Karolīne Pedčenko: “Mūsu māsas ir kā universālais kareivis.”
Par Karolīni Pedčenko GASTRO CENTRA pacienti un kolēģi saka tikai labus vārdus. Zinoša, precīza, empātiska, pacientus saprotoša kā izcila medicīnas māsa. Iejūtīga, koleģiāla, palīdzēt gatava kā kolēģe. Prasīga, bet vienmēr taisnīga – kā GASTRO CENTRA medicīnas māsu “korpusa” vadītāja, GASTRO CENTRA galvenā māsa.
“Laba māsa ir tā, kura vienmēr cenšas augt profesionāli un intelektuāli, ir gatava apgūt jaunas tehnoloģijas, ir koleģiāla, atsaucīga, pacietīga, ātri reaģējoša, spēj pielāgoties jebkurai situācijai, ir izturīga gan emocionāli, gan fiziski,” labas māsas īpašības intervijā “GASTRO Ziņām” uzskaita pati Kerolīne, piebilstot, ka labai māsai jābūt saprotošai, “ir jāmāk tikt galā ar savam emocijām, jāmāk uzklausīt un, pats svarīgākais, dzirdēt,” uzsver Karolīne Pedčenko, GASTRO CENTRA galvenā māsa.
Kāds ir bijis Jūsu ceļš medicīnā? Parasti cilvēkiem, kas ilgstoši strādājuši vienā profesijā, ir kāds īpašs personisks stāsts par savām dzīves izvēlēm. Kā nonācāt līdz GASTRO CENTRAM?
Beidzot skolu, es pat īsti nezināju, kādā profesijā vēlos strādāt. Nebiju pārliecināta, kāda augstskolā iesniegt dokumentus. Bet par medicīnu pat nebiju domājusi, kamēr gluži vai nejauši ieraudzīju, ka dzīvoju tieši vai blakus medicīnas koledžai. Tā arī iesniedzu dokumentus pēdējā brīdī… Un tad arī sāku savu ceļu medicīnā. Laikam jau var teikt, ka šī “nejaušība” bija kaut kādā likteņa grāmatā ierakstīta, jo jau pēc pirmās prakses sapratu, ka esmu savā vietā. Šobrīd pat nevaru iedomāties sevi citā profesijā. Jau otrajā kursā paralēli mācībām sāku strādāt Bērnu slimnīcā – pulmonoloģijas, dermatoloģijas un alergoloģijas nodaļā par māsas palīgu, lai vēl vairāk būtu iespēja izjust māsas profesiju un darbu medicīnā kopumā. Katrā ziņā ar pirmo darba vietu man noteikti bija ļoti paveicies, jo nonācu labā kolektīvā. Tas noteikti atsvēra grūtības un bija ļoti laba un interesanta pieredze, pat neskatoties uz nogurdinošajām nakts dežūrām, kurām uzreiz sekoja mācības. Darbs ar slimiem bērniem gan ir psiholoģiski ļoti smags, tāpēc, beidzot koledžu, nolēmu mainīt darba vietu un nonācu Rīgas 2. slimnīcā, traumatoloģijas un ortopēdijas nodaļā. Līdz visbeidzot paveicās saņemt no bijušās kursa biedrenes piedāvājumu nākt strādāt GASTRO CENTRĀ viņas vietā. Man ļoti patīk darbs ar pacientiem, uzklausīt viņus, aprūpēt. Kaut arī šobrīd man ir aizvien vairāk administratīvo pienākumu, es cenšos ik pa laikam strādāt endoskopijās, lai nezaudēt savas praktiskas iemaņas, un arī veicot administratīvu darbu, ir svarīgi vienmēr zināt kas un kā notiek praktiskajā “pusē”.
Jūs esat GASTRO CENTRA galvenā māsa. Kādus papildu pienākumus tas uzliek, un kādi darba pienākumi ir jāveic galvenajai māsai?
Pirmkārt, tie ir administratīvie pienākumi, lai nodrošinātu GASTRO CENTRA darba nepārtrauktību. Otrkārt, manā tiešā uzraudzībā ir māsas un māsu palīgi, tāpēc viens no, manuprāt, svarīgākajiem un atbildīgākajiem pienākumiem ir mācēt atbalstīt un sniegt praktisku padomu.
Tāds provokatīvs jautājums: mēdz teikt, ka dzīvē nereti par visām skolām daudz vērtīgāka ir dzīves skola, respektīvi, tiešajā darbā iegūtā pieredze. Kā Jūs komentētu šo apgalvojumu, un cik lielā mērā darbs GASTRO CENTRA māsu komandā šādu “dzīves skolu” vai pieredzi spēj sniegt?
Darbs sieviešu kolektīvā sniedz ļoti labu “dzīves skolu”, īpaši medicīnā. (Smejas.) Bet, ja nopietnāk, tad GASTRO CENTRA māsas ir ar ļoti dažādu pieredzi. Dažām māsām, kuras strādā jau no GASTRO CENTRA pirmsākumiem, pieredzes bagāža ir milzīga. Citām savukārt ir tik tikko pabeigta augstskola, un šī ir viņu pirmā darba vieta. Manuprāt, tas ir ļoti vērtīgi, jo no katras var paņemt vērtīgu un dažāda veida pieredzi.
Būtībā māsas medicīnas iestādē – slimnīcā, klīnikā, diagnostikas centros – ir tāds universālais kareivis, līderis pacientu aprūpē un palīdzībā ārstiem. Nav noslēpums, ka GASTRO CENTRA māsas var un spēj iesaistīties endoskopiju veikšanā, sadarbībā ar ārstiem, spēj risināt nestandarta situācijas. Citiem vārdiem, izsakoties modernā terminoloģijā, līderības problēma māsu komandā nav. Kā izdodas to panākt?
Ļoti vienkārši – ārsti bez māsām nevar. Kā jau pieminējāt, māsas ir universāls kareivis, mūsu māsas tiešām spēj daudz, un, pats galvenais, ir vēlme apgūt un iesaistīties dažādos procesos.
Lai arī ir labi zināma senā anekdote, ka “katra iniciatīva ir sodāma”, tomēr GASTRO CENTRĀ tas tā nestrādā. Un iniciatīva tiek atbalstīta… Vai un kā tas palīdz augt māsām un visai komandai kā profesionāļiem un arī cilvēciskā ziņā?
Savu personisku iniciatīvu ir iespēja izrādīt jebkurā jomā. Es personīgi esmu vienmēr gatava uzklausīt māsas un viņu iniciatīvas, vienmēr kolēģēm atgādinu, ka viņas var nākt pie manis ar savam domām un idejām.
Kāda ir tā pieredze no darba GASTRO CENTRĀ, ko Jūs gribētu un varētu nodot nākamajai mediķu paaudzei, jaunajām topošajām medicīnas māsām, kuras vēl tikai sāk savu ceļu medicīnā?
Nebaidīties izrādīt iniciatīvu, iet līdzi laikam, jaunām tehnoloģijām un mūsdienu standartiem.
Kas un kāpēc ir jāzina medicīnas māsai tādā specializētā klīnikā kā GASTRO CENTRS? Piemēram, salīdzinājumā ar māsām citās medicīnas iestādēs.
Es nevarētu kaut kā īpaši izcelt GASTRO CENTRA māsas no kolēģēm citviet, jo medicīna kopumā strauji attīstās, parādās jaunas tehnoloģijas, tāpēc māsai ir jābūt vienmēr gatavai apgūt jaunas zināšanas un tehnoloģijas, spējot tās pielietot savā darbā.
Mediķi ir slaveni ar savu melno humoru un nezinātājiem dažkārt šķietamo cinismu. Arī Jums noteikti ir kāds savs šī “žanra” stāsts no darba dzīves GASTRO CENTRĀ vai citur, tā teikt, “mediķu stāstiņi”… Vai varat kādu šādu gadījumu pastāstīt?
Jā, mediķiem ir daudz šādu “stāstiņu”… Taču tos noteikti nedrīkst izplatīt un tiem jāpaliek mediķu lokā.
Jūsu novēlējums saviem kolēģiem un visam GASTRO CENTRAM?
Es novēlu mums visiem turpināt attīstīties un strādāt kā vienotai komandai, jo tikai, strādājot kopā, mēs varam sasniegt lieliskus rezultātus. Lai darbs iet viegli, bet mērķi un uzdevumi ir sasniedzami.