Māra Bārene: “Māsa veido arī neverbālu saskarsmi, rādot pozitīvas, veselīgas domāšanas un higiēnas paraugu.”
Lai atzīmētu medicīnas māsu ieguldījumu sabiedrībā, visā pasaulē katra gada 12. maijā tiek atzīmēta Starptautiskā Māsu diena. Starptautiskā māsu padome (ICN) šo dienu svin kopš 1965. gada. Bet 1974. gadā šīs dienas svinēšanai tika izvēlēts 12. maijs – mūsdienu māsu profesijas dibinātājas Florences Naitingeilas dzimšanas diena. Katru gadu ICN sagatavo un izplata Starptautiskās māsu dienas izglītojošo bukletu, izvēloties konkrētu tēmu, kas ir tematiskais vadmotīvs Starptautiskās māsu dienas atzīmēšanai.
Šogad Starptautiskā māsu padome par gada vienojošo motīvu ir izvēlējusies saukli “Māsas: līdera balss, lai sasniegtu ilgtspējīgas attīstības mērķus”. Māsas visā pasaulē tiek aicinātas dalīties ar saviem dzīvesstāstiem un darba pieredzi. “Mūsu nāciju veselība ir atkarīga no mūsu iedzīvotāju veselības, un mūsu iedzīvotāju veselība ir atkarīga no aprūpes,” uzsver Džūdita Šemiana, Starptautiskās māsu padomes prezidente.
Svarīgākais māsu darbā: darīt visu, lai palīdzētu pacientam, sniegtu atbalstu diagnostikas un ārstēšanas procesā. Gremošanas slimību centra galvenā māsa Māra Bārene stāsta: “Arī GASTRO māsas darbojas mūsu pacientu interesēs. Māsu profesijas galvenie darbības pamatuzdevumi ir veicināt veselību, veikt preventīvus pasākumus veselības veicināšanā un slimību profilaksē, palīdzēt veselības nodrošināšanā, uzturēšanā un atjaunošanā, atvieglot ciešanas. Māsa, veicot veselības aprūpi, veido pozitīvu veselības aprūpes vidi, kurā tiek ievērotas cilvēktiesības, respektētas pacienta vai klienta vērtības. Māsas pilnveido zināšanas, prasmes un kompetenci mūžizglītības kontekstā, uzņemas aktīvu lomu pētniecībā, lai īstenotu ilgtspējīgu attīstību veselības aprūpē.”
Māra Bārene uzsver, ka māsas loma endoskopiskās procedūrās ir palīdzēt ārstam veikt endoskopiskas manipulācijas, norādot arī uz pacienta līdzdalību medicīniskajos procesos: “No pacientu informētības, zināšanu līmeņa, sagatavotības, kas savukārt sekmē pacienta līdzdalību endoskopiskajos izmeklējumos, ir atkarīga savlaicīga un veiksmīga izmeklēšana, kas palīdz precizēt turpmāko ārstēšanos,” saka GASTRO galvenā māsa. Viņa uzskaita endoskopijas māsas pienākumus endoskopiskajos izmeklējumos, diagnostikā un ārstēšanā:
– veikt pacientu aprūpi;
– piedalīties ārstniecībā;
– vadīt pacientu aprūpes darbu;
– nodarboties ar pacientu izglītošanu veselības jautājumos;
– veikt profesionālās izglītības darbu;
– plānot un organizēt aprūpes procesu sadarbībā ar citiem iesaistītajiem ārstniecības komandas dalībniekiem.
Māra Bārene norāda: “Jāuzsver, ka jau šobrīd māsu profesija prasa no māsām lielu atbildību, nodrošinot veselības aprūpi un sarežģītu aprūpes manipulāciju izmantošanu, ko diktē tehnoloģiju nepārtraukta attīstība, kā arī uz cilvēkiem orientētas pieejas ieviešanu pakalpojumu sniegšanā, kas nozīmē, ka pakalpojumi ir visaptveroši, nepārtraukti, droši un atbilst indivīda vajadzībām,” stāsta GASTRO galvenā māsa, “daļu no tām var apmierināt, māsai sniedzot pacientam informāciju, izskaidrojot viņa reakcijas un emocijas, iemācot nepieciešamās iemaņas. Māsa veido arī neverbālu saskarsmi, rādot pozitīvas, veselīgas domāšanas un higiēnas paraugu.
Māsai jāprot saprotošā veidā pacientam izskaidrot, ka visas darbības, ko mēs veicam, mūsu domāšana, sajūtas, pieredze ir savstarpēji saistītas.”
Šī gada Starptautiskās māsu dienas kampaņas mērķis ir sniegt iespēju gan māsām, gan pacientiem, gan arī organizāciju vadītājiem ieraudzīt savā ikdienas darbā, cik daudz pūļu tiek veltīts, lai sasniegtu ilgtspējīgas attīstības mērķus. Starptautiskās māsu padomes vadītāja Frānsisa Hjūdžesa norāda: “Cilvēki vēlas, meklē un viņiem ir nepieciešama nevis tikai veselības aprūpe, bet cilvēcīga veselības aprūpe.”
Ar pasaules māsu stāstiem varēs iepazīties sekojot līdzi tēmturiem #VoiceToLead un #IND2017.