Ģimenes ārste–rezidente Telma Amanda Barisa: “GASTRO man radās padziļinātāka izpratne par to, kas notiek ar pacientu.”

Kā pirmā gada rezidente ģimenes medicīnā līdz šim savus mācību ciklus esmu aizvadījusi  ģimenes ārsta praksē, neatliekamās medicīnas centrā – slimnīcas uzņemšanas nodaļā, kā arī ginekoloģijā, dzemdniecībā un paliatīvajā aprūpē, tāpēc 2022. gada februārī divu nedēļu darbs Medicīnas centrā GASTRO gastroenteroloģijas cikla laikā noteikti ir bijis ļoti produktīvs laiks, kas devis daudz manā līdzšinējā apmācībā.

Līdz šim rezidentūras laikā mācību cikli aizritējuši atbilstoši manai specializācijai ģimenes medicīnā. Pirmais aizvadītais mācību cikls ģimenes ārsta praksē deva ieskatu par biežākajām pacientu sūdzībām, kā arī ļāva izprast darba specifiku. Pēc šī cikla lielākā daļa rezidentu tika nosūtīti darbam slimnīcās, lai palīdzētu Covid-19 inficēto pacientu ārstēšanā. Es nokļuvu Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīnas centrā, kur kopā ar ārstiem devos gan pie Covid-19 inficētajiem, gan ar citām akūtām slimībām atvestajiem pacientiem.

Ģimenes medicīnas rezidentūras ietvaros nav iekļautas apmācības uzņemšanas nodaļā, bet, manuprāt, tur pavadītais laiks bija nenovērtējams ieguvums, kas ļāva labāk sagatavoties dažādām akūtām situācijām, kuras var gadīties arī manā nākotnes praksē. Pēc slimnīcas uzņemšanas nodaļā pavadītiem diviem mēnešiem, kad Covid-19 pacientu skaits bija samazinājies, mēs varējām atgriezties apmācību ciklos. Ģimenes medicīnas rezidentu mācības pārsvarā notiek ambulatorās pieņemšanas vietās, kur kopā ar ārstu uzklausām pacientu sūdzības, nozīmējam izmeklējumus, lemjam par terapiju un sniedzam ieteikumus pacientiem.

2022. gada februārī divas nedēļas pavadīju GASTRO, izejot gastroenteroloģijas ciklu. Varu teikt, ka man ļoti paveicās, tiekot nosūtītai uz apmācībām tieši šeit. Salīdzinot ar ambulatorām pieņemšanas vietām, GASTRO centrā man radās padziļinātāka izpratne par to, kas notiek ar pacientu pēc tam, kad es kā ģimenes ārsts to nosūtu pie gastroenterologa uz konsultāciju vai izmeklējumiem. Daudz labāk un precīzāk iespējams izprast indikācijas un kontrindikācijas dažādām manipulācijām, iegūt lielāku izpratni par pacientu optimālāku sagatavošanu endoskopijām.

GASTRO veikto izmeklējumu klāsts ir ļoti plašs, tāpēc man bija iespēja redzēt arī tādus izmeklējumus, ko citviet Latvijā nemaz neveic, piemēram, barības vada manometriju. Tāpat piedalījos elptestu veikšanā zarnu disbiozes, laktozes nepanesības, H.pylori noteikšanai. Par tiem medicīnas studiju laikos bija stāstīts tikai teorētiski, tāpēc nenovērtējama apmācībās ir izdevība redzēt šos testus īstenotus dzīvē. Turklāt īpaši svarīgi ir arī tas, ka GASTRO centrā man bija ne tikai iespēja vērot šīs manipulācijas un izmeklējumus, bet arī mācīties no profesionāliem ārstiem un medmāsām ar ilgu gadu pieredzi gastroenteroloģijā.

Svarīga, protams, ir arī attieksme pret jaunajiem speciālistiem, rezidentiem, studentiem. Tas, nenoliedzami, palīdz augt un pilnveidoties. Tāpēc esmu gandarīta, ka viss kolektīvs ir ļoti atsaucīgs, laipns, zinošs un erudīts. Turklāt ne tikai medicīnā, bet arī citās jomās – komandas darbā, savstarpējā komunikācijā un atbalstā. Jaunam ārstam ir svarīgi sajust iedrošinājumu un pieredzējušā kolēģa atbalsta plecu.

Esmu pateicīga par GASTRO pavadīto laiku, noteikti esmu ieguvēja, jo, salīdzinot ar apmācībām, kur piedalītos tikai pacientu konsultācijās, šeit pieredzēju un guvu ievērojami vairāk praktisku zināšanu. Ceru uz ilglaicīgu GASTRO centra un ģimenes medicīnas rezidentu sadarbību arī nākotnē!