Gremošanas slimību centrs
+371 66901212

Atbildes uz pacientu jautājumiem GASTRO mājas lapā:

• Mājas lapā publicētais apmeklētāja jautājums tiek pārfrāzēts, izslēdzot no tā pacienta personas datus, datumus vai citu sensitīvu informāciju.
• GASTRO publiskās atbildes mājas lapā nesatur sensitīvu informāciju un nav izmantojamas kā ārstēšanas vai izmeklēšanas ieteikums vai nozīmējums.


10.02.2021.g.


Jautājums:
Labdien, Vai veselīga uztura kontekstā obligāti jāēd brokastis? Brokastis nekad neesmu ēdusi, bet tās vienmēr tiek uzsvērtas kā veselīga uztura sastāvdaļa.

Atbilde:
Paldies par Jūsu jautājumu! Ja Jūs esat pieaugušais, bez veselības problēmām, kam negribas ēst brokastis, tās var neēst, vai tās var ēst vēlāk, kad jūtaties gatava brokastīm. Svarīga ir Jūsu pašsajūta gan no rīta, gan pārējās dienas laikā. Brokastis ir tāda pati ēdienreize kā pārējās un Jūs varat ievērot veselīgu dzīvesveidu arī neēdot brokastis. Svarīgi dienas laikā ievērot veselīga uztura pamatprincipus.
Lelde


09.02.2021.g.


Jautājums:
Labdien! Ārste man pēc pēdējām analīzēm minēja, ka ir dzelzs deficīta anēmija. Sakiet, vai es varu šo koriģēt ar diētu vai arī obligāti ir jādzer zāles? Paldies!

Atbilde:
Labdien,
Katra situācija ir individuāla un jāskatās, kādas ir situācija kopumā: asins analīzes, cik smaga ir dzelzs anēmija un tās cēlonis. Ja ir viegla dzelzs anēmija, to var sākt koriģēt ar uzturu, taču smagākos gadījumos būs nepieciešams papildus lietot dzelzs preperātus, kuru devas nosaka ārsts.
Dzelzs anēmija var rasties vairāku iemeslu dēļ: nepietiekama dzelzs uzņemšana, tās nepietiekama uzsūkšanās, palielināta tās vajadzība, piemēram grūtniecības laikā, hroniska asiņošana, u.c.
Dzelzs uzsūkšanās organismā ir atkarīga no vairākiem faktoriem, piemēram, vai ir pietiekamā daudzuma kuņģa sālsskābe un c vitamīns. Svarīgi arī, kādā formā ir dzelzs, jo no dzīvnieku valsts produktiem dzelzs uzsūcas labāk un vēl labāk,ja tos uzņem kopā ar c vitamīnu saturošiem produktiem. Dzelzs avoti uzturā ir: aknas, gaļa, zivis, žāvēti augļi, ogas (avenes,zemenes), dārzeņi (spināti), pākšaugi,graudaugi. Dzelzs uzsūkšanos var kavēt: kafija, tēja, liels šķiedrvielu daudzums, kalcija preparāti, oksalāti, fitīnskābe(pākšaugos).
Ar cieņu, Lelde


Jautājums:
Labdien, jautājums par mūsdienās populāro dietu intermittent fasting. Kāds ir Jūsu viedoklis, vai ieteiktu svara samazināšanai? Paldies par atbildi jau ieptiekš

Atbilde:
Labdien,
Paldies par jautājumu, katra situācija jāskatās individuāli, ne visiem intermittent fasting (pārtraukumainais gavēnis) ir piemērota. Neesat minējusi kuru intermittent fasting (IF) veidu apsverat, jo ir daudz paveidu -  16:8;20:4; 5:2, utc. Katram no tiem ir savi plusi , mīnusi. Ir veselības stāvokļi pie kuriem šī pieeja nederēs. Svarīgi saprast cēloni, kādēļ ir radies liekais svars vai nav kādi ierobežojumi IF pielietošanai.
Kopumā mans viedoklis par IF ir pozitīvs un labprāt to izmantoju savā praksē. Ja veselības stāvoklis ļauj, pacientus iedrošinu sākotnēji ievērot vismaz 12h pārtraukumu starp vakariņām un brokastīm, un tad jau, izvērtējot katru gadījumu individuāli, šo neēšanas pauzi var pakāpeniski palielināt.
Ievērojot IF, ja brokastis tiek atliktas uz vēlāku laiku, jāskatās,kas notiek ar apetīti, vai pārējā dienas laikā nekompensējam to, ko no rīta neesam uzņēmuši. Ja netiek mainīti uztura paradumi un dzīvesveids kopumā ar vienu pašu IF ievērošanu iespējams nepietiks svara samazināšanai, tas ir kā papildus instruments.

Ar cieņu, Lelde


08.02.2021.g.


Jautājums:
Labdien - Man butu jautajums, gaju gan alergologa, tagad nodevu analizes uzradas helicobakterija 1.79 n/ml un antihelicobakterija - 200 - redzu virs normas., ka ari Eozinofili 9.4 %., kapec gaju nodot, jo ir nesaprotama alergija pret atseviskiem produktiem un tad rodas nieze pa seju aiz ausim, elkoni, saprotu ka alergijas celonis. k ari jau biju izdzerusi antibiotiku kursu, bet raditaji tapat palika tadi pasi., ko darit? es jau saku satraukties vai nav vezis.

Atbilde:
Paldies par Jūsu jautājumu. Šis jautājums ir gastroenterologa un alergologa kompetence. Labprāt atbildēšu uz Jūsu interesējošiem, ar uzturu saistītiem jautājumiem.
Pēc alergologa uzstādītas diagnozes par konkrētu pārtikas alerģiju, uztura speciālists individuāli var izvērtēt ēdienkarti, palīdzēt piemeklēt produktus ar ko aizstāt alergēnu, pārrunāt pārtikas marķējuma nozīmi, izvēloties produktus.
Ar cieņu, Lelde


Jautājums:
Labdien, sakiet lūdzu ,kā rīkoties šadā situācijā- man septembrī konstatēja kunģa čūlu, nodzəru antibiotikas un omeprazolu bij britinš kad veders bij mierīgs bet jau ilgu laiku vedera smaguma sajūta ,spiedošas sāpes, līdz ko ieëd nekaba dūsa ,kā arī dedzina ja needu vispar tad nelabums nav, Piebildīšu ka ikdienā lietoju ari Varfarīnu, Paldies par atbildi,Jauku dieniņu!

Atbilde:
Labdien, paldies par jautājumu, ņemot vērā Jūsu aprakstītos simptomus, nepieciešama gastroenterologa konsultācija, lai varētu izvērtēt gremošanas sistēmas stāvokli, kā arī svarīgi izvērtēt kuņģa čūlas dzīšanas procesu.
Ar cieņu, Lelde