Gremošanas slimību centrs
+371 66901212

Gastrīts                                                                                               Izdrukāt tekstu

Gastrīts no latīņu valodas nozīmē kuņģa gļotādas iekaisumu, kas var būt dažādas izcelsmes un formas.
Tā ir viena no visbiežāk sastopamajām slimībām, taču diagnoze gastrīts vairāk attiecināma uz kuņģa gļotādas iekaisumu, kuru var noteikt tikai ņemot kuņģa gļotādas paraugus augšējās gremošanas izmeklējuma laikā jeb gastroskopijā un analizējot šo paraugu mikroskopā. Lielākajai daļai gastrīta pacientu nav nekādu nepatīkamu sajūtu, sūdzību vai sāpes vēderā.
Starp kuņģa iekaisumu un dažādiem kuņģa simptomiem kā sāpes vēderā, dedzināšana, slikta dūša vai vemšana nav cieša sakara.

Gastrītam turklāt var būt dažādas formas, tas var būt gan akūts, gan hronisks.
Akūts gastrīts visbiežāk rodas no dažādu medikamentu (īpaši, nesteroidālo pretiekaisuma līdzekļu) lietošanas, ķīmisku kairinošu vielu ietekmes, apstarošanas un akūta stresa (smaga trauma, plaši apdegumi u.c.) situācijās, taču nekādā gadījumā ikdienas kreņķi vai pārdzīvojumiem uz apkārtējās dzīves norisēm neizraisa gastrītu. Gastrīta cēlonis nav arī nepareizs, sauss uzturs vai neregulāra ēšana.

Hroniskam gastrītam arī sastopamas dažādas formas, kuras atšķiras ar savu norisi un ārstēšanu. Hroniska gastrīta visbiežākais iemesls ir Helicobacter pylori (kuņģī dzīvojoša baktērija) infekcija, kas ilgstoši radot iekaisumu kuņģa gļotādā var pakāpeniski izraisīt kuņģa gļotādas atrofiju, kā arī radīt kuņģa gļotādas šūnu izmaiņas, kas ilgstošā laika periodā atsevišķiem pacientiem var novest pie kuņģa vēža attīstīšanās. Pēc Latvijas Universitātes veikto pētījumu datiem inficētība ar H.pylori Latvijā sasniedz gandrīz 80%, kas ir augsta. Ja hroniska gastrīta rezultātā attīstījusies kuņģa gļotādas atrofija vai citas izmaiņas kuņģa gļotādā (tā saucamā metaplāzija un/vai displāzija) vai pat čūla, tad noteikti jāveic H.pylori izskaušanas terapija.

Īpaša gastrīta forma ir tā saucamais autoimūnais gastrīts, kas rada izteiktu kuņģa gļotādas atrofiju, kad kuņģis vairs nevar izdalīt vielas, kas palīdz uzsūkties B12 vitamīnam. Šim gastrīta veidam ļoti raksturīga ir vitamīna B12 anēmija jeb mazasinība. Šādiem pacientiem ir jāsaņem vitamīna B12 injekcijas ilgstoši, pat visu mūžu.
Gastrīts nav viendabīga slimība, tai ir ļoti dažādas formas un katrai no tām ir sava norises gaita un sekojoši arī specifiska ārstēšana.

Dr. Ilze Kikuste
gastroenterologs, ārsts endoskopists