Covid-19 pandēmija ietekmēs mūsu visu dzīvi ilgtermiņā!
Dr. Ivars Tolmanis,
GASTRO valdes priekšsēdētājs
Godātie kolēģi! GASTRO sadarbības partneri!
Šī gada pirmie mēneši nebija viegli – spējais Covid-19 saslimšanas līknes pieaugums, medicīnas sistēmas pārslodze, slimnīcu gultasvietu trūkums “parastajām” slimībām un apgrūtinātā plānveida un profilaktisko izmeklējumu pieejamība ir galvenās sekas pandēmijas “otrajam vilnim”. Tas izraisījis arī pacientu piesardzību: iespēja saslimt ar Covid-19, atrodoties publiskās telpās, pie kādām, protams, jāpieskaita arī medicīnas iestādes, licis daļai pacientu vērsties pie ārsta tikai tad, kad kādas konkrētas slimības simptomi vai saasinājumi sasnieguši kritisku robežu. Veselības sistēmas eksperti jau brīdina: Covid-19 pandēmija ietekmēs mūsu visu dzīvi ilgtermiņā, jo “ielaistas” tiks slimības, kuru ārstēšana citkārt prasītu daudz mazākus resursus vai kuru profilakse vispār neļautu slimībai attīstīties.
Tāpēc īpaši svarīgi šajā laikā ir nodrošināt pastāvīgu un efektīvu sadarbību starp medicīnas iestādēm, ģimenes ārstiem, speciālistiem un, protams, pacientiem. Iespējas saņemt konsultācijas attālināti, ātri, ērti un, pats svarīgākais, laicīgi pieteikties uz izmeklējumiem un procedūrām, savstarpēja mediķu komunikācija – tie ir atslēgas punkti, uz kuriem jābalsta mūsu veselības aizsardzības sistēma. Tāpēc Gremošanas slimību centrs GASTRO turpina strādāt, lai šī sadarbība kļūtu arvien ātrāka un efektīvāka. Esam sagatavojuši jaunu e-pieteikšanās sistēmu, esam ieviesuši jaunas komunikācijas formas ar ģimenes ārstiem un pacientiem, meklējam arvien jaunus veidus, kā nodrošināt, lai mūsu pacienti, kuriem ir veselības problēmas, nonāktu pie speciālistiem ātrāk, savas slimības “neielaižot”.
Šajā GASTRO e-avīzes numurā rakstām arī par preventīvo gastroenteroloģiju un gastroskopiju mūsdienās. Tas sasaucas ar manis iepriekš teikto: sadarbība ar kolēģiem un pacientiem, izskaidrošana, konsultācijas ir svarīgas. Nav noslēpums, ka pacientiem ir bažas par piemērojamo procedūru sāpīgumu, neērtību un potenciālajām blaknēm, tāpēc ir svarīgi skaidrot: mūsdienu tehnoloģijas un iespējas nodrošina izmeklējumu un procedūru nesāpīgumu, diskomforta neesamību un citas neērtības, no kurām ierasti baidās pacienti. Manis minētā sadarbība ir vajadzīga, lai piedāvātu cilvēkiem jau laicīgi rūpēties par savu veselību, tāpēc tik svarīga ir profilakse un preventīva rīcība – gan ikdienas rūpēs par pacientiem, gan arī specifiskās medicīnas nozarēs, tādās kā, piemēram, gastroenteroloģija.
Līdz ar masu vakcinēšanos, cerams, dzīve pamazām atgriezīsies normālākās sliedēs. Tāpēc mums jāizmanto šis laiks, lai modernizētu ne tikai mūsu tehnoloģiskās iespējas, piedāvājumu klāstu un speciālistu apmācību, bet arī – lai modernizētu mūsu kopīgo sadarbību. Savā starpā un ar pacientiem.