Attīstības “ceļa karte”
Ivars Tolmanis,
ārsts–gastroenterologs,
GASTRO CENTRA valdes priekšsēdētājs
Nenoliedzami, veselības aprūpes sistēmā ir daudz darāmā. Ir daudz nebūšanu un trūkumu, par kuriem cilvēkam, kas kaut nedaudz seko līdz notikumiem valstī, noteikti var rasties viedoklis: viss ir slikti. Tomēr ir pilnīgi skaidrs, ka patiesība par mūsu veselības aprūpes sistēmu un tās stāvokli ir kaut kur “pa vidu”. Jā, ir trūkumi un nepilnības, ir daudzas un dažādas uzlabojamas lietas, taču apgalvot, ka esam “visdziļākajā bedrē”, arī īsti nav pamata.
Latvijas veselības aprūpes sistēma pamazām attīstās. Tikai mums ir nepieciešama “ceļa karte”, lai tas notiktu ātrāk, jaudīgāk un ar skatu uz nākotni. Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Latvija ir nozīmīgajā OECD valstu “klubiņā”, mēs esam nodrošināti ar izciliem ārstiem, māsām, medicīnas zinātniekiem un medicīnas darbiniekiem. Arī tehnoloģiski Latvijas medicīnas nozare ir nebūt ne sliktākajās pozīcijās. Un tomēr… Tieši vēlme būt inovatīvāko, attīstītāko un nemitīgi uz nākotni tendēto valstu skaitā liek mums “ceļa kartē” arvien nozīmīgāku lomu atvēlēt pētījumiem, mūsdienīgiem risinājumiem pacientu un mediķu ērtībai, tehnoloģiju attīstīšanai.
GASTRO CENTRS un mūsu ārsti un speciālisti jau daudzus gadus iesaistās gan Latvijas, gan Baltijas, gan pasaules mēroga pētījumos. Ar nozīmīgu ieguldījumu esam piedalījušies gan vēža izpētē un Eiropas vadlīniju izstrādē, gan diagnostikas metožu pētījumos, gan GASTRO CENTRA izmeklējumu rezultāti ir izmantoti liela mēroga datu apkopošanā Eiropas un pat pasaules līmenī, mūsu centrā tiek testētas un pielietotas modernākās metodes gastroenteroloģijā. Lai iepazīstinātu ar jaunāko un progresīvāko nozarē, rīkojam seminārus un konferences Latvijas mediķiem. Un tagad kopā ar Nacionālo veselības dienestu, vairākām profesionālajām organizācijām un citiem partneriem esam iesaistījušies vēl vienā nozīmīgā projektā. Projekta mērķis ir radīt pacientiem, ārstiem un veselības aprūpes organizatoriem ērti lietojamu digitālu vietni nosūtījumu sagatavošanai un efektīvai izmantošanai uz valsts apmaksātu gremošanas sistēmas endoskopiju. Taču mēs labi saprotam, ka šis ir tikai pilotprojekts ar skatu tālākā nākotnē, jo izveidotā sistēma vēlāk varēs tikt transformēta arī citās medicīnas nozarēs, tādējādi padarot kvalitatīvus izmeklējumus, diagnostiku un ārstēšanu daudz pieejamākus un saprotamākus gan mediķiem, gan mūsu galvenajai “mērķauditorijai” – pacientiem.
“Ceļa kartei” mūsu veselības aprūpes attīstībai ir jābūt skaidri definētai, kompleksai un visaptverošai. Diskusijas un reformas sistēmā nevar aprobežoties tikai un vienīgi ar finansējuma apmēriem, algām vai kāda jauna slimnīcas korpusa uzbūvēšanu vien. Ir jābūt plašākam skatījumam uz Latvijas patiešām augsta līmeņa mediķu un medicīnas zinātnieku, mūsu medicīnas nozares uzņēmumu iesaisti reģiona un Eiropas līmeņa pētījumos, zinātnieku izstrāžu pārnesi uz ražošanu, jaunāko metožu pārņemšanu Latvijā, sadarbību visplašākajā mērogā. Nav noslēpums, ka pagātnē ir tas laiks, kad kāds viens ģeniāls zinātnieks savā laboratorijā izgudroja kaut ko tādu, ko pasaule vēl nav redzējusi.
Šobrīd lielākie atklājumi, izgudrojumi un inovācijas notiek plašā sadarbībā. Sadarbībā starp nozarēm, starp valstīm, starp praktiķiem un teorētiķiem. Jā, un sadarbībā starp valsti, medicīnas speciālistiem un klīnikām. Oktobra “GASTRO Ziņu” numurā varat lasīt par to, kā šādā sadarbībā iesaistās GASTRO CENTRS. Un, nešaubos ne mirkli, mūsu pieredze var noderēt arī citiem nozares dalībniekiem.
Lai mums visiem veicas un ir skaidra mūsu kopējā un arī katram sava “ceļa karte” uz attīstību!