GASTRO CENTRS aicina uz teorētisko un praktisko semināru par izmeklējumu kvalitātes jautājumiem
30. novembrī GASTRO CENTRS rīko jau otro teorētisko un praktisko semināru Latvijas praktizējošiem ārstiem–gastroenterologiem un ārstiem endoskopistiem, kā arī gastroenteroloģijas rezidentiem, lai stāstītu un demonstrētu modernākās diagnostikas un ārstēšanas metodes gastroenteroloģijā. Šoreiz semināra tēma ir “Kolonoskopijas un polipektomijas kvalitāte: endoskopiska gļotādas rezekcija”. Par dalību seminārā tā dalībnieki saņems astoņus tālākizglītības punktus (TIP).
Skaidrojot teorētiskā un praktiskā semināra nozīmi Ivars Tolmanis, ārsts–gastroenterologs un GASTRO CENTRA valdes priekšsēdētājs, uzsver sadarbības un nemitīgas mācīšanās nozīmi: “GASTRO CENTRA attīstības stratēģijā viens no nozīmīgākajiem mērķiem ir kļūšana par gastroenteroloģijas izcilības centru Baltijas un reģiona līmenī, tāpēc lielu uzmanību pievēršam Latvijas mediķu – ārstu un medicīnas personāla – izglītošanai, iepazīstināšanai ar modernām ārstniecības un diagnostikas metodēm, tehnoloģijām,” saka Ivars Tolmanis, norādot, ka seminārā tā dalībnieki varēs sekot līdz procedūru norisei reāllaikā videoekrānā, uzdot procedūras veicošajiem ārstiem jautājumus, novērot komandas darbu procedūru un izmeklējumu veikšanā.
Savukārt semināra teorētiskajā daļā GASTRO CENTRA vadošie speciālisti nolasīs lekcijas par semināra galveno tēmu – “Kolonoskopijas un polipektomijas kvalitāte: endoskopiska gļotādas rezekcija”. “Šādu semināru rīkošana apliecina mūsu apņemšanos nemitīgi augt ne tikai mūsu GASTRO CENTRA “iekšienē”, bet palīdzēt to darīt arī mūsu esošajiem un topošajiem kolēģiem, piedāvājot aizraujošu mācību pieredzi, kas apvieno paraugdemonstrējumus ar padziļinātām teorētiskām diskusijām”, skaidro Jānis Zaķis, GASTRO CENTRA galvenais ārsts.
Seminārā tiks aplūkots plašs nozarē svarīgu tēmu spektrs, sākot no mākslīgā intelekta integrācijas gastroenteroloģijas praksē līdz pareizai pacientu sagatavošanai kolonoskopijai. Dalībnieki iegūs jaunas zināšanas dažādos ar gastroenteroloģiju saistītās jomās: klīnisko gadījumu pārskati, pacientu sagatavošanas stratēģijas, diētas ieteikumi pēc procedūras, anestēzijas būtiskā loma polipektomijā, kolorektālā vēža skrīnings, polipu novērtēšana un ārstēšanas stratēģijas. Semināra dienā vairākās GASTRO CENTRA procedūru telpās un operāciju zālē notiks mācību procesam speciāli atlasītas kolonoskopijas un polipektomijas, kuras veiks pieredzējuši ārsti, bet semināra dalībnieki – ārsti un medicīnas māsas – piedalīsies procesā, sekojot līdz videoekrānos no GASTRO CENTRA konferenču zāles. Vienlaicīgi dalībniekiem būs iespēja pārrunāt procesu ar ārstu, kurš veic endoskopijas procedūru, apspriest dažādās pieejas, sarežģījumus, veicamās darbības u.t.t. Paralēli notiks teorētiskās lekcijas.
“Endoskopijas prakses attīstības pamatā ir augsta līmeņa apmācības nodrošināšana. Šis seminārs ir izstrādāts, lai paaugstinātu medicīnas profesionāļu kvalifikāciju, nodrošinot izcilību endoskopiskajās gļotādas rezekcijas tehnikās,” uzskata Ivars Tolmanis, GASTRO CENTRA valdes priekšsēdētājs. Viņš ir gandarīts, ka šī gada pavasarī rīkotais seminārs guva plašu atsaucību gastroenteroloģijas nozares speciālistu vidū, kā arī izpelnījās nepārprotami pozitīvas atsauksmes. Savukārt Mārcis Leja, GASTRO CENTRA ārsts–gastroeneterologs, LU profesors, uzsver semināra satura nozīmi: “Mēs ne tikai mācām pareizu tehniku un precīzu izmeklējumu veikšanu un diagnostiku, bet arī aprūpes filozofiju, kuras prioritāte ir pacientu drošība un rezultātu kvalitāte. Runa ir par procedūras pilnvērtīgu apguvi, kas ir efektīvas kuņģa un zarnu trakta slimību ārstēšanas pamatā.”
Seminārs “Kolonoskopijas un polipektomijas kvalitāte: endoskopiska gļotādas rezekcija” norisināsies GASTRO CENTRA telpās, Gaiļezera ielā 1, Rīgā, 30. novembrī no plkst. 8:00 līdz 16:15. Seminārs ir akreditēts medicīniskās tālākizglītības punktu (TIP) saņemšanai, un tajā aicināti piedalīties praktizējoši ārsti–gastroenterologi, endoskopisti, endoskopijas māsas, medicīnas izglītības iestāžu mācībspēki, gastroenteroloģijas rezidenti un studenti. Pieteikšanās semināram iespējama līdz 24. novembrim, rakstot uz e-pastu konference@gastrocentrs.lv. Dalība seminārā ir bez maksas. Dalībnieku skaits ir ierobežots, tāpēc aicinām pieteikties dalībai seminārā laikus, neatliekot uz beidzamo brīdi.
Rīga uzņem precīzijas medicīnas forumu
12. un 13. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā veiksmīgi norisinājās Precīzijas medicīnas tīkla (PMNET) forums, kas ir nozīmīgs pasākums precīzijas medicīnas jomā visas Eiropas mērogā. Šis Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstītais pasākums uzsvēra Latvijas kā nozīmīga Eiropas precīzijas medicīnas dalībnieka augošo lomu. Forumā piedalījās vairāk nekā 50 ekspertu no tādām prestižām institūcijām kā Hārvarda universitātes (ASV) un Princeses Maksimas Centra (Princess Máxima Center, Nīderlande), kā arī citiem pasaules reģioniem, veicinot diskusijas par pacientu aprūpes progresu, izmantojot personalizētu pieeju, kas balstīta uz ģenētisko daudzveidību, vidi un dzīvesveidu. Jāatzīmē, ka Mārcis Leja, GASTRO CENTRA ārsts–gastroenterologs, LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, ir PMNET valdes loceklis.
Forums, kas pulcēja gandrīz 600 apmeklētāju, bija nozīmīgs notikums, apliecinot tā pieaugošo ietekmi precīzijas medicīnas kopienā. Galvenās diskusijas tika veltītas jaunākajām inovācijām precīzijas medicīnā, ārstēšanas stratēģiju izstrādei un tehnoloģiju ietekmei veselības aprūpē. Turklāt pasākums nodrošināja platformu jaunuzņēmumiem, lai demonstrētu savus novatoriskos produktus, un veicināja nozīmīgu biomedicīnas sadarbību.
Ar pasaules vadošo ekspertu atziņām PMNET forums sniedza ievērojamu ieguldījumu veselības aprūpes praksē. Tas ne tikai nostiprināja Latvijas pozīcijas starptautiskajā medicīnas arēnā, bet arī sagatavoja augsni nākamā gada forumam, kur galvenā uzmanība tiks pievērsta personalizētajai medicīnai un vēža skrīningam.
Tiekas Latvijas un Slovākijas eksperti par vēža skrīninga uzlabošanu
Projekts “Vēža aprūpes koordinācijas un skrīninga uzlabošana Latvijā un Slovākijā” (Improving cancer care coordination and screening in Latvia and Slovakia – ICCCS), kas tika iniciēts LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta vadībā, tuvojas noslēgumam. Eiropas Komisijas finansētais projekts Latvijā tika vērsts uz vienlīdzīgas veselības aprūpes pieejamības veicināšanu vēža pacientiem. Projekts ietver trīs galvenās jomas: vēža skrīningu, vēža reģistru un visaptverošu vēža centru un aprūpes tīkla izveidi. Šobrīd norisinās projekta pēdējā fāze – tiek veikts vēža skrīninga izvērtējums. Šīs aktivitātes ietvaros 10. un 11. oktobrī norisinājās tikšanās ar starptautiskiem ekspertiem, nozaru speciālistiem un valsts institūciju pārstāvjiem, kā arī ar ministru, kas apliecināja projekta nozīmīgumu un ietekmi uz vēža aprūpes uzlabošanu reģionā. Tikšanās reizēs tika uzsvērts nozīmīgs progress krūts un dzemdes kakla vēža skrīningos, bet norādīts uz nepieciešamību uzlabot kolorektālā vēža skrīningu. Šo pilnveidojumu izstrādē savu iesaisti saskata arī GASTRO CENTRS.
GASTRO CENTRA ārsts–gastroenterologs uzstājas ar ziņojumu Kolorektālā vēža konferencē
14. oktobrī Kopenhāgenā norisinājās Pasaules Endoskopijas organizācijas (WEO) Kolorektālā vēža skrīninga komitejas ikgadējā sanāksme. Šis nozīmīgais pasākums regulāri pulcē ne tikai Eiropas, bet arī pasaules skrīninga ekspertus, kā arī organizatorus un ražošanas uzņēmumu pārstāvjus. Klātesošie tika iepazīstināti ar jaunāko pieredzi un sasniegumiem kolorektālā vēža skrīninga jomā, tostarp tika sniegtas prezentācijas par valstu pieredzi šajā svarīgajā veselības jomā.
Šogad sanāksmē īpaša uzmanība tika pievērsta divām valstīm. Rumānija un Latvija tika uzaicinātas iepazīstināt ar savu skrīninga pieredzi. Šīs valstis tika izvēlētas, jo tām ir grūtības efektīvi īstenot kolorektālā vēža skrīninga programmas, tomēr tām ir potenciāls nozīmīgām pozitīvām pārmaiņām. Par situāciju Latvijā stāstīja Mārcis Leja, GASTRO CENTRA ārsts–gastroenterologs, LU profesors, LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors, ilustrējot veiksmīgas skrīninga programmas īstenošanas sarežģītību un ilgtermiņa raksturu.
Sanāksmē tika uzsvērts, ka veiksmīgas skrīninga programmas izveide ir ilgstošs process, kas bieži vien prasa vismaz desmit gadus, lai varētu redzēt taustāmus panākumus. Latvijas piemērs bija īpaši pamācošs – neraugoties uz to, ka jau 2005. gadā tika uzsāktas tukšo asiņu pārbaudes un 2009. gadā programma tika oficiāli pasludināta par “organizētu”, tā joprojām neatbilst Eiropas organizēta skrīninga vadlīnijām. Tā ir bijusi vērtīga mācība par to, cik svarīgi ir ievērot noteiktos standartus un vadlīnijas.
Starptautiskās ķirurgu, gastroenterologu un onkologu asociācijas kongress
Starptautiskās ķirurgu, gastroenterologu un onkologu asociācijas (IASGO) kongresā pārstāvēts bija arī GASTRO CENTRS, demonstrējot gan teorētiskās zināšanas, gan pētījumu rezultātus no Latvijas. Mārcis Leja, GASTRO CENTRA ārsts – gastroenterologs, tika uzaicināts uzstāties ar divām prezentācijām, kurās galvenā uzmanība tika pievērsta kuņģa vēža agrīnai atklāšanai un skrīningam, kā arī jaunām perspektīvām kolorektālā vēža agrīnā diagnostikā. Savukārt Linda Mežmale, ārste–rezidente gastroenteroloģijā, prezentēja stenda referātus par gaistošo marķieru diagnostiku, daļu datu iegūstot tieši no GASTRO CENTRA. Šīs prezentācijas uzsvēra GASTRO CENTRA nozīmīgo lomu starptautiskajā medicīnas kopienā. Šī pārstāvniecība un ieguldījums IASGO kongresā atspoguļo ne tikai GASTRO CENTRA kompetenci, bet arī tā apņemšanos attīstīt pasaules medicīnas praksi kritiskās veselības aprūpes jomās.