Gremošanas slimību centrs
+371 66901212 (LMT, Tele2, Bite)
+371 67898000 (Lattelecom)

Gastroenterologs un gastroenterologa konsultācijas

Gastroenterologs ir ārsts, kas veic gremošanas orgānu slimību diagnostiku (atklāšanu) un ārstēšanu, ka arī var sniegt padomus par to profilaksi. Gastroenterologa konsultācija ir pacienta vizīte pie ārsta, kuras laikā ārsts nosaka izmeklēšanas plānu ar mērķi noskaidrot precīzu diagnozi (pacienta slimību), lai varētu izvēlēties atbilstošu ārstēšanu

Gastroenterologs, gastroenterologa konsultācijas


 

Līdz 02. martam GASTRO mājas lapas apmeklētāji var uzdot jautājumus anesteziologam, ārstam endoskopistam Aigaram Vanagam.

Uzdodiet savus jautājumus par endoskopijas norisi, intravenozu medikāciju endoskopijas laikā. Jautājiet par barības vada, kuņģa un zarnu endoskopiskajiem izmeklējumiem – to veidiem, indikācijām, priekšrocībām, iespējamajiem riskiem u.c.
Dr. A. Vanags veic visa veida gremošanas sistēmas diagnostiskās un terapeitiskās endoskopijas un pacientu medikāciju endoskopijas laikā.

Uzdot jautājumu ->

Atbildes uz jautājumiem tiks sniegtas 4-5 darba dienu laikā mūsu mājas lapā, kā arī tiks nosūtītās uz Jūsu e-pastu (ja tiks uzrādīts).

Atbildes uz jautājumiem lasiet šeit ->.

„Ēnu diena” GASTRO

Jau ierasts, ka februāris ir mēnesis, kad Latvijā norit gadskārtējā „Ēnu diena”. Arī šogad Gremošanas slimību centrā GASTRO viesojās jaunieši, kas „ēnoja” mūsu ārstus, jo vēlas gūt priekšstatu, kā tas ir – strādāt medicīnā.
Priecājamies, ka Latvijā ir tik erudīti un zinātkāri jaunieši, kas apsver iespēju savu nākotni saistīt ar medicīnu.
GASTRO ārsti A. Pavloviča, I. Tolmanis, M. Leja un I.Kikuste ir pasniedzēji medicīnas studentiem un rezidentiem Rīgas Stradiņa universitātē un Latvijas  Universitātē, viņi nākotnē cer savu studentu un rezidentu pulkā sastapt šīs dienas “ēnotājus”.

Pārēšanās un ar to saistītās dažādu gremošanas kaišu saasināšanās

Ēšana ir ļoti nozīmīgs process cilvēka eksistencē un labsajūta pēc maltītes ir fiziskas un psihiskas veselības priekšnoteikums.
Pārēšanās in pārmērīgi liela ēdiena daudzuma ieēšana vienas maltītes laikā, kas izpaužas kā nepatīkamu sajūtu komplekss vēderā ēšanas laikā vai īsi pēc tās. Ēšanas turpināšanu, neskatoties uz pārēšanās izraisītām nepatīkamām sajūtām, izraisot to pastiprināšanos un vemšanu, sauc par patoloģisku ēšanu. Regulāra pārēšanās raksturīga emocionāli nelīdzsvarotām personībām, savukārt, patoloģiska ēšana parasti ir psihiskas slimības pazīme.

Lasīt vai izdrukāt pilnu rakstu ->

Gremošanas slimību centra GASTRO profesors Mārcis Leja ievēlēts par Latvijas Zinātņu akadēmijas īsteno locekli

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) rudens pilnsapulcē, kas notika 23. novembrī, ievēlējusi 11 jaunus LZA īstenos locekļus. To vidū ir arī Latvijas Universitātes (LU) Medicīnas fakultātes (MF) profesors Mārcis Leja.
Mārcis Leja ir ārsts – gastroenterologs Gremošanas slimību centrā GASTRO un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas zinātnes daļas vadītājs. Viņš ir ilggadējs LU MF Onkoloģijas katedras profesors un vadošais pētnieks, īpašus panākumus guvis kuņģa vēža starptautiskā izpētē.
GASTRO lepojas ar profesora sasniegumiem!
 

Informācija pacientiem (pieaugušiem) par Krona slimību

Cēloņi
Krona slimība ir hroniska iekaisuma slimība, kas visbiežāk skar tievo zarnu, bet var izpausties arī resnajā zarnā, kuņģī vai mutes dobumā.  To izraisa ģenētiski noteikta un ārējās vides ietekmēta zarnas un visa organisma imūnsistēmas neadekvāta reakcija uz zarnas mikrofloru un ēdienu. Būtiska nozīme ir mātes pienam, ēdiena izvēlei un sadzīves higiēnai pirmajos dzīves gados. Mātes piens veic izšķirošu mikrobioma attīstības un aizsargāšanas funkciju. Pārmērīga higiēna agrīnajā dzīves posmā nelabvēlīgi ietekmē zarnas mikrofloras attīstību un hronisku zarnas iekaisumu riska var pieaugt. Krona slimības izraisīts iekaisums, atšķirībā no čūlaina kolīta, skar visu zarnas sienu un var radīt zarnas sašaurinājumus, sastrutojumus un plīsumus.

Lasīt vai izdrukāt pilnu rakstu šeit ->

Informācija pacientiem (pieaugušajiem) par čūlainu kolītu

Cēloņi
Čūlains kolīts (ulcerozs kolīts, nespecifisks kolīts) ir hroniski recidivējošs resnās zarnas iekaisums, ko izraisa ģenētiski noteikta un ārējās vides ietekmēta resnās zarnas un visa organisma imūnsistēmas neadekvāta reakcija uz zarnas mikrofloru un ēdienu. Iekaisums skar zarnas sienas gļotādu, rada tūsku, apsārtumu, erozijas un čūlas.
Slimības pazīmes
Raksturīgākās čūlaina kolīta pazīmes ir šķidra vēdera izeja vai caureja ar asiņu piejaukumu. Visvairāk pacientu dzīves kvalitāti ietekmē bieža, steidzama un reizēm nekontrolējama vēdera izeja. Citas retāk sastopamas kolīta izpausmes ir caureja ar krampjveida sāpēm vēdera kreisajā pusē vai aizcietējumi. Smagākās slimības formās kopā ar iepriekš aprakstītajām pazīmēm var būt arī drudzis, nespēks un mazasinība. Atsevišķās ļoti smagās čūlainā kolīta formās var sākties spēcīga, nekontrolējama asiņošana, visa organisma saindēšanās un zarnas sienas pakāpeniska atmiršana. Ilgstoši aktīvs un nepietiekami ārstēts čūlaina kolīts palielina resnās zarnas vēža risku.

Lasīt vai izdrukāt pilnu rakstu šeit ->
 

Gremošanas orgānu vēža agrīnā diagnostika un zarnu vēža skrīnings

Gremošanas slimību centrā GASTRO ir divas programmas  gremošanas orgānu vēža   agrīnai diagnostikai :

 • “Zaļais koridors" - ļaundabīga audzēja primārā diagnostika

Ļauj paātrināti izmeklēt pacientus, kuriem ir aizdomas par iespējamu onkoloģisku saslimšanu. Ja pacientam ir raksturīgi vai aizdomīgi simptomi, neatkarīgi no pacienta vecuma, ģimenes ārsts var izsniegt nosūtījumu veikt nepieciešamos izmeklējumus Gremošanas slimību centrā GASTRO. Šādā gadījumā izmeklējumu nodrošināsim 10 darba dienu laikā no pierakstīšanās dienas.
Pacientiem, pierakstoties izmeklējumiem, jāatsaucas uz ģimenes ārsta norādīto diagnozes kodu.

 • Kolorektālā zarnu vēža skrīnings

Iedzīvotājiem vecumā no 50 – 74 gadiem, kuriem nav nekādu sūdzību
vai raksturīgu simptomu, tāpat kā līdz šim, ir pieejams zarnu vēža skrīnings.
Izmeklējumu nodrošināsim  30 darba dienu laikā no pierakstīšanās dienas. Pēc nosūtījuma pacientiem  jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.
 

Mīti un realitāte par zarnu vēzi - informatīvs video

Kolorektālā jeb zarnu vēža diagnostika (skrīnings) ir profilaktiska pārbaude, kas ietver slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs.
Zarnu vēzis ir trešais izplatītākais vēža paveids vīriešiem un otrais izplatītākais sievietēm pasaulē. Katru gadu vairāk nekā 1100 cilvēkiem Latvijā diagnosticē zarnu vēzi, aptuveni 700 cilvēku gadā nomirst no šīs slimības. Taču tā ir novēršama un veiksmīgi ārstējama slimība, ja to atklāj savlaicīgi. Paraudzīsimies uz mītiem par šo slimību un sarunā ar ekspertiem atklāsim arī patiesus faktus.

Noskatīties video šeit ->

Gremošanas slimību centrs GASTRO aicina darbā ENDOSKOPIJU MEDICĪNAS MĀSU

Darba pienākumi:

 • Asistēt ārstam vai citai medicīnas māsai veikt gastroenteroloģiskos izmeklējumus  atbilstoši savai kvalifikācijai
 • Veikt pacientu novērošanu un veselības stāvokļa izvērtēšanu
 • Veikt informācijas apkopošanu par pacienta biopsihosociālajām vajadzībām un aprūpi atbilstoši savai kvalifikācijai

Lasīt pilnu sludinājumu vai izdrukāt šeit ->

Gremošanas slimību centrs “GASTRO” aicina darbā MĀSAS PALĪGU

Darba pienākumi:

 • Asistēt  medicīnas māsai gastroenteroloģisko izmeklējumu veikšanā atbilstoši savai kvalifikācijai
 • Veikt māsas nozīmētās darbības saistībā ar pacientu
 • Veikt māsas norādījumus drošas darba vides uzturēšanā
 • Veikt māsas norādījumus, kas nodrošina nozīmēto diagnostisko un ārstniecisko procedūru veikšanu

Pilnu sludinājumu lasīt vai izdrukāt šeit ->

Profesors Mārcis Leja kļuvis par Eiropas Helikobaktērijas un mikrobioma pētniecības grupas prezidentu

Eiropas Helikobaktērijas un mikrobioma pētniecības grupa (European Helicobacter and Microbiota Study Group – EHMSG) tās ikgadējās ģenerālās asamblejas laikā (09.09.2017., Bordo, Francijā) par organizācijas prezidentu ievēlēja GASTRO centra gastroenterolgu, profesoru Mārci Leju.

Somatoformā veģetatīvā disfunkcija (veģetodistonija, veģetatīvā distonija)

Somatoformā veģetatīvā disfunkcija ir orgānu funkciju traucējumi, kas izraisa ķermeniskas sajūtas un ar to saistītas sūdzības, kam netiek atrasti medicīniski skaidrojumi. Nosaukums atspoguļo stāvokļa būtību („soma” no latīņu valodas ir „ķermenis”) – pēc izpausmēm (pēc formas) ķermenisks, bet pēc būtības psihoemocionāls. Izpausmes atgādina fiziskas saslimšanas, piemēram, var būt diskomforts vai sāpes vēderā, mainīga vēdera izeja, sirdsdarbības ritma izmaiņas, ko cilvēks var sajust kā “pārsitienus”, diskomforts krūtīs, elpošanas dziļuma un ritma izmaņas (“trūkst elpa”, smakšanas sajūta) un citas izpausmes.

Lasīt visu rakstu, vai izdrukāt  šeit->
 

JAUNUMS!

GASTRO ārsti iesaka efektīvu  resnās zarnas sagatavošanas shēmu kolonoskopijai   ar dalītās devas metodi
Noklausīties var šeit -   LV;   RU
Pilnu aprakstu lasīt vai izdrukāt šeit ->

NPSA kongress Londonā

No 2017. gada 13. līdz 15. jūlijam Londonā, Lielbritānijā, notika 18. starptautiskais Neiropsihoanalīzes asociācijas (NPSA - Neuropsychoanalysis Association) kongress, kurā piedalījās Gremošanas slimību centra GASTRO ārste psihoterapeite Anžela Pavloviča.
NPSA kongresā piedalās vadošie neirozinātnieki, ārsti, psihoanalītiķi un psihologi, lai apspriestu jaunākos neizrozinātnes atklājumus un to pielietojumu klīniskajā praksē. Kongresa laikā tiek apspriesti jautājumi par neirobioloģisko smadzeņu darbību un to saistību ar cilvēka prāta funkcionēšanu visdziļākajos līmeņos.

GEEW 2017

No 19. līdz 21. jūnijam  Briselē notika 35. Eiropas Gastroenteroloģijas un Endoterapijas seminārs,  kurā piedalījās  Gremošanas slimību centra GASTRO ārsts endoskopists, GASTRO filiāles vadītājs, Latvijas Gastrointestinālās endoskopijas asociācijas prezidents Dans Stirna.
Eiropas Gastroenteroloģijas un Endoterapijas Seminārā (GEEW) piedalās praktizējoši gastroenterologi, internisti, onkologi, ķirurgi, kuri specializējas transorālajā endoķirurģijā, kā arī gastroenteroloģijā strādājošas medicīnas māsas, medicīnas studenti, biomedicīnas inženieri un citi nozares pārstāvji.
 

Digestive Disease Week 2017 (DDW)

Maija sākumā Čikāgā, ASV, notika ikgadējā gremošanas sistēmas un aknu slimībām veltītā starptautiskā konference Digestive Disease Week 2017 (DDW).
Konferencē piedalījās Gremošanas slimību centra GASTRO  ārsti – medicīnas doktors Ivars Tolmanis un profesors Mārcis Leja.
Konferences programma aptver svarīgākos un aktuālākos praktiskos, zinātniskos un akadēmiskos gastroenteroloģijas, gremošanas sistēmas endoskopijas, hepatoloģijas un gremošanas orgānu ķirurģijas jaunumus.

Kapsulas endoskopija ar „zelta” kapsulu

Kapsulas endoskopija ir modernākais un precīzākais diagnostikas veids, ko izmanto tievās zarnas slimību noteikšanai.
GASTRO centrā piedāvājam izmeklējumus ar pasaulē šobrīd mazāko kapsulu, kas pārklāta ar zelta pārklājumu, un ilgāko darbības laiku - līdz pat 12 stundām.

GASTRO ārsti aicina vēlreiz noskatīties informatīvo video pacientiem par gastroskopiju

Video tiek sniegta informācija par procedūras gaitu, sagatavošanos gastroskopijai un tiek izskaidroti jautājumi par un pēcprocedūras laiku..

Noskatīties video šeit ->

Informācija iekaisīgu zarnu slimību pacientiem

Informējam, ka šobrīd Gremošanas slimību centrā GASTRO (www.gastrocentrs.lv) notiek Iekaisīgu zarnu slimību (čūlainā kolīta un Krona slimības) pacientu iesaistīšana klīniskajos pētījumos.
Galvenās priekšrocības pacientiem iesaistoties klīniskajos pētījumos:
 

 • Iespēja bez maksas veikt apakšējo endoskopiju;
 • Iespēja bez maksas saņemt modernāko terapiju un būt regulārā gastroenterologa uzraudzībā.

Pētījumu ietvaros pacientiem paredzēts veikt ne tikai apakšējo endoskopiju, bet arī izvērstas analīzes un citus izmeklējumus. Šobrīd pētījumu ietvaros pacientiem ir iespēja saņemt gan reģistrētas zāles, gan jaunus medikamentus.
Detalizētas informācijas  iegūšanai, lūdzu sazinieties ar GASTRO klīnisko pētījumu  koordinatori Kristīni Pfafroti: e-pasta adrese: gpc@gastrocentrs.lv; tālr. 28658080.

Anestēzija un endoskopijas

Kā jau viss pasaulē attīstās un iegūst jaunas tehnoloģijas un pieeju, arī medicīna iet līdzi laikmetam. Runas par narkozes kaitīgumu kļūst aizvien retākas, lai gan jautājumi par šo tēmu pacientu vidū joprojām  ir aktuāli. Mūsdienu narkoze nav kaitīga, nesaīsina mūžu, gluži otrādi, tā ir nepieciešama kvalitatīvākai, nekaitīgākai, ātrākai procedūras vai operācijas veikšanai.

„ĒNU DIENA 2017” GASTRO

Februāris ir mēnesis, kad visā Latvijā notiek „Ēnu diena”. Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī šogad GASTRO viesojās jaunieši, kas „ēnoja” mūsu ārstus un māsas, jo vēlas gūt priekšstatu, kā tas ir – strādāt medicīnā.

Gremošanas slimību centra GASTRO ārste gastroenteroloģe, medicīnas doktore Ilze Kikuste saņēmusi Latvijas Universitātes 2016. gada balvu zinātnē par izcilu promocijas darbu

Promocijas darba tēma -  "Kuņģa pirmsvēža stāvokļu: atrofijas un intestinālās metaplāzijas endoskopiskā diagnostika".
GASTRO lepojas ar mūsu ārstes nozīmīgajiem  panākumiem.

Novembra beigās Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti - gastroenterologs Ivars Tolmanis un gastroenteroloģe Ilze Kikuste piedalījās kārtējā kvalifikācijas celšanas apmācībā Hamburgā Vācijā

Apmācību vadīja pasaules vadošie eksperti invazīvo endoskopiju jomā - no Japānas (Prof. Dr. Naohisa Yahagi), no  Francijas (Prof. Dr. Thierry Ponchon), no Beļģijas (Prof. Dr. Pierre Deprez), no Spānijas (Dr. Alberto Herreros de Tejada). Mūsu  ārsti turpināja apgūt jauno agrīnā kuņģa vēža terapijas metodi -  endoskopisko submukozo disekciju (ESD).Agrīna kuņģa vēža endoskopisko submukozo disekciju veic, ievadot endoskopu caur muti, tādējādi netraumējot vēdera ādu un citus audus zem tās, lai piekļūtu kuņģim. Agrīnais kuņģa vēzis tiek pilnībā izņemts, saudzējot kuņģa sieniņas un saglabājot tā veselumu.Pirmā šāda operācija dr. Tolmaņa vadībā ir  veikta arī Gremošanas slimību centrā GASTRO 2016. gada 25. maijā.

Gremošanas slimību centrs GASTRO piedalās valsts apstiprinātajā vēža agrīnās diagnostikas programmā

No 2016. gada 1. oktobra valstī ieviesta programma, kas ļauj paātrināti izmeklēt pacientus, kuriem ir aizdomas par iespējamu onkoloģisku saslimšanu.
Ja slimniekam ir raksturīgi vai aizdomīgi simptomi, neatkarīgi no pacienta vecuma, ģimenes ārsts var izsniegt nosūtījumu veikt nepieciešamos izmeklējumus Gremošanas slimību centrā GASTRO. Šādā gadījumā izmeklējumu nodrošināsim 10 darba dienu laikā no pierakstīšanās dienas. Pēc nosūtījuma pacientam jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Jauns līgums ar LIAA

Gremošanas slimību centrs GASTRO  2016. gada 6. oktobrī ir noslēdzis līgumu Nr. SKV-L-2016/828 ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par atbalsta saņemšanu pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

Kuņģa vēža prevencijas grupas tikšanās

Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti izcili uzstājušies 25. – 26. augustā LU notikušajā GISTAR pētījumam veltītajā starptautiskajā konferencē.
Sanāksmes gaitā Latvijas pētnieki un Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti - profesors, gastroenterologs Mārcis Leja un medicīnas doktore, gastroenteroloģe Ilze Kikuste un dietoloģe Daiga Šantare sniedza prezentācijas par Latvijā īstenoto pētījumu GISTAR, kā arī kopā ar starptautiskajiem partneriem no Krievijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Lietuvas, Kirgizstānas un Kazahstānas pārrunāja turpmākās nākotnes sadarbības iespējas pētījuma realizēšanai arī citās valstīs.

GASTRO ārsti piedalās Kuņģa vēža prevencijas grupas konferencē

2016. gada 25. - 26. augustā Gremošanas slimību centra GASTRO ārsti -  profesors, gastroenterolgs Mārcis Leja un medicīnas doktore, gastroenteroloģe Ilze Kikuste ar zinātniskajiem ziņojumiem piedalās LU notiekošajā starptautiskajā Kuņģa vēža prevencijas grupas konferencē. Tikšanās tiek organizēta sadarbībā ar Starptautisko Vēža pētniecības aģentūru (IARC), Eiropas Helikobaktērijas un Mikrobioma pētniecības grupu (EHMSG), Vesela kuņģa iniciatīvu (HSI), kā arī universitātēm un zinātniskajām institūcijām vairākās valstīs.

GASTRO pirmo reizi veikta veiksmīga agrīna kuņģa vēža operācija ar endoskopiskās submukozas disekcijas metodi

2016. gada 2. maijs ieies Gremošanas slimību centra GASTRO vēsturē ar nozīmīgu medicīnas sasniegumu. Līdz šim, lai izoperētu kuņģa vēzi, tika veikta laparoskopiska vai tradicionāla transabdomināla operācija, taču vienu centra pacientu var saukt par laimes krekliņā dzimušu – vīrietim centrā agrīni konstatēts un endoskopiski caur muti pilnībā izņemts kuņģa vēzis.

Kā pareizi sagatavoties augšējās endoskopijas (FGS) izmeklējumam

FGS jeb augšējā endoskopija ir izmeklēšanas metode, kura ir neaizvietojama barības vada, kuņģa un divpadsmit pirkstu zarnas slimību diagnosticēšanā.
Uz gastroskopijas izmeklējumu pacientam jāierodas tukšā dūšā!
Iepriekšējā vakarā vēlams paēst vieglas vakariņas, bet, ne vēlāk kā plkst. 19:00. Pēc vakariņām drīkst dzert negāzētu ūdeni un tēju. Nedrīkst dzert pienu!
Izmeklējuma dienā nedrīkst ēst, dzert un smēķēt. Pat iztukšojot kafijas tasīti, izmeklējuma attēlā būs redzams apduļķojums. 6 stundas pirms izmeklējuma jāiedzer tikai tās zāles, kuras ārsts ir stingri nozīmējis lietot pie specifiskām saslimšanām.
Lai atvieglotu procedūru un novērstu vemšanas tieksmi, pirms izmeklējuma pacientam ievada īslaicīgas iedarbības anestēzijas līdzekli; tas nodrošina kvalitatīvāku izmeklējumu.
12 stundas pēc medikamenta ievadīšanas neiesaka vadīt transporta līdzekļus vai strādāt ar mehānismiem, kas prasa koncentrēšanos un precizitāti, jo pēc medikamentu ievadīšanas var rasties miegainība, uzmanības trūkums, samazināta koncentrēšanās spēja.
Apmēram 30 minūtes pēc gastroskopijas var atkal ēst un dzert.

Gremošanas slimību centrā GASTRO konsultē bērnu ārste - pediatre, profesore Ilva Daugule

Dr. Ilva Daugule ir ārste pediatre, gastrointestinālās endoskopijas speciāliste, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore, viņa aizstāvējusi doktora disertācijas darbu Karolinskas Institūtā, Zviedrijā par Helicobacter pylori infekciju bērniem Latvijā. Ārste ir absolvējusi Latvijas Medicīnas akadēmiju un Tālākizglītības fakultāti pediatrijā, kā arī ieguvusi gastrointestinālās endoskopijas speciālista sertifikātu.