GASTRO CENTRS sadarbībā ar NVD uzsāk vērienīgu attīstības projektu*
Sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu un vairākām profesionālajām organizācijām un iestādēm, GASTRO CENTRS uzsācis aktīvu darbu pie digitāla nosūtījuma un gremošanas sistēmas endoskopiju veidošanas.
Projekta mērķis ir radīt pacientiem, ārstiem un veselības aprūpes organizatoriem ērti lietojamu digitālu vietni nosūtījumu sagatavošanai un efektīvai izmantošanai uz valsts apmaksātu gremošanas sistēmas endoskopiju. Digitālā vietne ietvers interaktīvas vadlīnijās un pierādījumos balstītas indikāciju aplikācijas un dažādu patoloģiju risku kalkulatorus. Projekta ideja un platforma būs izmantojama arī citās medicīnas jomās un integrējama vienotā medicīnas datu sistēmā.
Lai skaidrotu projekta nozīmību, “GASTRO Ziņas” uzdeva piecus pamatjautājumus GASTRO CENTRA projekta vadītājai Mārai Kalniņai. Māra sniedza “GASTRO Ziņām” īsu un precīzu projekta raksturojumu.
Kāpēc GASTRO CENTRS izstrādāja šādu projektu un pieteicās projektu konkursā?
Mēs redzam iespēju uzlabot pacientu aprūpi, izmantojot inovatīvus digitālos risinājumus. Mūsu mērķis ir padarīt veselības aprūpi efektīvāku un pieejamāku, īpaši tiem pacientiem, kuriem endoskopijas izmeklējums ir visvairāk nepieciešams.
Kas būs “taustāmais” šī projekta rezultāts?
Pieejami, pacientiem un ģimenes ārstiem praktiski lietojami digitāli rīki (kalkulatori), kurus izmantojot, iegūt izpratni par gremošanas sistēmu saslimšanu simptomiem un riskiem;
Pacienti digitālā veidā varēs aizpildīt datus par sevi un saslimšanu simptomiem ērtā veidā mājas apstākļos vēl pirms ierašanās medicīnas iestādē; ārstiem šie dati būs jau pieejami pirms klātienes vizītes un tādejādi ārsts varēs vairāk laika paredzēt pacientam nevis datu un dokumentu vākšanai.
Kādi ir svarīgākie projekta posmi?
Galvenie projekta posmi ir:
– starptautisko vadlīniju adaptēšana;
– digitālo risinājumu izstrāde un testēšana;
– to ieviešana ikdienas praksē;
– medicīnas personāla izglītošana par šo risinājumu izmantošanu;
– iegūto rezultātu apkopošana un secinājumu.
Ko no projekta iegūs pacienti, valsts veselības aprūpes sistēma un, protams, arī pats GASTRO CENTRS?
Pacientiem ar riska simtopiem īsāka gaidīšanas rinda, lai saņemtu endoskopijas pakalpojumu, veselības aprūpes sistēma vienotā izpratnē efektīvāk izmantos resursus, bet GASTRO CENTRS stiprinās savu lomu inovāciju ieviešanā medicīnas nozarē Latvijā. Šī projekta realizācija nesīs pozitīvas pārmaiņas un uzlabos veselības aprūpes sistēmas efektivitāti.
Kādu sadarbību projekta realizācijā GASTRO CENTRS sagaida no partneriem ģimenes ārstiem un ko no pacientiem?
Projekta realizācijā sagaidām ciešu sadarbību ar ģimenes ārstiem, jo viņi būs tie, kas nosūtīs pacientus uz gastrointestinālo endoskopiju, izmantojot mūsu digitālos risinājumus. No pacientiem sagaidām atsaucību un sadarbību, lai varētu nodrošināt labākos rezultātus. Mēs ceram uz veiksmīgu sadarbību ar visām iesaistītajām pusēm.
* Projekts: Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 4. komponentes “Veselība” 4.3. reformu virziena “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana” 4.3.1.r. reformas “Veselības aprūpes ilgtspēja, pārvaldības stiprināšana, efektīva veselības aprūpes resursu izlietošana, kopējā valsts budžeta veselības aprūpes nozarē palielinājums” projekta «Veselības aprūpes pakalpojumu modeļu attīstības laboratorija» ietvaros finansēts pilotprojekts “Digitālie risinājumi pamatotiem, uz medicīniskām indikācijām un riska kalkulatoriem balstītiem nosūtījumiem uz gastrointestinālo endoskopiju”.
GASTRO CENTRS iegādājies jaunu rentgena aparatūru izmeklējumiem
GASTRO CENTRS iegādājies jaunu rentgena aparatūru, kas nodrošinās augstas kvalitātes un drošu cilvēka ķermeņa caurskati. Iekārta ir moderna, digitāla un daudzfunkcionāla, un to izmantosim dažādu diagnostisko un terapeitisku procedūru veikšanai.
Ārstiem rentgena aparatūras izmantošanas iespēja ļaus ātrāk un precīzāk noteikt diagnozi un efektīvāk ārstēt. Pacientiem būs iespēja saņemt palīdzību, kas līdz šim bija pieejama tikai atsevišķās lielajās slimnīcās. Viena no jomām, kur izmantosim jauno iekārtu, ir barības vada, kuņģa un zarnu sašaurinājumu diagnostika un ārstēšana. Otra – žultsceļu un aizkuņģa dziedzera slimību ārstēšana, izmantojot endoskopiskā retrogrādās holangio–pankreatogrāfijas (ERHP) metodi. Trešais jaunās iekārtas pielietojuma virziens būs mazā iegurņa un taisnās zarnas patoloģiju diagnostika un ārstēšana.
“Veselības diena 2024” – izglītojošas lekcijas par veselību un sportu!
Nesen Ulbrokas Sporta kompleksā norisinājās GASTRO CENTRA organizētā Veselības diena sadarbībā ar florbola skolu “Masters”, kurā vecāki un jaunie sportisti tika informēti un izglītoti par veselības un sporta svarīgākajiem aspektiem.
Pasākuma laikā notika trīs aizraujošas un noderīgas lekcijas par tēmām, kas svarīgas ne tikai sportistu, bet jebkura cilvēka dzīvē. Ieva Tolmane, ārste–infektoloģe, hepatoloģe, Latvijas Universitātes asociētā profesore, RAKUS Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja, un Jānis Verners Birnbaums, GASTRO CENTRA ārsts–reanimatologs, anesteziologs, stāstīja par miegu, dienas režīmu, atkarībām un uztura bagātinātājiem – kā šie faktori ietekmē mūsu sniegumu sportā un ikdienas dzīvē. Savukārt Linda Mežmale, GASTRO CENTRA ārste–rezidente, un Ilona Zālmane informēja jaunos sportistus un viņu vecākus par tēmu “Uzturs – kā pareiza uztura izvēle un regulāra šķidruma uzņemšana veicina mūsu veselību un sportisko sniegumu. Bet ārsti Jānis Zaķis un Dāvis Liepa iedziļinājās sporta psiholoģijas niansēs: kā emocionālā stabilitāte un psiholoģiskais līdzsvars palīdz sasniegt labākos rezultātus sportā.
GASTRO CENTRS saka lielu paldies visiem, kas piedalījās! Šīs lekcijas bija vērtīgs informācijas avots vecākiem un sportistiem, lai palīdzētu veidot veselīgus un ilgtspējīgus ieradumus. Sīkāk par Veselības dienu skatieties videoformātā “SolidSport” platformā, kā arī meklējiet GASTRO CENTRA sociālo mediju profilos, lai iegūtu vairāk zināšanu un praktiskus padomus par veselību un sportisko sasniegumu uzlabošanu.
Vai un kad akūtos gadījumos nepieciešamas endoskopijas?
Laura Veide,
GASTRO CENTRA ārste–gastroenteroloģe
Par akūtiem gastrointestinālā trakta izmeklējumiem jeb endoskopijām šobrīd uzskatāmas tādas, kuras tiek veikta tuvākajās 12–24 h, un tikai atsevišķos gadījumos izmeklējumus ir nepieciešams veikt ātrāk.
Biežākā indikācija, kad tiek veikta akūta augšējā endoskopija, ir neskaidra asiņošana no kuņģa–zarnu trakta. Tās mērķis ir noskaidrot asiņošanas iemeslu, kā arī veikt asiņošanas apturēšanu ar dažāda veida endoskopiskām metodēm. Pacientiem ar nevarikozu asiņošanu (tā ir asiņošana, kura nav saistīta ar portālo hipertensiju), tad endoskopisku izmeklējumu jāveic 12–24 h laikā, bet neatliekama endoskopija pirmajās 6 h var pat kaitēt pacienta veselībai. Tomēr, ja asiņošana ir varikoza (tātad asiņo varikozas vēnas), tad endoskopija nepieciešama iespējami drīz pēc pacienta vispārējā stāvokļa stabilizēšanas. Tomēr, ja pacientam ir asiņošana no tievās vai resnās zarnas, tad endoskopijai ir otršķirīga loma.
Nākamā biežākā indikācija, kad tiek veikta akūta endoskopija, ir pēc svešķermeņu norīšanas. Izmeklējuma mērķis ir konstatēt situāciju un atbrīvot pacienta gastrointestinālo traktu no tā. Šeit ietilpst arī norītas baterijas, iesprūduši gaļas gabali un dažādi asi priekšmeti, kuri tiek tīši vai netīši norīti. Kā arī akūta endoskopija ir indicēta pirmajās stundās pēc barības vada apdeguma. Vēl jāpiemin vēl viena salīdzinoši retāka pacientu grupa, proti, pacientiem ar smagu, akūtu holangītu tuvākajās 12 stundās ir jāveic akūta endoskopiska retrogrāda holangiopankreatogrāfija jeb ERHP.
Tā kā GASTRO CENTRA ārsti endoskopiskos izmeklējumus veic arī Jēkabpils reģionālajā slimnīcā, tad ikdienā aizvien biežāk nākas sastapties ar akūtu endoskopiju veikšanu.
Laura Veide
GASTRO CENTRĀ jauna Zarnu veselības un slimību programma
Linda Mežmale,
GASTRO CENTRA ārste–rezidente gastroenteroloģijā
Linda Mežmale
Zarnu veselības un slimību programmas ieviešana ir loģisks solis GASTRO CENTRA attīstībā, jo mūsdienās zarnu slimības, piemēram, iekaisīgas zarnu slimības, paliek aizvien izplatītākas un prasa īpašu uzmanību. Paredzēts, ka programma atvieglos un sistematizēs ārstēšanas procesu ar vienotiem diagnostikas un ārstēšanas protokoliem, kas ir pielāgoti jaunākajām Eiropas vadlīnijām.
Programmas pamatā ir multidisciplinārā pieeja, apvienojot gastroenterologu, dietologu, psihoterapeitu un citu speciālistu kompetences. Tai skaitā šī programma sekmēs zināšanu apmaiņu starp dažādiem ārstiem un nodrošinās jaunu tehnoloģiju ieviešanu GASTRO CENTRĀ, kas paplašinās esošo pakalpojumu klāstu un palielinās diagnostikas precizitāti.
Savukārt pacienti gūs labumu no savlaicīgas diagnostikas un personalizētiem ārstēšanas plāniem, kas balstīti uz mūsdienu medicīniskiem standartiem. Tas palīdzēs novērst sarežģījumus un uzlabot pacientu dzīves kvalitāti. GASTRO CENTRS no šīs programmas iegūs, sistematizējot savus pakalpojumus, uzlabojot pacientu aprūpi un nostiprinot sadarbību ar citiem veselības aprūpes sniedzējiem.
Lai maksimāli sniegtu labumu mūsu pacientiem, GASTRO CENTRS novērtē sadarbību ar ģimenes ārstiem. Šajā ziņā svarīga ir savlaicīga pacientu nosūtīšana uz izmeklējumiem, informēšana par pacientu veselības stāvokli un līdzdalība pacientu pēcaprūpē. Lai atvieglotu šo procesu, GASTRO CENTRS plāno regulāri organizēt izglītojošus seminārus, kuros ģimenes ārstiem tiks nodrošināta jaunākā informācija par zarnu slimību ārstēšanu un diagnostiku. Šāda sadarbība palīdzēs ātrāk diagnosticēt zarnu saslimšanas un sniegs labākus ārstēšanas rezultātus. Pacienti no savas puses tiek aicināti būt aktīvi savā veselības aprūpē, piemēram, piedaloties agrīnā skrīningā un ievērojot ārstēšanas rekomendācijas.