Medicīnas studente Vita Trone: “GASTRO centrā kolektīvs – gan ārsti, gan medicīnas māsas – demonstrē, kā ir jādarbojas profesionāļiem.”
“Voluntiera darbs Gremošanas slimību centrā GASTRO man ir devis iespēju iepazīt gastroenteroloģijas un endoskopijas nozari no dažādiem aspektiem,” par savu brīvprātīgā darbu saka Rīgas Stradiņa universitātes studente Vita Trone. Kā topošā mediķe viņa izmanto darbu GASTRO, lai smeltos zināšanas, iegūtu pieredzi darbā ar augsti tehnoloģiskām iekārtām, gūtu ieskatu GASTRO profesionāļu darba ikdienā. Par savu voluntieres darbu viņa dalās iespaidos ar “GASTRO Ziņām”.
– Esmu gandarīta par iespēju iegūt zināšanas un attīstīt klīnisko domāšanu tik inovatīvā centrā kā GASTRO. Voluntēšanas laikā ir iespēja piedalīties izmeklējumos un procedūrās, kā arī pilnveidot savas komunikācijas prasmes ar pacientiem. Šī ir unikāla iespēja vērot, kā tiek veikta ne tikai specializētu pakalpojumu sniegšana pacientiem, bet arī veicināta Latvijas medicīnas attīstība. Pateicoties šim darbam GASTRO, man ir skaidrs mērķis uz ko virzīties nākotnē.
– Kāda būs Jūsu mediķes specialitāte, kad beigsiet studijas?
– Mērķis ir gastroenteroloģijas specialitāte, ne velti šobrīd gūstu pieredzi tieši GASTRO. Ļoti ceru, ka viss izdosies. Turklāt GASTRO ir līderis savā jomā, manuprāt, tas ir galvenais iemesls manai izvēlei par labu GASTRO, jo jāmācās taču ir no labākajiem. Papildu interesi, protams, radīja arī GASTRO plašā iesaiste pētnieciskajā darbā un plašais pieejamais izmeklējumu klāsts.
– Ja būtu jāsalīdzina pieredze, tad ar ko darbs GASTRO (vai citā privātā klīnikā) atšķiras no darba valsts slimnīcās vai valsts medicīnas centros? Ko Jūs kā medicīnas studente iegūstat no darba šādā specializētā klīnikā?
– Viennozīmīgi vide un atmosfēra. GASTRO tā ir strukturēta un kvalitatīva, saprotu, ka tas ir ilgu gadu gaitā izstrādāts mehānisms. Šī vide ļoti motivē un sniedz izpratni, kādai ir jābūt kvalitatīvai un veiksmīgai sadarbībai ar pacientiem. Manuprāt, salīdzināt GASTRO un valsts slimnīcas ir pagrūti, jo tās ir divas dažādas struktūras. Protams, ka GASTRO pacientiem tiek veltīta individuāla uzmanība un tiek pielāgota individuāla pieeja gan konsultācijās, gan izmeklējumos.
– Kā vispār vērtējat voluntiera darbu – respektīvi, ko iegūstat pati un kāds, Jūsuprāt, būtu ieguvums arī GASTRO no šādas sadarbības?
– Grūti ir spriest par GASTRO ieguvumu, bet ļoti ceru, ka tāds kaut nedaudz ir. Pati es iegūstu unikālu pieredzi, kas ir vērtīgākais, ko varu saņemt, darbs GASTRO motivē, it īpaši šajos apstākļos šādai praktiskai pieredzei ir milzīga nozīme, ja daļa studiju notiek attālināti.
– Jaunajiem mediķiem ir svarīgi apgūt jaunāko un modernāko medicīnā, pacientu apkalpošanā, medicīnas zinātnē un tehnoloģijās. Vai GASTRO šādā ziņā spēj sniegt nepieciešamo izaugsmi un zināšanas?
– Noteikti! Zināšanas, ko iegūstu GASTRO, ir ļoti vērtīgas un fundamentālas, pateicoties tām, spēju veiksmīgāk attīstīt klīnisko domāšanu, un ne tikai gastroenteroloģijā. Piedaloties procedūrās, ir izveidojusies izpratne, kā norit endoskopiskie izmeklējumi, cik nozīmīgs ir komandas darbs. Būtiski ir pareizi un pacientiem saprotoši izskaidrot, piemēram, gatavošanos nozīmi endoskopiskiem izmeklējumiem. Izskaidrot pacientiem, ka ļoti daudz ir atkarīgs no pašiem, lai izmeklējums noritētu veiksmīgi. Respektīvi, ir daudz zināšanu, ko esmu ieguvusi GASTRO un kas noteikti noderēs nākotnē.
– Kādi būtu Jūsu ieteikumi saviem kolēģiem – medicīnas studentiem – saistībā ar pieredzes iegūšanu šādā darba praksē: darbojoties kā brīvprātīgajai?
– Noteikti ir jāizmanto šāda iespēja, jo šīs ir lielisks veids iemācīties, kā veiksmīgi komunicēt ar pacientiem un iepazīt sev interesējošo nozari.
– Kādi ir Jūsu kā GASTRO voluntieres pienākumi darbā klīnikā?
– Visdažādākie. Cenšos piedalīties visos posmos, lai redzētu, mācītos un izprastu.
– Mediķi ir slaveni ar savu melno humoru un nezinātājiem dažkārt šķietamo cinismu. Arī Jums noteikti ir kāds savs šī “žanra” stāsts gan no studijām, gan stažēšanās, gan darba GASTRO, tā teikt, “mediķu stāsti”…
– Bez tādiem jau nekur. Bet šiem stāstiem ir jāpaliek neatklātiem. (Smaida.)
– Noslēgumā – Jūsu novēlējums saviem kolēģiem un visam Gremošanas slimību centram GASTRO?
– Šajā komplicētajā laikā noteikti ir jāvēl veselība, izturība, nenogurdināms darba spars un dzīvesprieks.