Par Gremošanas slimību centra GASTRO pozīciju pētniecībā
Prof. Mārcis Leja,
gastroenterologs,
GASTRO valdes loceklis
Visā savā pastāvēšanas vēsturē Gremošanas slimību centram GASTRO ir bijusi vadošā loma daudzu jaunu gastroenteroloģijas diagnostikas un ārstēšanas metožu, iniciatīvu un standartu ieviešanā valstī.
Te var minēt vairākas endoskopijas metodes un standartus, kā arī barības vada un anorektālās manometrijas, 24-stundu pH-metriju un impedances noteikšanu pieaugušajiem, kā arī vairāku tehnoloģiju un pielietojumu elptestu metodes un standartus. GASTRO ārsti līdzdarbojušies vairāku starptautisku vadlīniju izveidē, tostarp MAPS un Māstrihtas vadlīniju, Eiropas elptestu vadlīniju un jaunu kolorektālā vēža skrīninga testu izstrādes vadlīniju darba grupās. Līdz ar to tīri loģiski, ka daudzas jaunas inovācijas gastroenteroloģijā aizsākušās tieši GASTRO, uzkrāts visai ievērojams datu apjoms un pieredze, kas izmantojami gan pētniecībai, gan arī pacientu aprūpes uzlabošanai.
Šobrīd, kad valstī iztrūkst vienotas kvalitātes kontroles sistēmas skrīninga kolonoskopiju kvalitātes uzraudzībā, veiktajos skrīninga pilotpētījumos GASTRO, sadarbojoties ar Akadēmisko histoloģijas laboratoriju, ir pierādījis, ka arī Latvijā iespējams realizēt Eiropas prasībām atbilstošu kvalitātes sistēmu. GASTRO ir viena no retajām medicīnas iestādēm valstī, kas jau gadiem ievēro MAPS vadlīniju principus kuņģa pirmsvēža stāvokļu noteikšanai, nodrošinot vadlīnijām atbilstoši biopsiju analīzi.
Tādējādi augsta riska grupas pacienti var tikt plānveidā uzaicināti kontroles izmeklējuma veikšanai. Kaut arī daudzi Latvijas gastroenterologi ir iepriekš aicināti dalīties ar saviem datiem Eiropas Helikobaktēriju izskaušanas reģistrā, tikai GASTRO speciālisti tur ievadījuši vērā ņemamu skaitu pacientu datu (aptuveni 1000 pacientiem), kamēr visu pārējo Latvijas speciālistu ieguldījums kopā skaitāms dažos desmitos.
Šāds ieguldījums pētniecībā iespējams, pateicoties augsta profesionālā līmeņa diagnostikai un ārstēšanai, labi apmācītam personālam, kam nav raksturīga darba vietas maiņa. Tādējādi GASTRO var piedāvāt materiālu analīzei dažādu augstskolu, kā arī koledžu studējošajiem. Daudzi no tiem ar izcilību aizstāvējuši savus studentu darbus!
GASTRO nākotnes vīzija ietver gan retrospektīvo datu analīzes turpināšanu, gan arī jaunus, ar iestādes darbību tieši saistītus pētījumus. GASTRO pētnieki paši ir gatavi realizēt valstī nepieciešamos pielietojamās zinātnes pētījumus (piemēram, saistībā ar kolonoskopiju kvalitāti), gan arī sadarboties ar augstskolām un citām pētniecības organizācijām plašāku pētījumu veikšanai.
Ņemot vērā, ka ļaundabīgo saslimšanu prevencija ir GASTRO prioritāte, turpmākajos gados paredzam vēl vairāk uzmanību pievērst pacientu riska stratifikācijai, tas attiecas gan uz resnās zarnas, gan arī augšējā gremošanas stāva saslimšanām. No šādiem pētījumiem iegūs arī GASTRO pacienti, kuri tiks arvien vairāk aktīvi aicināti kontroles izmeklējumu veikšanai nepieciešamajos intervālos. Plānots vēl vairāk arī paplašināt pacientu iesaisti jaunu medikamentu klīniskajos pētījumos, tostarp pacientiem ar iekaisīgām zarnu slimībām un funkcionālām saslimšanām.