Gremošanas slimību centrs
+371 66901212

Peptiska čūlas slimība - kuņģa čūla                                                       Izdrukāt tekstu

Peptiskas čūlas ir kuņģa skābes un enzīma pepsīna radīti bojājumi barības vada, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas sieniņā. Pretēji izplatītajam mītam peptisku čūlu neizraisa viss ass ēdiens vai stress, bet gan Helicobacter pylori infekcija. Otrs biežākais iemesls ir pārmērīga un nepamatota nesteroīdo pretsāpju līdzekļu (aspirīns, ibuprofēns) lietošana. Peptisku čūlu veicina arī smēķēšana un alkohola lietošana, savukārt steroīdu un antikoagulantu lietošana var provocēt peptiskās čūlas asiņošanu.

Jāatzīmē gan, ka, lai gan lielākajai daļai pieaugušo ir H.pylori infekcija, tomēr peptiska čūla (tai skaitā kuņģa čūla) attīstās tikai apmēram 10-20% baktērijas nēsātāju. Tas nozīmē to, ka, lai rastos peptiska čūla, ir jāsakrīt virknei faktoru, kas veicina pārmērīgu kuņģa skābes un pepsīna izdalīšanos un iznīcina kuņģa, barības vada vai zarnu sieniņas aizsardzību.

Cilvēki, kuriem ir peptiska čūla (tai skaitā kuņģa čūla), sūdzas par dedzinošām sāpēm aiz krūšu kaula, pakrūtē vai nabas rajonā. Sāpes pasliktinās, kad kuņģis ir tukšs un naktīs. Sāpes atvieglo ēdieni, kas pavājina kuņģa skābes iedarbību, kā arī skābi mazinoši medikamenti. Sāpes var uz kādu laiku pazust un parādīties atkal pēc vairākām dienām.

Smagākos peptiskas čūlas (tai skaitā kuņģa čūlas) gadījumos var būt arī tādi simptomi, kā asiņu vemšana (sarkanā vai melnā krāsā), vēdera izeja ar tumšu asiņu piejaukumu vai arī melna, darvai līdzīga vēdera izeja, slikta dūša vai vemšana, neizskaidrojams svara zudums vai arī apetītes izmaiņas.

Ja simptomi nepāriet vai ir smagi, ir jāgriežas pie ārsta. Skābi mazinoši līdzekļi var uz laiku pieklusināt sāpes, taču efekts ir pārejošs. Pretēji izplatītajam mītam nedrīkst dzert pārtikas sodu, jo tā simptomus tikai pasliktinās.

Nedrīkst nenovērtēt minētās sūdzības. Ja peptisku čūlu neārstē, var rasties komplikācijas, piemēram, iekšēja asiņošana, peritonīts vai rētaudi.

Asiņošana var būt maz izteikta un hroniska vai arī strauja un pēkšņa. Ilgstošā laika posmā maz izteikta asiņošana izraisīs anēmiju. Izteikts asiņu zudums prasīs hospitalizāciju un asiņu pārliešanu.

Ja peptiska čūla “izēd” caurumu kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas sieniņā, rodas smags vēderplēves iekaisums, ko sauc par peritonītu.

Visbeidzot peptiska čūla (tai skaitā kuņģa čūla) var radīt rētaudus, kas traucē normālai ēdiena virzībai pa gremošanas traktu. Tas var radīt vemšanu un svara zudumu.

Tāpēc ir svarīgi laikus griezties pēc profesionālas medicīniskās palīdzības. Ārsts jūs izmeklēs un nozīmēs optimālu terapiju. Kamēr gaidāt savu nozīmējumu, jums jāizvairās no smēķēšanas, alkohola, asiem ēdieniem, karbonizētiem dzērieniem, etiķa un stresa.

Dr. Konrāds Funka

Kuņģa čūla, kā to ārstēt?

Zvaniet mums un norunājiet konsultāciju. Mūsu speciālisti ar lielāko prieku atbildēs uz visiem Jums svarīgiem jautājumiem.

Kontakti.