GASTRO CENTRS sāks izmantot Latvijā pirmo mobilo diagnostikas staciju
GASTRO CENTRSA no Somijas medicīnisko tehnoloģija uzņēmuma “MedicubeX” iegādājies autonomo e-veselības staciju, kas ļauj reāllaikā nodrošināt svarīgāko veselības radītāju mērījumus.
GASTRO CENTRA valdes priekšsēdētājs Ivars Tolmanis: “Šī sadarbība ļaus mums uzlabot gastroenteroloģijas pakalpojumus, iekļaujot reāllaika vitālo pazīmju monitoringu. Izmantojot modernus digitālos datus, mēs cenšamies paaugstināt diagnostikas precizitāti un uzlabot pacientu aprūpi, piedāvājot autonomus un precīzus pašmērīšanas rīkus. Šī iniciatīva apliecina mūsu apņemšanos izmantot tehnoloģijas, lai uzlabotu pacientu aprūpi gastroenteroloģijā un saistītajās nozarēs.”
“MedicubeX” ir Somijā dibināts medicīnas tehnoloģiju uzņēmums, kas izstrādā autonomas e-veselības stacijas, lai uzlabotu slimību profilaksi un atvieglotu piekļuvi veselības aprūpes datiem un pakalpojumiem. Uzņēmuma galvenais produkts ir “eHealth Station”, kas ļauj lietotājiem patstāvīgi veikt svarīgāko veselības rādītāju mērījumus, piemēram, ķermeņa temperatūru, asinsspiedienu, pulsu, EKG un citus tikai piecu minūšu laikā.
Taavi Laukkanens – CRO (galvenais ieņēmumu speciālists) MedicubeX: “Mēs esam ļoti priecīgi par sadarbību ar GASTRO CENTRU,” saka Taavi Laukkanens, “MedicubeX” galvenais produktu menedžeris, “GASTRO CENTRS sāk izmantot mūsu risinājumu pacientu pirmsoperācijas skrīningam. Tādējādi visi nepieciešamie mērījumi vienmēr tiek standartizēti un arī ietaupa laiku veselības aprūpes speciālistiem. GASTRO CENTRS ir vadošais veselības aprūpes sniedzējs Baltijā savā nozarē un ideāls mūsu partneris šajā jomā,” uzsver Somijas uzņēmuma pārstāvis.
“MedicubeX” jau ir piegādāta un testa režīmā atrodas GASTRO CENTRĀ. Šī ir pirmā ierīce, kas piegādāta ārpus Somijas. Lielai daļai GASTRO CENTRA pacientiem tā tiks izmantota no Jaunā gada primāro datu skrīninga ietvaros.
Ārsti rezidenti pilna laika rezidentūrai var izvēlēties privātās medicīnas iestādes
Pateicoties aktīvai Veselības aprūpes darba devēju asociācijas (VADDA), kuras darbā aktīvi piedalās arī GASTRO CENTRS, iniciatīvai un augstskolu atbalstam, 2024. gada 5. martā Ministru kabinets pieņēma grozījumus 2011. gada 30. augusta MK noteikumos Nr. 685 “Rezidentu uzņemšanas, sadales un rezidentūras finansēšanas kārtība”.
Šo grozījumu mērķis ir precizēt rezidentūras studiju vietu plānošanu un kārtību, kādā universitātes un ārstniecības iestādes iesaistās rezidentu sagatavošanā. Šie grozījumi paredz, ka, sākot ar 2024. gada rudeni, nosakot no valsts budžeta līdzekļiem finansējamo rezidentūras vietu skaitu, tiks analizēti gan slimnīcu dati, gan dati par ģimenes ārstu nodrošinājumu, kā arī dati no ambulatorajām ārstniecības iestādēm (t.sk. privātā sektora), kuras sniedz valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, par rezidentu skaitu, kuriem atbilstoši iestādē pieejamajiem resursiem būs iespējama apmācība rezidentūras programmas ietvaros, slēdzot darba līgumu.
“Ņemot vērā normatīvo aktu izmaiņas, sākot ar 2024. gada rudeni, saskaņā ar līgumu starp Rīgas Stradiņa universitāti un GASTRO CENTRU, mūsu klīnikā pilna laika rezidentūru iziet trīs rezidentes, kuras pašas pēc savas iniciatīvas tieši GASTRO CENTRU ir izvēlējušās par savu darba devēju rezidentūras laikā,” stāsta Ansis grantiņš, GASTRO CENTRA valdes loceklis, norādot, ka GASTRO CENTRAM jau ir ilgu gadu pieredze rezidentu apmācībā, gan piedāvājot divu nedēļu gastroenteroloģijas ciklu RSU un LU ģimenes ārstu un citu ārstu specialitāšu rezidentiem, gan arī 9 mēnešu endoskopiju ciklu RSU un LU gastroenteroloģijas rezidentiem: “Šo iespēju aktīvi izmanto daudzi jaunie mediķi. Bet līdz šim visiem rezidentiem kā darba vieta rezidentūras laikā bija jāizvēlas vai nu kāda no klīniskajām universitāšu slimnīcām vai arī kāda no reģionālajām ārstniecības iestādēm,” akcentē GASTRO CENTRA valdes loceklis.
Pašlaik GASTRO CENTRU kā savu pamata darba devēju rezidentūras laikā ir izvēlējušās trīs ārstes rezidentes – Olga Sjomina, Karīna Raloveca un Una Silvija Garleja, par kuru rezidentūru arī ir noslēgts līgums ar RSU. “Vienlaikus ar šīm rezidentēm atsevišķus rezidentūras ciklus GASTRO CENTRĀ iziet liels skaits ģimenes ārstu rezidentu, endoskopiju ciklu iziet ārste Linda Mežmale, savukārt sadarbības, pieredzes apmaiņas un GASTRO CENTRA organizētās apmācības programmās tiek iesaistīti vēl virkne citu ārstu rezidentu,” norāda Ansis Grantiņš.
Ansis Grantiņš
“GASTRO CENTRA vadība aktīvi atbalsta jauno mediķu piesaisti un izaugsmi uzņēmumā,” GASTRO CENTRA izglītības un attīstības prioritāti uzņēmumā akcentē Ivars Tolmanis, GASTRO CENTRA valdes priekšsēdētājs, ārsts gastroenterologs, “jo medicīnā sevišķi svarīga ir sadarbības visu ieinteresēto pušu starpā, un tas ietver arī jauno speciālistu integrāciju komandā.”
GASTRO CENTRA vadība apņemas veicināt jauno speciālistu attīstību un integrāciju, nodrošinot viņiem iespējas profesionālai izaugsmei un pieredzes apmaiņai. Jāņem vērā, ka GASTRO CENTRA priekšrocība un stiprā puse ir iespēja organizēt teorētisko un arī praktisko apmācību komandās, kurās jaunajiem mediķiem ir iespēja strādāt kopā un mācīties no pieredzējušajiem kolēģiem gan procedūrās, gan ārstu konsīlijos, gan klīniskajos un akadēmiskajos pētījumos. “Tāpat esam uzsākuši ieviest mentoringa pieeju, kad pieredzējušie GASTRO CENTRA ārsti aktīvi iesaistās jauno kolēģu apmācībās un praktiskās pieredzes nodošanā. Tas ļauj nodrošināt pacientiem nemainīgi augstas kvalitātes pakalpojumu,” uzsver Ansis Grantiņš, GASTRO CENTRA valdes loceklis.
Vai endoskopijas jāveic ar anestēziju?
Beidzamajā laikā vairākos mediķu semināros un diskusijās ir aktualizējusies tēma par anestēzijas lietošanas nepieciešamību endoskopiskajos izmeklējumos. “GASTRO Ziņām” šādus jautājumos lūdz skaidrot arī mūsu lasītāji – ģimenes ārsti. Lai viestu skaidrību pašlaik aktuālajā pieejā anestēzijas izmantošanā endoskopiskajos izmeklējumos, jautājumu skaidro Viktors Saule, pieredzējušais GASTRO CENTRA ārsts gastroenterologs.
Kāpēc vispār šāda diskusija ir aktuāla? Jo būtu taču jābūt tā, ka mūsdienās anestēzijai šādā procedūrā it kā būtu jābūt pašsaprotamai.
Diskusija, man šķiet, ir normāla prakse noteiktu lietu virzības panākšanai. Arī endoskopiju aizsākumos un vēl dažas desmitgades pēc tam, bija diskusija par sedācijas pamatotību. Dažādās valstīs pieeja veidojās dažādi. Kaut vai nazofaringeāla pieeja augšējās endoskopijas veikšanā, kas attīstīja veselu līniju ar tievajiem gastroskopiem. Un, protams, bija diskusija speciālistu vidē, kā iegūt pilnvērtīgāku izmeklējumu un – vienlaikus – kas pacientam ir drošāk. Otra diskusija veidojas arī pacientu pusē. Un pat šeit secinājumi nav viennozīmīgi, jo atsevišķos pētījumos parādās dati, ka apmēram 15–20% pacientu labprāt augšējo endoskopiju veiktu tikai lokālā anestēzijā.
Kā šobrīd pārsvarā Latvijā tiek veiktas endoskopijas – ar anestēziju vai bez? Un kāda šī anestēzija ir?
Šis nav viegls jautājums. Gadījumos, kur pacients ierodas ar iepriekšēju izmeklējumu protokoliem, mēs redzam: ir izmeklējumi tikai lokālā anestēzijā, ir tādi, kas veikti lokālā anestēzijā un intravenozā sedācijā, un, visbeidzot, izmeklējumi, kas veikti vispārējā intravenozā anestēzijā. Kāda ir šī proporcija, to tik viegli nevar atšifrēt.
Kāds no šiem veidiem, jūsuprāt, ir labāks un atbalstāmāks?
Jā, šeit, protams, mana subjektīvā atbilde viennozīmīgi ir par labu vispārējai anestēzijai. Tas sevī ietver gan ļoti optimālus apstākļus kvalitatīvam izmeklējumam, gan augstu pacienta komforta stāvokli izmeklējuma laikā. Tomēr jāatgādina, ka var būt situācijas, kur medicīniskas indikācijas pieprasa endoskopijas veikšanu lokālā anestēzijā. Turklāt vēl ir tādi pacienti, kuru pieredze ir tik pozitīva, ka viņi paši izvēlas izmeklējuma veikšanu lokālā anestēzijā, vai pat vispār bez jebkādas medikācijas. Tā kā speciālistam ir jābūt gatavam darboties visās šādās situācijās.
Viktors Saule
Kā endoskopijas veic GASTRO CENTRĀ?
GASTRO CENTRA struktūra un aprīkojums ir organizēti tā, lai endoskopiskos izmeklējumus veiktu vispārējā intravenozā anestēzijā. Bet, kā jau minēju, vai nu medicīniskas indikācijas vai pacienta izvēle pieļauj arī šos reducētos variantus. Šīs situācijas tiek risinātas ar katru konkrēto pacientu individuāli.
Vai eksistē kādas vispārpieņemtas vadlīnijas un ieteikumi no starptautiskajām speciālajām organizācijām? Kā pārsvarā notiek Eiropas Savienības dalībvalstīs?
– Profesionāļu līmenī gan Eiropas Gastrointestinālās endoskopijas asociācija, gan Eiropas Gastroenterologu un endoskopiju māsu asociācija vadlīniju veidā akceptē un veicina endoskopisko izmeklējumu veikšanu īslaicīgā intravenozā anestēzijā. Mums tikai jāatceras, ka katra ES dalībvalsts ir ar savu likumdošanu, un no tās izrietošajām iespējām veidot ārstu anesteziologu, anestēzijas māsu un endoskopiju māsu tiesības veikt vispārēju intravenozu anestēziju.
Piemēram, ungāru speciālisti uzskata, ka šādai procedūrai anestēzija ir “pārāk dārgs” prieks.
Te gan var tikai minēt, vai Ungārija, būdama postsociālisma valsts, arī šodien vēl virknē jomu velk stipri tuvāk totalitāri pārvaldītai nekā atvērtai sabiedrībai.
Ir zināms, ka starptautiskās diskusijās un semināros pārsvarā par bez-anestēzijas procedūrām uzstāj reģioni, kuros vispār ir problēmas ar anestēzijas pieejamību. Vai tā ir taisnība?
Pēc analoģijas ar domāšanas inerci citās dzīves jomās, man šķiet, ka sabiedrības empātijas līmenis saistībā ar sāpēm, diskomfortu, stresu bieži tiek nomaskēts ar nepietiekamu finansējumu. Šeit arī ir īstais diskusiju lauks no sabiedrības puses.
Mūsu komandai pievienojusies Elīna Vašuka, ārste interniste un rezidente gastroenteroloģijā
Ar prieku paziņojam, ka mūsu komandai pievienojusies Elīna Vašuka, ārste interniste un rezidente gastroenteroloģijā.
Viņa sniedz konsultācijas, veic ārstēšanu un dinamisko novērošanu gremošanas orgānu slimību gadījumos. Pacienti var vērsties ar tādiem simptomiem kā diskomforts, sāpes, dedzināšana vēderā, vēdera izejas traucējumi (caureja vai aizcietējumi), slikta dūša, vemšana, svara zudums un citi kuņģa–zarnu trakta simptomi.
Daktere Elīna Vašuka pieņem pacientus no 18 gadu vecuma.
Elīna Vašuka,
ārste interniste un rezidente gastroenteroloģijā
Absolvējusi Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultāti.
Sertificēta interniste, un šobrīd ir rezidentūrā gastroenteroloģijā RSU Rezidentūras studiju fakultātē.
Laipni aicinām pieteikties konsultācijām un izmantot Elīnas Vašukas profesionālo atbalstu jūsu veselības uzlabošanā!