Dr. Dans Stirna: “Būtiski ir no valsts puses pamatīgāk atbalstīt ģimenes ārstus.”

GASTRO gastroenterologs Dans Stirna ir ne tikai viens no pieredzējušākajiem un arī GASTRO ilglaicīgākajiem speciālistiem, bet viņa profesionalitāti un pieredzi apliecina arī fakts, ka dr. Stirna ir Latvijas Gastrointestinālās endoskopijas asociācijas prezidents. Tātad – ārsti viņam uzticējuši būt par savas nozares speciālistu priekšstāvi un pārstāvi. Tā ir liela uzticība no mūžam tik kritiskajiem mediķiem. Par savu pieredzi darbā GASTRO un nozarē dr. Dans Stirna stāsta intervijā “GASTRO Ziņām”.

Jūs ar GASTRO esat saistīts ilgus gadus. Esat bijis kopā ar GASTRO, pamazām tam kļūstot par vienu vadošajiem gastroenteroloģijas centriem ne tikai Latvijā vien. Ja būtu īsos vārdos “jāpareklamē” GASTRO potenciālajiem pacientiem un sadarbības partneriem – ģimenes ārstiem, tad kāpēc Jūs ieteiktu izvēlēties tieši GASTRO?

Gremošanas slimību centrā GASTRO pacienti jūtas ērti, droši un gaidīti, jo, papildus augsta līmeņa profesionāliem pakalpojumiem un jaunākajām medicīnas tehnoloģijām, GASTRO rūpējas arī par pacientu komfortu un drošību. Ikdienā GASTRO centrs nodrošina pacientiem plašu un kvalitatīvu diagnostisko un ārstniecisko gremošanas sistēmas izmeklējumu spektru. Izmeklējumu un konsultāciju laiki tiek regulāri plānoti, piemērojoties pacientu iespējām. Pacientiem ir iespējas pieteikties izmeklējumiem un konsultācijām gan telefoniski, gan elektroniski GASTRO mājaslapā. Apmācīts reģistratūras personāls spēj katram pacientam individuāli izskaidrot sagatavošanās pasākumus jebkurai manipulācijai vai konsultācijai.

Pacientu ērtībām ir iespējams saņemt gan diagnostiskos un ārstnieciskos pakalpojumus, gan arī zinošu un pieredzējušu gastroenterologu konsultācijas vienuviet.

Jūs esat arī Latvijas Gastrointestinālās endoskopijas asociācijas prezidents. Tātad kolēģi Jums uzticas. Bet ko mediķiem dod dalība profesionālajās asociācijās un biedrībās?

Dans Stirna

Profesionālās asociācijas būtībā apvieno mediķus specifisku interešu aspektā. Asociācija pamatā veic izglītojošas funkcijas specialitātē, informē par nacionāla un starptautiska līmeņa mācību semināriem, konferencēm. Galvenā uzmanība tiek pievērsta kvalitātes pamatstandartu un vadlīniju ievērošanai specialitātē ikdienas praksē. Asociācijas vadošie speciālisti izstrādā normatīvos dokumentus specialitātē, sasaistē ar Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta izvirzītajiem uzdevumiem. Asociācijas saietos Latvijas labākie speciālisti aizraujoši un interesanti dalās savā ilggadējā darba pieredzē, tādējādi iedvesmojot jaunos kolēģus papildus aktivitātēm un sarežģītāku iemaņu apgūšanai.

Kā augsta līmeņa profesionālim Jums noteikti ir viedoklis – kādai būtu jābūt modernai un mūsdienīgai pieejai pacientu veselības problēmu diagnostikā un ārstēšanā. Kā, Jūsuprāt, notiek veselības sistēmā Latvijā?

Nav noslēpums, ka pacientu vidū pārliecinoši dominē vecāka gadagājuma cilvēki, tāpēc pareizais virziens būtu kompleksa pieeja pacientu ārstēšanā. Ideālajā variantā ģimenes ārstam jābūt kā galvenajam pacienta veselības stāvokļa vērtētājam un padomdevējam, sasaistot vienotā veselumā izmeklējumu, analīžu un speciālistu slēdzienus, nodrošinot maksimāli labāko iespējamo medicīnisko aprūpi. Man ir iespaids, ka lielākā daļa ģimenes ārstu tādā veidā jau sekmīgi strādā. Būtiski ir no valsts puses pamatīgāk atbalstīt ģimenes ārstus, mazinot dokumentu un normatīvo prasību birokrātiju, bet palielinot finansējumu ģimenes ārstu praksēm, kas nodrošinātu papildu medicīnas māsu un palīgu piesaisti ikdienas darba vajadzībām.

Ar kādiem speciālistiem visvairāk vajadzētu sadarboties endoskopiju veicējiem? Un kāda šī sadarbība ir Jums?

Endoskopiju speciālistiem tradicionāli ir laba sadarbība ar ģimenes ārstiem, gastroenterologiem, ķirurgiem, onkologiem. Arī manā ikdienas praksē regulāri sadarbojos tieši ar šiem kolēģiem, un, manuprāt, mūsu sadarbība ir veiksmīga.

Cik daudz taisnības ir slavenajā teicienā, ka visas fiziskas kaites “sākas galvā”, jo īpaši bieži šis teiciens tiek lietots, ja runājam par gremošanas sistēmas saslimšanām. Savukārt tradicionāli par “vēdera kaitēm” runājam saistībā ar mūsdienu straujo dzīvesveidu, stresu, pārslodzēm…

Daļēji šādam apgalvojumam var piekrist. Samērā bieži saikne “viss ir galvā” un funkcionālie gastroenteroloģiskie traucējumi ir pierādāma. Nopietnas organiskas gremošanas trakta saslimšanas jau izvirza konkrētu ārstēšanu problēmu risināšanai, tad gan skaidrojums – “jums tas viss ir galvā” nav pieņemams.

Jūsu veiktie izmeklējumi prasa līdzdarbību arī no pacienta puses. Sākot jau ar pareizu sagatavošanos izmeklējumiem un beidzot ar vistriviālāko savu problēmu “nenoslēpšanu” no ārsta. Ko Jūs ieteiktu pacientiem, kuriem nepieciešams veikt izmeklējumus?

Pacientiem ieteicams uzticēties savam ģimenes ārstam vai attiecīgās jomas speciālistam, un pēc iespējas vairāk jautāt un runāt par jebkurām neskaidrībām.

Ko vajadzētu darīt pacientiem, lai viņiem nerastos gastroenteroloģiskas problēmas jau sākotnēji?

Es ieteiktu ēst ar mēru un labi izgulēties.

GASTRO ir viens no modernākajiem gastroenteroloģijas centriem ne tikai Latvijā vien. Vai GASTRO tehnoloģiskā attīstība spēj Jums kā pieredzējušam ārstam–gastroenterologam sniegt nepieciešamo izaugsmi un arī jaunas zināšanas?

GASTRO klīnikas vadība regulāri seko jaunāko tehnoloģiju attīstībai un rūpējas par to ieviešanu arī mūsu ikdienas praksē, atbilstoši klīnikas darba specifikai. GASTRO speciālisti vienmēr tiek atbalstīti mācību kursu apmeklēšanā Latvijā vai ārzemēs tieši jauno tehnoloģiju apguves aspektā.

Vai ir iespējams salīdzināt darbu GASTRO kā privātajā klīnikā un valsts slimnīcu sniegtos pakalpojumus pacientiem?

No valsts slimnīcām darbs GASTRO lielākoties atšķiras ar darba organizācijas efektivitāti un lēmumu pieņemšanas ātrumu, atalgojuma konkurētspēju.

Tradicionāls “GASTRO Ziņu” jautājums: mediķi ir slaveni ar savu melno humoru un nezinātājiem dažkārt šķietamo cinismu. Arī Jums noteikti ir kāds savs šī “žanra” stāsts gan no studijām, gan darba dzīves, tā teikt, “mediķu stāstiņi”…

Pacients: “Dakter, vai pēc gastroskopijas es varēšu spēlēt klavieres?”

Ārsts: “Jā, pavisam noteikti.”

Pacients: “Nu, ļoti interesanta procedūra, jo līdz šim klavieres nekad neesmu spēlējis…”

Noslēgumā – Jūsu novēlējums saviem kolēģiem un visam Medicīnas centram GASTRO?

Uzturēt možu garu, nepadoties rutīnai un izdegšanai.

Vai ir kas tāds, kas palicis nepajautāts, bet ko noteikti gribētu pateikt “GASTRO Ziņu” auditorijai: ģimenes ārstiem, kolēģiem–speciālistiem, GASTRO sadarbības partneriem?

Novēlu visiem labu veselību!