Pētījumi
GASTRO CENTRS aktīvi iesaistās dažādu klīnisko pētījumu veikšanā kopš 2005. gada un līdz šim ir veikti vairāk kā 30 pētījumi čūlainā kolīta, Krona slimības, gastroezofageālās refluksslimības ar ezofagītu (GERS), kairinātu zarnu sindroma un dzelzs deficīta anēmijas pacientu ārstēšanā un uzraudzībā.
Klīnisko pētījumu ietvaros tiek izvērtēta jaunu medikamentu klīniskā iedarbība, tiek novērtēti riski un efektivitāte. Visi klīniskie pētījumi tiek stingri kontrolēti un tiek veikti saskaņā ar starptautiskām vadlīnijām un labas klīniskās prakses noteikumiem, kas paredz, ka galvenā prioritāte ir pētījumā iesaistītā pacienta konfidencialitāte un drošība. GASTRO CENTRĀ tiek realizēti tikai tie klīniskie pētījumi, kam atļauju sniegušas Zāļu valsts aģentūra un Ētikas komiteja.
Sekmīgai un kvalitatīvai klīnisko pētījumu īstenošanai, GASTRO CENTRĀ pastāv Pētījumu daļa, kurā darbojas gastroenterologs – galvenais pētnieks, gastroenterologs – pētnieks, augsti kvalificētas medicīnas māsas un klīnisko pētījumu koordinators.
Interesē dalība pētījumos?
Lai pieteiktos pētījumiem, zvaniet uz tālruņa numuru: 28658080 vai rakstiet uz e-pastu: gpc@gastrocentrs.lv
GASTRO CENTRS šobrīd piedāvā iespēju iesaistīties klīniskajos pētījumos pacientiem ar aktīvu čūlainu kolītu un Krona slimību, kuriem standarta terapija nav bijusi pietiekami efektīva vai iespējama. Aicinām ataukties arī pacientus ar aizdomām par gastroparēzi (kuņģa tukšošanās traucējumu gadījumā).
Galvenie ieguvumi pacientam:
- efektīvas bezmaksas terapijas iespēja pētījuma ietvaros;
- speciāla vispusīga bezmaksas diagnostika GASTRO CENTRA gastroenterologu izpildījumā;
- ilgstoša pēctecīga terapija un novērošana GASTRO CENTRA profesionāļu uzraudzībā apmaksātas veselības aprūpes ietvaros.
Pētījumu projekti endoskopijās
GISTAR
Daudzcentru randomizēts pētījums kuņģa vēža izraisītās mirstības samazināšanai, veicot H.pylori eradikāciju un nosakot pepsinogēnu līmeni
Zinātniskais pētījums izstrādāts, lai meklētu jaunas stratēģijas kuņģa vēža mirstības samazināšanai augsta riska zonās.
Ar pētījumu saistītās darbības:
- Tiek aizpildīta anketa, kas apkopo dzīvesveida faktorus, kā arī iepriekšējās saslimšanas un sūdzības.
- Tiek veiktas asins analīzes, lai identificētu kuņģa atrofijas pazīmes (stāvoklis, kam raksturīgs pastiprināts kuņģa vēždraudes risks) un veikts slēpto asins piejaukuma noteikšanas tests izkārnījumos jeb fēcēs (lai atlasītu pacientus ar paaugstinātu kolorektālā vēža risku).
Iekļauti tiek pacienti vecumā no 40 līdz 64 gadiem.
Projekta mājaslapa: https://www.gistar.eu/
GISTAR pētījums daļēji tiek finansēts ERAF (Eiropas Reģionālā attīstības fonda) 1.1.1.1. pasākuma “Praktiskas ievirzes pētījumi” 2. kārtas ietvaros, projekta ID Nr. 1.1.1.1/18/A/184 “H.pylori eradikācijas shēmas optimizācija masveida kuņģa vēža prevencijas pasākumiem” un FLPP (Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekti) Latvijas programmas ietvaros, projekta Nr. lzp-2018/1-0135 “Kuņģa vēža izraisītas mirstības prevencijas pasākumu kompleksa ieviešanas pētījums, likvidējot H.pylori infekciju un savlaicīgi atklājot kuņģa pirmsvēža stāvokļus”.
TOGAS
Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā
Projekta TOGAS mērķis ir izstrādāt ieteikumus kuņģa vēža skrīninga ieviešanai ES valstīs.
Pašlaik Eiropā nav plaši pieejama efektīva skrīninga metode kuņģa vēža agrīnai atklāšanai. TOGAS vispārējais mērķis ir nodrošināt trūkstošās uz pierādījumiem balstītas zināšanas, kuras var izmantot, lai izstrādātu, plānotu un īstenotu atbilstošu kuņģa vēža profilaksi un skrīningu visā ES.
Pētījuma mērķis: izpētīt, vai veicot skrīninga gastroskopiju (kuņģa apskati) kopā ar skrīninga kolonoskopiju (zarnas apskati) ir iespējams efektīvi atrast cilvēkus ar paaugstinātu kuņģa vēža risku, kuriem vajadzētu veikt kontroles izmeklējumus vai ārstēšanu lai novērstu saslimstību ar kuņģa vēzi.
Ar pētījumu saistītās darbības:
- Lai piedalītos pētījumā, Jūs tiksiet iekļauts/iekļauta Latvijas Universitātes un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Biobankā.
- Tiks paņemtas asins analīzes un saglabātās Biobankā. Pētījuma mērķiem asinīs tiks noteikti pepsinogēni un Helicobacter pylori antivielas. Pepsinogēni norāda uz kuņģa gļotādas funkcionālo stāvokli. Pacients varēs saņemt šos rezultātus, bet analīzes varētu būt pat pēc diviem gadiem – tomēr, pietiek šādas analīzes veikt tikai vienreiz mūžā.
- Endoskopija un kolonoskopija tiks veikta atbilstoši vietējai un starptautiskai praksei. Tiks paņemti paraugi no kuņģa, lai noteiktu, vai jums ir kuņģa priekšvēža stāvoklis, vai ir paaugstināts kuņģa vēža attīstības risks, un vai jums ir Helikobaktērijas infekcija.
- No kuņģa daļām tiks uzņemtas vairākas fotogrāfijas, kuras var tikt izmantotas projektā AIDA, lai attīstītu mākslīgā intelekta rīku, kas nākotnē varētu palīdzēt ārstiem atrast grūtāk pamanāmas izmaiņas kuņģī.
Iekļauti tiek pacienti vecumā no 50 līdz 74 gadiem, kuriem paredzēta skrīninga vai kontroles kolonoskopija kolorektāla vēža novēršanai.
Nedrīkst būt nopietnas sūdzības, dažādi simptomi saistībā par gremošanas trakta darbības traucējumiem, zināmi kuņģa priekšvēža stāvokļi (kuņģa atrofija, intestināla metaplāzija, displāzija).
Projekta mājaslapa: https://www.togas.lu.lv/
Projekts “Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā” (Towards Gastric Cancer Screening Implementation in the European Union, TOGAS) ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas EU4Health saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101101252.
AIDA
Uz mākslīgo intelektu balstīts diagnostikas asistents kuņģa iekaisumu noteikšanai
AIDA ir multidisciplinārs, ar mākslīgā intelekta palīdzību veidots asistēšanas rīks, kas palīdz ārstiem diagnosticēt priekšvēža iekaisumu, piedāvā personalizētas terapeitiskās stratēģijas medicīniskajai ārstēšanai, kā arī sniedz personalizētus ieteikumus pacientu veselības stāvokļa uzraudzībai, veicinot kuņģa vēža profilaksi.
Pētījuma mērķis: pētījumā no kuņģa tiek uzņemti attēli un paņemti mikroskopiski paraudziņi jeb biopsijas histoloģiskai izpētei. Zem mikroskopa konstatētās izmaiņas kuņģī tiks saliktas kopā ar kuņģa attēliem. Izmantojot iegūtos datus, plānots izstrādāt uz mākslīgā intelekta balstītu palīgrīku, kas ārstiem izmeklējuma laikā palīdzēs kuņģī konstatēt agrīnas izmaiņas pat bez paraugu paņemšanas. Šis jo īpaši svarīgi priekšvēža stāvokļu agrīnai diagnostikai.
Ar pētījumu saistītās darbības:
- Lai piedalītos pētījumā, Jūs tiksiet iekļauts/iekļauta Latvijas Universitātes un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Biobankā. Biobanka veido dažādu paraugu kolekciju, kuru izmanto dažādu slimību izpētei lai izstrādātu jaunas slimību un arī vēža diagnostikas un ārstēšanas metodes.
- Tiks paņemtas asins analīzes un saglabātas Biobankā.
- Augšējā endoskopija/ gastrokopija tiks veikta atbilstoši vietējai un starptautiskai praksei. Tiks paņemti paraugi no kuņģa, lai noteiktu, vai jums ir kuņģa priekšvēža stāvoklis, kāds ir kuņģa vēža attīstības risks, un vai jums ir Helikobaktērijas infekcija. Biopsiju rezultātus saņemsiet divas nedēļas pēc izmeklējuma.
- No kuņģa daļām tiks uzņemtas vairākas fotogrāfijas, kuras projektā tiks izmantotas lai attīstītu mākslīgā intelekta rīku, kas nākotnē varētu palīdzēt ārstiem savlaicīgi atrast grūtāk pamanāmas izmaiņas kuņģī ieskaitot agrīnu vēzi.
Iekļauti tiek pacienti 18-70 g.v. ar iepriekš noteiktu intestinālu metaplāziju kuņģī (prioritāri).
Nedrīkst:
- Lietot antibiotikas četru nedēļu laikā pirms endoskopijas.
- Lietot protona sūkņa inhibitorus / bismutu saturošus medikamentus divu nedēļu laikā pirms.
- Gastroskopija tiek veikta citu slimību kontrolei, kā barības vada varikozām vēnām un/vai terapeitiskām manipulācijām (endoskopiska dilatācija, zondes ievietošana, endoskopiska rezekcija) .
- Ir citas būtiskas kuņģa slimības, bijušas kuņģa operācijas.
Projekta mājaslapa: https://www.aidaeuproject.org/
Projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības programmas “Apvārsnis Eiropa” apakšprogrammas “Staying healthy”, saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101095359.
PH.AN.TO.M
Topogrāfiskā misija: kuņģa leņķa fenotipēšana
Pētījuma mērķis ir raksturot kuņģa leņķa gļotādu veselā kuņģī un pie dažādiem patoloģiskiem stāvokļiem, lai izvirzītu secinājumus par kuņģa leņķa biopsijas nozīmi.
Pētījumā tiek iekļauti pacienti vecumā no 18 līdz 70 gadiem, kuriem plānots veikt gastroskopiju gan bez endoskopiskas atradnes (bez patoloģijas), gan pacienti ar izmaiņām kuņģī.
Nedrīkst būt iepriekš zināma, agrīna vai progresējoša invazīva neoplāzija (anamnēzē vai jau endoskopiski pierādīta); iepriekš veikta jebkāda veida kuņģa operācija.