Mediķi brīdina: saindēšanās ar sēnēm ir ļoti bīstama!
Kā liecina nebūt ne iepriecinoša statistika, šī gada Latvijas “sēņu sezonas” laikā jau trīs cilvēki nonākuši stacionārā smagā stāvoklī pēc saindēšanās ar sēnēm, viens no viņiem – miris. Visi trīs saindējušies, lietojot uzturā vienu no indīgākajām sēnēm pasaulē – zaļo mušmiri.
Kā zināms, sēnes ir iecienīts produkts uz mūsu galda, tomēr ir jāapzinās: tās ir arī gana bīstamas, lai mums būtu iemesls vairāk padomāt par savu veselību, lai sēņošanas prieku neaptumšotu tālākas veselības problēmas.
Kopumā pasaulē ir vairāk nekā 10 000 cepurīšu sēņu sugas, no kurām indīgas ir tikai pāris simti. Latvijā visindīgākā un arī visbiežāk sastopamā indīgā sēne ir zaļā mušmire. Taču retāk sastopamas indīgas sēnes ir arī baltā mušmire, sarkanbrūnā tīmeklene, panteru mušmire, velna beka, pelēkā tintene un apmalotā ķiverene. Indīgās sēnes izdala toksīnus, kuru dēļ notiek organisma saindēšanās.
Visbiežāk saindēšanās, protams, notiek, ja uzturā tiek lietotas indīgās sēnes. Taču jāņem vērā, ka nereti var saindēties arī ar “parastajām” un mums uzturā pierastām sēnēm, kuras ir termiski nepareizi apstrādātas. Būtiski ir ievērot sēņu termiskās apstrādes ilgumu un veidu. Mediķi brīdina, ka daudzi saindēšanās ar sēnēm izraisīti organisma un orgānu bojājumi var būt neatgriezeniski, bet smagākas saindēšanās gadījumā var iestāties arī nāve.
Laura Veide, GASTRO CENTRA ārste–rezidente gastroenteroloģijā uzsver: “Pirmās klīniskās izpausmes parādās 1–2 stundas pēc sēņu lietošanas uzturā, bet var parādīties arī līdz 6 stundām pēc ēšanas. Parasti pirmie simptomi izpaužas kā akūts gastroenterīts.” Proti, saindēšanās simptomi ir slikta dūša, vemšana, vājums, svīšana, krampjveidīgas sāpes vēderā un caureja. “Atkarībā no tā, cik smaga ir saindēšanās, tā var izpausties arī kā centrālās nervu sistēmas (CNS) traucējumi – halucinācijas, delīrijs, krampji, arī koma, bet autonomās nervu sistēmas problēmu gadījumā ir tādi simptomi kā palēnināta sirdsdarbība, vemšana, caureja, bronhospazmas, siekalošanās un acu asarošana,” skaidro Laura Veide.
Laura Veide brīdina, ka pēc saindēšanās var būt novērojami arī vēlīni simptomi, kas atsevišķos gadījumos var parādīties pat līdz 3 diennaktīm pēc sēņu lietošanas uzturā: “Tā ir nieru mazspēja, aknu un muskuļu bojājumi, arī CNS bojājumi. Lai ārstēšana būtu sekmīgāka, ir nepieciešams noskaidrot, ar kādām sēnēm un ar kādu toksīnu pacients ir saindējies, bet, to noskaidrojot, kāds klīniskais sindroms var attīstīties.”
Tā kā visbiežāk saindēšanās simptomi ar akūts gastroenterīts, tad sākotnēji svarīga ir pacienta rehidratācija jeb šķidruma atjaunošana un elektrolītu zudumu novēršana.
“Ja ir aizdomas par saindēšanos, un, pirms vēl pacients ir nokļuvis mediķu aprūpē, ir ieteicams izskalot muti ar vēsu ūdeni un izdzert ne vairāk kā glāzi ūdens,” pareizo rīcību iesaka Laura Veide. Tomēr intensīvi rīkoties mājas apstākļos nevajadzētu, labāk tomēr šādā gadījumā ir ziņot mediķiem un sagaidīt palīdzību.
Ja ir aizdomas, ka notikusi saindēšanās ar sēnēm, tad nekavējoties nepieciešams sazvanīties ar mediķiem. Iedzīvotāji tiek aicināti zvanīt uz Saindēšanās un zāļu informācijas centra tālruni – 67042473. Centrs darbojas diennakts režīmā, un centra speciālisti sniegs ieteikumus, kā rīkoties.