“GASTRO Ziņu” reportāža: viena diena ar ārstiem–endoskopistiem

Šajā “GASTRO Ziņu” numurā turpinām tradīciju – sekot līdz GASTRO CENTRA speciālistu darbam, darba ikdienai un mūsu pacientu apkalpošanai. Šoreiz pievēršamies GASTRO CENTRA galvenajam “vilcējspēkam” – ārstiem–gastroenterologiem un ārstiem–endoskopistiem. “GASTRO Ziņu” fotogrāfe un žurnāliste sekoja līdz ārstu darbam, sākot no ierašanās uz procedūru un līdz pat procedūras noslēgumam. Ieskatieties mūsu ārstu ikdienā arī jūs.

GASTRO CENTRS – šis vārdu savienojums mūsu pacientiem asociējas ar drošību, uzticību un zinātnes sasniegumiem. Viena no GASTRO CENTRA ikdienas sastāvdaļām ir tieši endoskopiju veikšana. Endoskopija ir daudz vairāk nekā tikai medicīnas procedūra – tā ir gluži kā ceļojums cauri cilvēka gremošanas sistēmai.

Mūsu darbinieki, kas ik dienas rūpējas pār pacientiem, ir vairāk nekā vienkārši ārsti un medmāsas – viņi ir klausītāji, mākslinieki un pētnieki. Mūsu pacienti – tie ir stāsti, kas sastāv no neskaitāmām niansēm. Katra no tām ārstam ir jāizjūt un jāizprot. Ar katru endoskopijas procedūru mēs ne tikai meklējam atbildes uz medicīniskiem jautājumiem, bet arī dalāmies cilvēciskajā pieredzē un emocijās.

Gatavošanās endoskopijai ir process, kur katrs solis ir tikpat nozīmīgs kā pati procedūras izpilde. Tieši šī iemesla dēļ konsultācija pirms endoskopijas ir tik īpaša katram pacientam. Tā ir iespēja, kurā ārsts un pacients satiekas ne tikai kā medicīnas profesionālis un klients, bet kā divas cilvēciskas būtnes, kuras apvieno kopīgs mērķis – pacienta veselība un labsajūta.

Kad ārsts sēžas blakus pacientam, viņš ne tikai uzskaita tehniskus norādījumus vai brīdina par iespējamām procedūras komplikācijām, bet arī veic sarunu, kas balstās uz uzticēšanos, empātiju un atbalstu. Tas ir brīdis, kad tiek izvērtēts ne tikai pacienta veselības stāvoklis, bet arī pacienta emocijas un bažas, ko rada gaidāmā procedūra.

Endoskopijas procedūras uzsākšana ir brīdis, kas iezīmē rūpīgas sagatavošanās kulmināciju. Katrs ārsta solis šajā posmā ir pārdomāts un svarīgs, jo tas nosaka ne tikai procedūras sekmīgu norisi, bet arī pacienta drošību un labsajūtu. Pirms ārsts var sākt endoskopiju, viņš rūpīgi pārskata pacienta medicīnisko vēsturi, lai pilnībā izprastu un novērtētu visus iespējamos riskus. Tad ārsts uzvelk sterilu halātu, kas simbolizē pāreju no ikdienas rutīnas uz medicīniskās procedūras sākumu. Arī cimdu uzvilkšana ir svarīga rituāla sastāvdaļa, tā ir gan aizsardzības, gan apņemšanās žests – aizsargāt gan pacientu, gan sevi, lai procedūra būtu pēc iespējas drošāka. Apziņa, ka ārsta rokās ir cilvēka veselība, piešķir ārsta darbam īpašu nozīmi. Tālāk ārsts pievēršas endoskopijas instrumentiem, sākot procedūru.

Procedūras laikā gastroenterologs kļūst par gidu pacienta gremošanas trakta labirintos. Izmantojot augstas klases endoskopisko aprīkojumu, ārsts rūpīgi pēta un izvērtē gremošanas sistēmu, atklājot jebkādas novirzes no normas. Un, ja nepieciešams, speciālists veic biopsiju – mazu audu paraugu noņemšanu, kas pēc tam tiks nosūtīta uz laboratoriju turpmākai izmeklēšanai. Tas viss tiek veikts ar lielāko piesardzību un precizitāti, lai nodrošinātu, ka katrs nākamais solis veselības atgūšanas ceļā ir pamatots uz visprecīzākajiem un uzticamākajiem datiem. Reportāžas laikā ārstam–endoskopistam jautājām: “Ko tad īsti jūs meklējat katras procedūras laikā?”. Un saņēmām fantastisku atbildi: “Vesalajiem cilvēkiem mēs meklējam sirdsmieru, savukārt pārējiem problēmu sakni, lai palīdzētu atveseļoties pēc iespējas ātrāk.”

Endoskopijas procedūras veiksmīga izpilde ir atkarīga ne tikai no ārsta, bet gan visa komandas darba, kurā katram dalībniekam ir svarīga loma. Procedūras gaitā gastroenterologs, kas veic endoskopiju, cieši sadarbojas ar anesteziologu, medicīnas māsām un tehnisko personālu. Katra no šīm lomām ir izšķirīga, lai nodrošinātu pacienta drošību un procedūras efektivitāti. Anesteziologs ir atbildīgs par pacienta komfortu un drošību procedūras laikā, medicīnas māsas sagatavo pacientu procedūrai un sniedz nepieciešamo atbalstu gan ārstam, gan pacientam, savukārt tehniskais personāls pārliecinās, ka visa endoskopiskā aprīkojuma darbība ir nevainojama un droša. Pirms procedūras komanda apspriež un plāno katru konkrēto gadījumu, lai nodrošinātu pilnīgu sagatavotību un izpratni par pacienta vajadzībām un īpatnībām. Pēc procedūras ārsti un medicīnas personāls kopīgi izvērtē iegūtos datus, lai izstrādātu turpmāko ārstēšanas plānu.

Arī pēc endoskopijas komandas darbs neapstājas, jo tieši pēc procedūras seko rūpīgs un svarīgs posms – rezultātu apstrāde un dokumentācijas aizpildīšana. Vispirms, ja procedūras laikā tika ņemti audu paraugi, tie tiek nosūtīti histoloģiskai izmeklēšanai uz laboratoriju. Katrs paraugs tiek marķēts un reģistrēts, lai nodrošinātu tā identificējamību un sekotu līdzi izmeklējumu rezultātiem. Laboratorijā speciālisti veic detalizētu audu analīzi, kas palīdz noskaidrot, vai apstiprināt diagnozi un izlemt par turpmāko ārstēšanas plānu. Tajā pašā laikā ārsts aizpilda medicīnisko dokumentāciju, kurā tiek fiksēta visa veiktā procedūra, novērojumi un sākotnējie secinājumi. Šī dokumentācija ir būtiska pacienta medicīniskajā vēsturē, jo tā nodrošina precīzu informācijas nodošanu starp dažādiem veselības aprūpes speciālistiem, ļaujot sekot pacienta veselības stāvokļa izmaiņām laika gaitā. Pēc izmeklējumu rezultātu saņemšanas no laboratorijas, ārsts izvērtē datus, integrē tos kopējā pacienta veselības ainā un plāno turpmākās darbības – vai nu izslēdzot konkrētas veselības problēmas, vai arī izstrādājot detalizētu ārstēšanas plānu.

Vēl viens svarīgs faktors pacientu aprūpē ir ārstu nepārtraukta izglītošanās. Tas ir process, kas nekad nebeidzas, un GASTRO CENTRS ir lielisks piemērs šim principam. Šeit rezidenti – topošie speciālisti – gūst neatsveramu pieredzi, strādājot blakus pieredzējušiem jomas speciālistiem. Tas ir savstarpējas mācīšanās process, kurā jaunie ārsti ne tikai apgūst jaunākās procedūras un izmeklēšanas metodes, bet arī iemācās svarīgas komunikācijas un pacientu aprūpes prasmes. Tāpat arī pieredzējuši speciālisti attīsta savas prasmes semināros, konferencēs un pat starptautiska līmeņa pasākumos. Medicīnas joma attīstās ik dienu un ir svarīgi apgūt jaunas zināšanas, kas veicina profesionālo izaugsmi un inovācijas medicīnā. Šī mācīšanās kultūra veido dinamisku vidi, kurā pastāvīga zināšanu un prasmju pilnveide ir pamatā visu iesaistīto speciālistu profesionālajai attīstībai.

Foto (no kreisās uz labo) – Aigars Vanags, ārsts–endoskopists, anesteziologs, Jānis Zaķis, GASTRO CENTRA galvenais ārsts, Laura Veide, ārste–gastroenteroloģe, un Ivars Tolmanis, GASTRO CENTRA valdes priekšsēdētājs, ārsts–gastroenterologs.

Šajā repotāzā iemūžināta tikai maza daļa no lielās GASTRO CENTRA ārstu komandas, kas katru dienu velta savu laiku un prasmes, lai rūpētos par jūsu veselību. Daudzi no viņiem foto tapšanas brīdī strādā endoskopiju kabinetos, demonstrējot savu apņemšanos sniegt pacientiem augstāko aprūpes līmeni, un, protams, fotogrāfijām laika neatliek. Mēs lepojamies ar katru no mūsu ārstiem un to nozīmīgo darbu, ko viņi veic. Šī profesija prasa ne tikai zināšanas un prasmes, bet arī lielu sirds siltumu un empātiju. Esam gandarīti, ka esat izvēlējušies mūsu centru kā uzticamu sabiedroto jūsu veselības atjaunošanas ceļā. Mūsu ārstu un visa personāla apņēmība ir jūsu labsajūtas un veselības garantija.

***

“GASTRO Ziņas” saka paldies par palīdzību reportāžas organizēšanā Karolīnei Pedčenko, GASTRO CENTRA galvenajai māsai, un Ilonai Zālmanei, sabiedrisko attiecību speciālistei un veselīga uztura projekta vadītajai. Un, protams, visiem ārstiem, kuri ļāva ielūkoties savā ikdienas darbā.