Kolonoskopija ir vienīgā, visprecīzākā un informatīvākā izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību var izmeklēt resno zarnu no iekšpuses, kas ļauj savlaicīgi diagnosticēt un ārstēt resnās un taisnās zarnas slimības, t. sk. audzējus.
- Kolonoskopija, ja to veic pieredzējis un prasmīgs ārsts ar modernu endoskopu, ir pacientam droša un nekaitīga procedūra.
- Kolonoskopijas laikā ar tievu, lokanu optisku vai video instrumentu detalizēti apskata no „iekšpuses” taisno zarnu un tālākās resnās zarnas daļas līdz pat aklajai zarnai.
- Kolonoskopijas laikā ārsts diagnozes precizēšanai no zarnas gļotādas var paņemt sīkus audu paraugus (biopsijas), ko tālāk nosūta uz morfoloģijas laboratoriju uz izmeklē mikroskopiski. Biposiju ņemšana ir nesāpīga.
- Kolonoskopijas laikā, ja nepieciešams, vienlaicīgi var veikt dažādas diagnostiskās un ārstnieciskās darbības, piemērām, polipu un audzēju izņemšanu.
- Ar jaunākās paaudzes endoskopiem ir iespējams visu kolonoskopijas ainu dokumentēt videofilmā un elektroniski uzglabāt vai pārraidīt, izmantojot jebkuru mūsdienīgu attēlu apstrādes tehnoloģiju.
Kolonoskopija visbiežāk ir iesākama šādos gadījumos:
1) pēdējo 4-5 nedēļu laikā vēdera izejas ritms ir mainījies uz caurejām vai aizcietējumiem, vai vēdera izeja ir kļuvusi apgrūtināta vai sāpīga, vai izteikti neregulāra;
2) izkārnījumiem ir asiņu vai gļotu piejaukums;
3) neizskaidrojams ķermeņa masas zudums, nespēks, mazasinība.
Iepriekš minētajos un citos gadījumos to, vai ir nepieciešama kolonoskopija, izlemj ārsts.
- Procedūras veikšanai ir nepieciešama speciāla zarnas sagatavošana, kas ir ērti izdarāma mājas apstākļos ar speciālu zarnas tīrīšanai paredzētu medikamentu palīdzību.
- Lai uzlabotu kolonoskopijas kvalitāti un novērstu nepatīkamas izjūtas, kolonoskopijas laikā parasti tiek izmantoti speciāli medikamenti, ko injicē vēnā. Daži medikamenti var izraisīt miegainību un samazināt reakcijas ātrumu uz vairākām stundām. Par medikamentu ievadi pacientu brīdina pirms kolonoskopijas. Jāatceras, ka pacientam noteikti ir jāizvairās no transporta līdzekļu vadīšanas vismaz 12 stundas pēc kolonoskopijas veikšanas.
- Kolonoskopija parasti ilgst 30-60 minūtes. Kopējais medicīnas iestādē pavadītais laiks ir 1,5-2 stundas. Pēc izmeklēšanas pacients var doties mājās.