Dr. Reinis Lagūns: “Es augstu vērtēju GASTRO kolēģu uzticēšanos pacientu izmeklēšanā.”

Radiologs–diagnosts Reinis Lagūns ir viens no vadošajiem valsts radiologiem, kurš praktizē Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, beidzis Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultāti, praktizējies arī Brno klīnikā Čehijā un Stokholmas Karolinskas universitātes slimnīcā. Specializējies ultrasonogrāfijas, rentgenoloģijas, rentgenoskopijas, datortomogrāfijas un MRI izmeklējumos. Sarunā ar “GASTRO Ziņām” viņš stāsta par starpdisciplināro sadarbību, radioloģijas atbalstu gastroenteroloģijas nozarē un savu pieredzi diagnostiskajos izmeklējumos.

– Gastroenterologa darbs nav iedomājams bez ciešas sadarbības ar dažādu citu medicīnas nozaru speciālistiem. Kā Jūs novērtētu radiologu devumu pacientu gastroenteroloģisko problēmu diagnostikā un ārstēšanā? Kādās jomās gastroenterologiem var palīdzēt radiologi?

– Pacienta stāvokļa izvērtējums ietver ne tikai gastroenterologa konsultāciju, bet tas nozīmē arī citu jomu un specialitāšu izmeklējumus, t.sk. radioloģiskos izmeklējumus, bez kuriem precīza diagnozes uzstādīšana mūsdienās vairs nav iedomājama. Lielākā daļa saslimšanu atstāj lielākas vai mazākas “pēdas” cilvēka organismā un tās var ieraudzīt ar dažādu iekārtu palīdzību. Šeit runa ir gan par salīdzinoši vieglām saslimšanām, gan tādām nopietnām situācijām kā onkoloģiskas diagnozes.

– Mēdz teikt, ka radioloģija ir “medicīnas acis”. Kā jūs kopumā novērtētu radiologu “izmantošanu” slimību profilaksē, diagnostikā un ārstēšanā Latvijā? Cik ļoti ģimenes ārsti, nozaru ārsti un paši pacienti uzticas radioloģiskajiem izmeklējumiem?

– Viennozīmīgi varu piekrist, ka radioloģija ir veids, ka neinvazīvā un nesāpīgā veidā novērtēt iekšējo orgānu un struktūru stāvokli, kā arī saslimšanas smagumu un pielietotās ārstēšanas efektu. Ir saslimšanas, kuru gadījumā diagnozi nemaz nevar noteikt un attiecīgi ārstēšanu uzsākt, ja nav veikti konkrēti radioloģiskie izmeklējumi.

Ārsti Latvijā ir zinoši profesionāļi, pārzina savas jomas saslimšanas un nosūta pacientus uz atbilstošiem izmeklējumiem. Latvijā tiek veikts viens no lielākajiem izmeklējumu skaitiem uz vienu iedzīvotāju, ja salīdzina ar citām Eiropas valstīm, tāpēc par darba trūkumu radiologi nevar sūdzēties.

– GASTRO ir viens no vadošajiem specializētajiem gremošanas slimību diagnostikas un ārstēšanas centriem valstī. Kā vērtējat sadarbību tieši ar GASTRO – sadarbības formas, iespējas, atgriezeniskā saite?

– Patiešām, gadu gaitā GASTRO ir sasniedzis teicamus rezultātus un, kas svarīgi, atpazīstamību pacientu vidū. Sasniegt to ir ļāvusi gan ārstu profesionalitāte, gan augstvērtīgās iekārtas, kas tiek pielietotas pacientu izmeklēšanā un ārstēšanā. Ar GASTRO sadarbojos jau vairākus gadus, veicot dažādus izmeklējumus, piemēram, ultrasonogrāfiju, rentgenogrāfiju un datortomogrāfiju. No pacientu puses es bieži dzirdu pozitīvas atsauksmes par GASTRO speciālistiem, par viņu profesionālo attieksmi, un pacienti labprāt dodas uz atkārtotām konsultācijām pēc izmeklējumu veikšanas. Es augstu vērtēju GASTRO kolēģu uzticēšanos pacientu izmeklēšanā, regulārie kontakti ļauj salīdzināt dažādos skatpunktus uz saslimšanām, kā rezultātā pieaug kopējā izpratne par noteiktām slimībām, un, kas ir pats galvenais, ieguvējs galu galā ir pacients. Savu un GASTRO sadarbību vērtēju kā produktīvu un uz pacientu orientētu.

– Bieži atsevišķu veselības problēmu gadījumā (tostarp – arī kuņģa–zarnu sistēmas problēmu) pacienti pie ārsta vēršas tikai tad, ja citādi vairs nevar. Citiem vārdiem, novēloti. Vai izjūtat šo problēmu arī savā ikdienas darbā – kā ārsts–speciālists, kuram jāpalīdz pacienta problēmu diagnosticēšana? Kāpēc tā notiek?

– Jā, arī es ikdienas praksē redzu vispārējo tendenci, ka cilvēki pēc palīdzības vēršas tad, kad salīdzinoši vienkārša un lēta ārstēšanai (vai profilakse) vairs nav iespējama, un jāķeras klāt pie sarežģītas un nereti ilgstošas ārstēšanas, kas parasti ir arī dārga.

Statistikas dati rāda, ka Latvijā onkoloģiskās saslimšanas tiek diagnosticētas pārsvarā 3. un 4. stadijā, pretstatā Rietumeiropas valstīm, kur dominē 1. un 2. stadija. Cilvēku argumenti novēlotai palīdzības meklēšanai ir dažādi, taču vienojošie elementi ir līdzīgi: savas veselības kā vērtības neapzināšanās un paļaušanās uz pēdējā brīža tableti, proti, brīnumnūjiņu.

– Pēdējā laikā sabiedrībā, īpaši jau mazāk izglītoto cilvēku vidū, cirkulē dažnedažādas sazvērestības teorijas. Viena no tādām sociālo tīklu apritē tiek minēta arī radioloģija, proti, ka pēc šiem izmeklējumiem cilvēks var tikt pamatīgi “apstarots” un pat “saķert” staru slimību vai, piemēram, radiācija ietekmē visu orgānu darbību. Kā atspēkosiet šos apgalvojumus?

– Varu viennozīmīgi apgalvot, ka Latvijā ir pasaulē vadošo ražotāju radioloģisko izmeklējumu iekārtas, tās atbilst Eiropas un Latvijas radiācijas drošības prasībām, tiek regulāri apsekotas un uzraudzītas. To nodrošina gan medicīnas iestāžu iekšējās pārbaudes, gan Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs. Laika gaitā radioloģisko iekārtu kaitīgā ietekme ir būtiski mazinājusies, ko nodrošina gan mazākas starojuma devas, gan dažādi papildu tehnoloģiski risinājumi, kā rezultātā attēlu kvalitāte pieaug, lai arī starojuma paliek arvien mazāk. Par pacientu “starošanu” pēc izmeklējumiem – te ir daudz mītu. Pēc rentgenoloģiska, ultrasonogrāfiska, datortomogrāfijas vai magnētiskās rezonanses izmeklējuma pacients “nestaro”, nav tāda substrāta, un attiecīgi apkārtējiem nav bīstams.

– Kādas aktivitātes vai aktualizētas sadarbības formas Jūs kā ārsts–speciālists sagaidītu no GASTRO? Respektīvi, kas būtu jādara šādai specializētai klīnikai, lai sadarbība ar ārstiem–speciālistiem un tātad arī darbs pacientu labā noritētu produktīvāk un efektīvāk?

– Ir gana daudz sarežģītu saslimšanu, kur pacients tiek uzlūkots multidisciplināri, proti, dažādu jomu speciālisti, piemēram, gastroenterologs, endoskopijas speciālists, ķirurgs, radiologs u.c. sanāk kopā, lai lemtu par labāko ārstēšanas variantu pacientam. Un GASTRO spēj piedāvāt šādu daudzpusīgu skatījumu.

– Šomēnes GASTRO svin savu 20 gadu jubileju. Jūsu kā kolēģa novēlējums GASTRO klīnikai?

– Novēlu GASTRO turpināt iesākto darbu pacientu izmeklēšanā un ārstēšanā, turpināt ieviest arvien jaunas metodes un pieejas izpratnē par pacientu veselību un labsajūtu.

GASTRO kā viens no nozares līderiem tur augstu kvalitātes latiņu, kas kolēģiem nozīmē nemitīgu zināšanu papildināšanu un pieredzes apmaiņu, bet pacientiem tas nozīmē savas veselības uzticēšanu jomas profesionāļiem.