GASTRO iesaistās starptautiskos zinātniskos pētījumos

Mārcis Leja,

LU profesors, GASTRO ārsts gastroenterologs

Man ir patiess prieks, ka Gremošanas slimību centrs GASTRO sevi var pieteikt ne tikai kā ārstniecības iestādi pacientiem ar gremošanas sistēmas traucējumiem, ne tikai kā modernas diagnostikas centru, bet arī kā nozīmīgu spēlētāju medicīnas zinātnes un medicīnas nozares attīstības jomā. 20 darbības gadu laikā esam iesaistījušies vairākos nozīmīgos medicīnas zinātnes projektos, mūsu speciālisti piedalījušies starptautiskās zinātnieku komandās un līdzdarbojušies jaunu inovatīvu tehnoloģiju un ārstniecības metožu izstrādē gremošanas slimību jomā. Ne velti mūsu komandā ir ārsti un speciālisti, kuri apmāca arī jaunos Latvijas mediķus mūsu valsts augstskolās, nav reta arī mūsu speciālistu dalība starptautiskās konferencēs. Esmu pārliecināts, ka bez šādas – zinātniskas un pētniecības – darbības nav iespējama moderna medicīnas centra eksistence, nav iespējama attīstība, kas perspektīvā dod labumu gan mūsu mediķu un zinātnieku kvalifikācijai, gan, protams, piedāvā pacientiem jaunas ārstēšanas un diagnostikas metodes.

Profesors Mārcis Leja

Arī pašlaik GASTRO ir iesaistīts nozīmīgā starptautiskā projektā, kas perspektīvā dos iespēju mūsu pacientiem izmantot izstrādātās tehnoloģijas arī medicīnas centrā GASTRO un citviet Latvijā un Baltijā. Kā ierasts šādos projektos, rezultātus iespējams gūt tikai kopīgā un ciešā sadarbībā ar zinātniskajiem partneriem un praktiķiem visās projektā iesaistītajās valstīs.

Atzītais zinātniskais žurnāls “ACS Sensors”, ko izdot starptautiski pazīstamā un zinātniskajās aprindās ļoti novērtētā Amerikas Ķīmijas biedrība, savā sensoru tehnoloģijām veltītajā speciālizdevumā publicējusi 30 sensoru tehnoloģijas, kas būs sevišķi nozīmīgas medicīnas un ķīmijas nozares turpmākajā attīstībā. Izvēli par labu šīm tehnoloģijām žurnāla redkolēģija izdarījusi pēc tehnoloģiju oriģinalitātes un nākotnes potenciāla.

Viena no šīm tehnoloģijām – sprektroskopijas un metāla oksīdu sensoru nolasījumu kombinēšana – aprakstīta arī žurnāla “ACS Sensors” ievadrakstā. Rakstu sagatavojuši zinātnieku grupa Borisa Mizaikofa (Boris Mizaikoff) no Ulmes, Vācijā, vadībā. Galvenie akcenti šajā tehnoloģijā likti uz sensoru jutību, specifiskajām īpašībām un rezultātu ticamību. Tehnoloģija izstrādāta projekta “Horizon 2020” programmas VOGAS ietvaros. Tā darbu starptautiskā mērogā koordinē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts. Sadarbību ar Latvijas Universitāti VOGAS projekta realizācijā, klīniskajos pētījumos un zinātniskajā darbā nodrošina arī Gremošanas slimību centrs GASTRO, kas ir viens no vadošajiem medicīnas centriem Baltijā ne tikai tiešajā gremošanas slimību diagnostikas un ārstēšanas jomā, bet arī medicīnas zinātnes un tehnoloģiju izstrādē un klīniskajos pētījumos.

Plānots, ka jaunās sensoru tehnoloģijas pirmos izgatavotos prototipus pēc to sākotnējā tehniskā novērtējuma saņems Rīgā, sākot pirmos klīniskos izvērtējumus un atkārtojamības analīzi. Saskaņā ar LU un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) noslēgto sadarbības līgumu par VOGAS realizāciju pirmie klīniskie izmēģinājumi noritēs RAKUS Ķirurģiskās onkoloģijas klīnikā.

Esam gandarīti līdzdarboties šādā projektā, tāpat esam pateicīgi mūsu Latvijas un ārzemju kolēģiem par veiksmīgo sadarbību VOGAS projekta realizācijā! Esmu pārliecināts, ka šis nebūs pēdējais zinātniskais projekts, kurā iesaistīsies arī Gremošanas slimību centrs GASTRO.