānu funkciju traucējumi, kas izraisa ķermeniskas sajūtas un ar to saistītas sūdzības, kam netiek atrasti medicīniski skaidrojumi. Nosaukums atspoguļo stāvokļa būtību („soma” no latīņu valodas ir „ķermenis”) – pēc izpausmēm (pēc formas) ķermenisks, bet pēc būtības psihoemocionāls. Izpausmes atgādina fiziskas saslimšanas, piemēram, var būt diskomforts vai sāpes vēderā, mainīga vēdera izeja, sirdsdarbības ritma izmaiņas, ko cilvēks var sajust kā “pārsitienus”, diskomforts krūtīs, elpošanas dziļuma un ritma izmaņas (“trūkst elpa”, smakšanas sajūta) un citas izpausmes.

Lasīt visu rakstu, vai izdrukāt  šeit->
 

Kapsulas endoskopija ar „zelta” kapsulu

Kapsulas endoskopija ir modernākais un precīzākais diagnostikas veids, ko izmanto tievās zarnas slimību noteikšanai.
GASTRO centrā piedāvājam izmeklējumus ar pasaulē šobrīd mazāko kapsulu, kas pārklāta ar zelta pārklājumu, un ilgāko darbības laiku - līdz pat 12 stundām.

GASTRO ārsti aicina vēlreiz noskatīties informatīvo video pacientiem par gastroskopiju

Video tiek sniegta informācija par procedūras gaitu, sagatavošanos gastroskopijai un tiek izskaidroti jautājumi par un pēcprocedūras laiku..

Noskatīties video šeit ->

Anestēzija un endoskopijas

Kā jau viss pasaulē attīstās un iegūst jaunas tehnoloģijas un pieeju, arī medicīna iet līdzi laikmetam. Runas par narkozes kaitīgumu kļūst aizvien retākas, lai gan jautājumi par šo tēmu pacientu vidū joprojām  ir aktuāli. Mūsdienu narkoze nav kaitīga, nesaīsina mūžu, gluži otrādi, tā ir nepieciešama kvalitatīvākai, nekaitīgākai, ātrākai procedūras vai operācijas veikšanai.

Jauns līgums ar LIAA

Gremošanas slimību centrs GASTRO  2016. gada 6. oktobrī ir noslēdzis līgumu Nr. SKV-L-2016/828 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Kuņģa vēža prevencijas grupas tikšanās

Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti izcili uzstājušies 25. – 26. augustā LU notikušajā GISTAR pētījumam veltītajā starptautiskajā konferencē.
Sanāksmes gaitā Latvijas pētnieki un Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti - profesors, gastroenterologs Mārcis Leja un medicīnas doktore, gastroenteroloģe Ilze Kikuste un dietoloģe Daiga Šantare sniedza prezentācijas par Latvijā īstenoto pētījumu GISTAR, kā arī kopā ar starptautiskajiem partneriem no Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Lietuvas, Kirgizstānas un Kazahstānas pārrunāja turpmākās nākotnes sadarbības iespējas pētījuma realizēšanai arī citās valstīs.