Dr. Ivars Tolmanis: “2022. gads mums bijis saspringts, izaicinošs, bet veiksmīgs.”
Ir izvērtēti Gremošanas slimību centra GASTRO 2022. gada darbības skaitliskie rezultāti, kas liecina – paveiktais pacientu apkalpošanā, medicīnisko procedūru veikšanā, diagnostikā un konsultāciju sniegšanā GASTRO ir spēruši nozīmīgu soli uz priekšu.
GASTRO valdes priekšsēdētājs, dr. Ivars Tolmanis, komentējot iepriekšējā gada GASTRO rezultātus, uzsver: “Iepriekšējais gads bijis izaicinošs un saspringts, ja tā var teikt, visās nozīmēs. Covid-19 pandēmija gada sākumā, karš Ukrainā un atbilstoša iesaiste palīdzības sniegšanā un atbalstā mūsu draugiem, pašmāju problēmas ar straujo cenu pieaugumu energoresursiem, veselības sistēmas nesakārtotība – darbs bija ļoti sarežģītos apstākļos,” norāda dr. Ivars Tolmanis, “tāpēc esam ļoti gandarīti, ka mums ir ne tikai izdevies noturēt GASTRO augsto pakalpojumu līmeni un sniegto pakalpojumu apjomu, bet arī to audzēt, piedāvājot mūsu klientiem gan mūsu tradicionālos pakalpojumus gastroenteroloģijas jomā, bet arī saistītajās medicīnas un pakalpojumu nozarēs,” uzsver GASTRO vadītājs.
2022. gadā GASTRO klīnikā veiktas 12 636 endoskopijas (tostarp GASTRO medicīnas centrā Gaiļezera ielā 1, Rīgā, 11 079 endoskopijas, bet Jēkabpilī – 1557). 2004 pacienti saņēmuši endoskopiskos izmeklējumus “zaļā koridora” ietvaros, 637 pacienti veikuši kolonoskopijas KRV skrīninga programmas ietvaros. 92 pacienti veikuši izmeklējumus ar moderno kapsulas endoskopijas metodes palīdzību. GASTRO ārsti snieguši 1561 konsultāciju saviem pacientiem, veikti 1546 funkcionālie izmeklējumi.
“Gan apkalpoto pacientu skaits, gan veikto izmeklējumu un konsultāciju apjomi padara GASTRO par vienu no vadošajām gastroenteroloģijas jomas klīnikām gan valstī, gan reģionā,” norāda dr. Ivars Tolmanis. Viņš uzsver, ka GASTRO sniegto pakalpojumu apjoms un kvalitāte ir ļāvuši akumulēt līdzekļus arī Gremošanas slimību centra GASTRO tālākai tehnoloģiskajai attīstībai: “Mūsu klīnikas attīstības stratēģija paredz ieviest jaunākās un modernākās diagnostikas un izmeklējumu metodes un tehnoloģijas, attīstīt medicīnas zinātnes sasniegumus, piedalīties klīniskos pētījumos, kas ļaus un jau ļauj piedāvāt mūsu pacientiem pašus jaunākos sasniegumus gastroenteroloģijā,” ir pārliecināts dr. Ivars Tolmanis, GASTRO valdes priekšsēdētājs.
Dr. Andrejs Kavelkins no Kazahstānas: “Rīgā iegūtās zināšanas jau plaši pielietojam savā valstī.”
Iepriekšējā gada nogalē pirmo reizi Gremošanas slimību centra GASTRO pastāvēšanas vēsturē norisinājās divu nedēļu apmācību cikls 10 ārstiem–anesteziologiem no Ustj–Kamenogorskas apgabala Kazahstānā. Par GASTRO notikušajām apmācībām un to praktisko rezultātu “GASTRO Ziņām” stāsta Kazahstānas kolēģis no Austrumkazahstānas reģionālās slimnīcas, ārsts anesteziologs–reanimatologs un endoskopists dr. Andrejs Kavelkins:
“Gremošanas slimību centrā GASTRO tika apmācīti 10 ārsti no Kazahstānas pilsētu un rajonu slimnīcām. Kolēģi no Latvijas laipni dalījās ar savu bagātīgo pieredzi endoskopisko izmeklējumu veikšanā sedācijas apstākļos mūsdienīgā līmenī. Faktiski tieši pēc apmācībām GASTRO redzam, kā un kurp jāvirzās arī mūsu medicīniskajai sistēmai, lai vispārējās narkozes lietošana endoskopiskajās procedūrās tiktu padarīta par ierastu praksi arī pie mums.
GASTRO jau vairāk nekā 20 gadus strādā dažādu endoskopisko izmeklējumu un manipulāciju jomā, pielietojot vispārējo narkozē procedūru laikā. Klīnikā strādā augsti kvalificēti speciālisti ar lielu pieredzi endoskopijas un anestezioloģijas jomā – gan ārsti, gan medicīnas māsas un citi veselības aprūpes darbinieki. Klīnika ir pilnībā aprīkota ar modernu aprīkojumu no labākajiem un pārbaudītiem zīmoliem medicīniskās aparatūras tirgū.
GASTRO pārstāvji teorētiski un praktiski iemācīja visas šo izmeklējumu nianses, plaši stāstot par katru posmu – no pacienta apskates līdz faktiskajai procedūrai. Šobrīd Rīgā apmācītie ārsti mūsu reģionā jau plaši pielieto iegūtās zināšanas – endoskopiskie izmeklējumi sedācijas apstākļos tiek veikti ne tikai vairāku pilsētu klīnikās, bet kļuva pieejami arī atsevišķās reģionālajās slimnīcās. Ja kāds no Kazahstānas ārstiem vēlēsies veikt endoskopiskos izmeklējumus, pielietojot kopējo narkozi, tad jebkurš Rīgā apmācīts ārsts bez iebildumiem padalīsies ar iegūtajām zināšanām.
Atsevišķi vēlos atzīmēt visa GASTRO personāla sirsnīgo uzņemšanu un draudzīgumu – mācību procesā mums nebija nekādu ierobežojumu zināšanu apguvē, par to īpašs paldies no mums visiem, Kazahstānas mediķiem, kuri piedalījās apmācībās. Sūtām sveicienus un laba vēlējumus visam GASTRO kolektīvam.”
Atgādinām, ka šajās divās napmācību edēļās viesārstiem bija iespēja atsvaidzināt un paplašināt savas zināšanas ambulatorajā anestēzijā, piedalīties Latvijas Ārstu biedrības organizētajos kursos “Neatliekamā medicīniskā palīdzība un kardiopulmonālā reanimācija” – gan teorētiskajās, gan praktiskajās nodarbībās –, kā arī iepazīties ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu un Jēkabpils reģionālo slimnīcu. Apmācības Kazahstānas kolēģiem vadīja GASTRO speciālisti: ārsti–endoskopisti un anesteziologi, mācībās aktīvi piedalījās arī GASTRO māsas. GASTRO sadarbība ar Kazahstānu, visticamāk, turpināsies arī 2023. gadā.
GASTRO atbalsts florbolam: sabiedrības veselība ir mūsu kopējā atbildība!
Jau ziņots, ka iepriekšējā gada vidū Gremošanas slimību centrs GASTRO kļuva par florbola skolas “Masters” ģenerālsponsoru. To paredz parakstītais līgums starp GASTRO un biedrību “Florbola attīstības aģentūra”. Arī GASTRO attīstības stratēģija paredz iesaisti kopējā sabiedrības veselības uzlabošanā, tostarp – arī dalību tādu aktivitāšu atbalstīšanā, kas tieši saistīta ar veselīgu dzīvesveidu.
“Viena no GASTRO misijām ir veselīga dzīvesveida popularizēšana un veicināšana,” skaidro Gremošanas slimību centra GASTRO valdes priekšsēdētājs, dr. Ivars Tolmanis. “Florbols ir viens no tiem aktīvā sporta veidiem, kas pieejams no agras bērnības līdz pat cienījamam vecumam un palīdz saglabāt un attīstīt indivīda fizisko un garīgo veselību.” Savukārt GASTRO izvēli atbalstīt tieši FS “Masters” noteikusi ir florbola skolas prezentētā kopējā attīstības stratēģija: “Ir svarīgi, ka mūsu ieguldījums, atbalstot sportistus, “atmaksātos” – proti, ar konkrētā kluba aktivitātēm, kas tieši saistītas ar veselīga un sportiska dzīvesveida popularizēšanu, ar aktivitātēm, kas saistītas ne tikai ar profesionālo sportu, bet arī bērnu un jauniešu iesaisti tautas sporta līmenī,” norāda dr. Ivars Tolmanis. “FS “Masters” šajā ziņā ir lielisks paraugs, kā var apvienot profesionālo sportu, tautas sportu, jaunatnes iesaisti veselīgās aktivitātēs, organizētas bērnu aktivitātes un, pats galvenais, aizrautību gan pašu sportotāju, gan līdzjutēju vidū. Esam pārliecināti, ka mūsu sadarbība ir savstarpēji veiksmīga un nākotnē vērsta. Ja ar FS “Masters” publiskajām aktivitātēm par veselīgu dzīvesveidu, pareizu un sabalansētu uzturu, nepieciešamību domāt par savu veselību aizdomāsies kaut simts jaunieši, kaut simts sportisti un fani, tad mūsu atbalsts viņu aktivitātēm savu mērķi būs sasniedzis.”
Savukārt GASTRO galvenais ārsts Jānis Zaķis, komentējot potenciālo sportistu ieguldījumu veselīga dzīvesveida popularizēšanā, uzsver svarīgu FS “Masters” ieguldījumu, rīkojot speciālus mačus, kuros īpaša uzmanība tiek pievērsta veselīgam dzīvesveidam un pareizam uzturam, kas ir tik svarīgs ne tikai sportistiem, bet jebkuram: “Vai varat iedomāties automašīnu, kurai nav degviela, bet uz priekšu tikt gribas? Vai automašīna, kur benzīna vietā degvielas tvertnē ielejat dīzeli? Ir skaidrs, ka nekāda braukšana nesanāks. Pirmajā gadījumā tāpēc, ka nebūs enerģija. Otrajā – tāpēc, ka tiks galīgi “sabeigts” mašīnas dzinējs. Šīs vienkāršās analoģijas uzskatāmi parāda, cik svarīgs gan sportistam, gan jebkuram cilvēkam ir uzturs. Un, kas sevišķi būtiski, pareizs un sabalansēts, veselīgs uzturs. Ar nekvalitatīvu degvielu mēs saīsināsim mašīnas mūžu, ar nepareizu un nesabalansētu, un neveselīgu uzturu – ne tikai “nedabūsim” sportisko rezultātu, bet arī sabojāsim savu veselību. Tāpēc varu droši teikt – uztura nozīmi sportā nevar pārvērtēt un tas ir daudzu sportisko panākumu pamatā. Tieši tas arī skaidro, kāpēc esam iesaistījušies šādās sabiedriskās aktivitātēs,” norāda dr. Jānis Zaķis.
Atskats uz GASTRO rīkoto starptautisko medicīnas forumu: pasaules un Latvijas ekspertu ziņojumi
Iepriekšējā gada nogalē norisinājās Gremošanas slimību centra GASTRO 20 gadu jubilejai veltīta starptautiska medicīnas konference “Nākamo 20 gadu izaicinājumi gastroenteroloģijā – vai gremošanas sistēmas audzēji paliks pagātnē un vai mākslīgais intelekts ir nākotnes dakteris?”.
Šī gada pirmajā “GASTRO Ziņu” numurā publicējam konferences lektoru – pasaulē un Latvijā atzītu medicīnas ekspertu ziņojumu saīsinātās versijas. Interesenti iepazīties ar konferences “Nākamo 20 gadu izaicinājumi gastroenteroloģijā – vai gremošanas sistēmas audzēji paliks pagātnē un vai mākslīgais intelekts ir nākotnes dakteris?” pilnu ierakstu bez maksas var, reģistrējoties tālākizglītības platformā “Evisit” (www.evisit.eu).
Konferencē piedalījās vadošie savu nozaru speciālisti no Latvijas, kā arī atzīti gastroenteroloģijas eksperti no ārvalstīm:
– pasaules līmeņa eksperts Bareta barības vada, aizkuņģa dziedzera un žultsceļu slimībās Ronalds E. Pruits (Ronald E. Pruitt) no Nešvilas (ASV);
– Slovēnijas Gastroenteroloģijas un hepatoloģijas asociācijas prezidents, Ļubļanas universitātes profesors Božans Tepes (Bojan Tepes);
– Rīgas Stradiņa universitātes profesors, RSU Iekšķīgo slimību katedras vadītājs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Iekšķīgo slimību klīnikas vadītājs un Latvijas Zinātņu akadēmijas īstenais loceklis Aivars Lejnieks;
– profesors, Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Viesturs Boka;
– Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide;
– SIA “Tilde” Biznesa attīstības direktors, IT speciālists Kaspars Kauliņš.
Konferences prezentāciju pārskatus lasiet šī “GASTRO Ziņu” numura 18. lappusē.