Gremošanas slimību centrs
+371 66901212

Akūtas vēdera sāpes                                                                                    Izdrukāt tekstu

Ar terminu “akūtas vēdersāpes” apzīmē vēdersāpes, kas sākas pēkšņi un ilgst dažas stundas vai ilgāk. Lai gan var šķist, ka tā ir triviāla parādība, nedrīkst tās nenovērtēt. Ja jums kaut kas sāp, tad jūsu ķermenis cenšas kaut ko pateikt.
Akūtas vēdersāpes var izraisīt dažādi cēloņi gremošanas, urīnizvadsistēmā vai – sievietēm – reproduktīvajā sistēmā, tostarp:

  • Apendicīts – aklās zarnas tārpveida piedēkļa iekaisums. Biežāk sastopams gados jauniem cilvēkiem.
  • Divertikulīts – divertikuls ir zarnas sieniņas maisveida izspīlējums, kas var būt iedzimts vai arī veidoties dzīves laikā. Biežāk sastopams cilvēkiem gados. Divertikulīts ir divertikula iekaisums.
  • Žultsakmeņi – akmeņi, kas veidojas žultspūslī žults atteces traucējumu un/vai žults īpatnību dēļ.
  • Zarnu abscess – strutu sakopojums zarnas sieniņā.
  • Zarnu perforācija – zarnu sieniņas plīsums.
  • Čūlas perforācija – zarnu vai kuņģa čūlas plīsums.
  • Pankreatīts – aizkuņģa dziedzera iekaisums.
  • Olnīcas cistas plīsums – dažām sievietēm olnīcās var veidoties šķidruma sakopojumi – cistas. Reizēm tās var plīst.
  • Ārpusdzemdes grūtniecība – grūtniecība, kad apaugļotā olšūna ir ieligzdojusies nevis dzemdē, bet ārpus tās – olvadā, olnīcā, dzemdes saitēs, dzemdes kaklā vai vēderplēvē.

Jāņem vērā, ka ne vienmēr sāpošais orgāns atrodas vēdera dobumā, tas var atrasties arī krūšu dobumā vai dzimumorgānu apvidū, bet sāpes izstaro uz vēderu.
Dažādiem cilvēkiem vēdera sāpes var izpausties dažādi. Tās var būt asas vai krampjveida. Vēdera sāpes var sāpēt visā vēderā vai arī tikai vienā vietā. Dažiem cilvēkiem vēdera sāpes atvieglo saritināšanās čokurā, savukārt citiem vajag gulēt uz vēdera.
Mazāk stipru vēdersāpju iemesls var būt arī vēdera infekcija vai gastrīts, taču “īstas” akūtas vēdersāpes prasa profesionālu medicīnisko palīdzību. Augstāk uzskaitīto iemeslu gadījumā, ir svarīgi vērsties pie ārsta nekavējoties.
Ja jums ir akūtas vēdersāpes, ārsts jūs izjautās par to vietu, izteiktību, raksturu, rašanās laiku un apstākļiem. Atkarībā no situācijas ārsts var jums nozīmēt izmeklējumus: asins analīzes, urīnanalīzes, rentgenogrāfiju, ultrasonogrāfiju, datortomogrāfiju u.c.
Akūtas vēdersāpes ārstē atbilstoši to cēlonim, taču tipiskās metodes ir intravenoza elektrolītu šķīduma ievadīšana, pretsāpju medikamenti, antibakteriālā terapija (ja cēlonis ir bakteriāla infekcija), citi medikamenti (atkarībā no iemesla) vai ķirurģiska operācija.
Sīkāku informāciju par šiem stāvokļiem jums sniegs jūsu ārsts.

Dr. Konrāds Funka