GASTRO CENTRA ārsti piedalās TOGAS konferencē

Septembrī Porto, Portugālē, notika projekta “Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā” (“Towards gastric cancer screening implementation in the European Union”, saīsinājumā – TOGAS) otrā konference par kuņģa vēža skrīningu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu veselības politikas veidotājiem, pētniekiem un medicīnas speciālistiem.  

TOGAS projektu vada Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (KPMI). Konferencē ar priekšlasījumiem un diskusijās piedalījās Danute Ražuka–Ebela, GASTRO CENTRA gastroenteroloģe, Pētījumu, izglītības un inovāciju vadītāja, un Mārcis Leja, GASTRO CENTRA gastroenterologs, LU KPMI vadītājs, LU profesors. TOGAS projektā pilotpētījumā par endoskopijām piedalās GASTRO CENTRS Ivara Tolmaņa, GASTRO CENTRA valdes priekšsēdētāja, ārsta–gastroenterologa, vadībā.

Konferencē pārstāvji no visas pasaules dalījās pieredzē par kuņģa vēža profilakses un skrīninga iniciatīvām. Ar prezentācijām piedalījās eksperti no tādām attālām vietām kā Japānas, Ķīnas, Dienvidkorejas, Taivānas, Latīņamerikas un ASV. Lai gan TOGAS projekts ir orientēts tieši uz problemātiku ar kuņģa vēzi, tomēr konferencē piedalījās arī divu citu aktuālo Eiropas atbalstīto vēža skrīninga projektu pārstāvji – PRAISE-U par prostatas vēzi un SOLACE par plaušu vēzi.

Konferencē dalībnieki atzina, ka Latvija gan Eiropas, gan pasaules mērogā ir viena no valstīm ar visaugstāko kuņģa vēža saslimstību, pat situācijā, kad saslimušo skaits samazinās. “Līdz ar to, būtu sagaidāms, ka prevencijas pasākumu ieviešanai vajadzētu būt ar visaugstāko efektivitāti, salīdzinot ar citām valstīm ES. Šī iemesla dēļ Latvijai būtu jāieņem vadošā loma Eiropā ne tikai pētniecībā, bet arī ieviešot kuņģa vēža prevencijas programmas reālā dzīvē. Tomēr pagaidām tas nav noticis,” sacīja Mārcis Leja, TOGAS projekta vadītājs.

“Latvija šobrīd vada Eiropas līmeņa projektu TOGAS, kura mērķis ir iegūt trūkstošos datus un izstrādāt rekomendācijas organizēta kuņģa vēža skrīninga ieviešanai Eiropā. Šī projekta ietvaros vairākās valstīs tiek veikti trīs pilotpētījumi – Latvija piedalās visos trīs. GASTRO CENTRS ir vienīgā iestāde Latvijā, kura piedalās 2. pilotpētījumā, kurā izvērtējam skrīninga gastroskopijas veikšanu vienlaicīgi ar skrīninga kolonoskopiju. Projektā paredzēta arī detalizēta izmaksu efektivitātes analīze un citi uzdevumi,” sacīja Danute Ražuka–Ebela, TOGAS projekta zinātniskā koordinatore.

Jāpiebilst, ka GASTRO CENTRA speciālisti ļoti aktīvi iesaistās medicīnas zinātnes pētījumus, rīko teorētiskas un praktiskas konferences gan Latvijas, gan starptautiskā līmenī, un ir aktīvi arī citās ar pētniecību saistītās jomās un projektos.

Par TOGAS projektu: projekta, kurā piedalās 20 partneri no 14 valstīm, mērķis ir izstrādāt ieteikumus kuņģa vēža skrīninga ieviešanai ES valstīs. Lai to sasniegtu, plānots veikt trīs plaša mēroga pilotpētījumus, ar kuru palīdzību 36 mēnešu laikā tiks attīstīti dažādi kuņģa vēža skrīninga un agrīnas diagnostikas aspekti. Vienlaicīgi tiks izstrādātas arī medicīnas ētikas normām atbilstošas un izmaksu efektīvas vadlīnijas veiksmīga skrīninga ieviešanai. Tas nepieciešams, jo Eiropā pašlaik trūkst efektīvas kuņģa vēža skrīninga stratēģijas. TOGAS projektā ļoti aktīvi iesaistījies arī GASTRO CENTRS, veidojoties par gastroenteroloģijas ekselences centru visa reģiona mērogā.

Paneļa diskusija par kuņģa vēža novēršanas pasākumu progresu Eiropā. No kreisās: Jans Bornšeins (Jan Bornschein, Oksfordas Universitātes slimnīcas, Anglija), Bojans Tepešs (Bojan Tepeš, NIJZ, Slovēnija), Danute Ražuka-Ebela (GASTRO CENTRS un LU, Latvija), Hendriks van Popels (Hendrik Van Poppel, PRAISE-U projekts, KU Leuven, Beļģija), Mārcis Leja (LU un GASTRO CENTRS, Latvija).

GASTRO CENTRA veikumu novērtē Eiropas apvienotajā gastroenteroloģijas nedēļā

Eiropas apvienotajā gastroenteroloģijas nedēļā (UEGW – United European Gastroenterology Week) pozitīvi novērtēts un atspoguļots GASTRO CENTRA veikums.

Pirms galvenās programmas notikušajā Kuņģa vēža prevencijas Vienotās interešu grupas (Common Interest Group) sanāksmē tika raksturota projektu TOGAS un EUCanScreen gaita un plānojums. Tika atzīmēts, ka šajos projektos būtiska ir arī GASTRO CENTRA iesaiste. Latvija un GASTRO CENTRS tieši vai netieši iesaistās visos trijos TOGAS pilotpētījumos, sniedzot augsti kvalificētu endoskopijas izvērtējumu.

Jaunā gastroenteroloģijas rezidente Paula Naļivaiko UEGW laikā prezentēja savu studiju laikā iesākto darbu. Tas ir retrospektīvs pētījums, kurā analizēti Latvijas Vēža reģistrā fiksētie kuņģa vēža saslimšanas gadījumi, kuriem iepriekš veiktas endoskopijas un histoloģijas materiāls analizēts Akadēmiskajā Histoloģijas laboratorijā. Vairums pētījumā iekļauto endoskopiju ar kvalitatīvu biopsiju analīzi veiktas GASTRO CENTRĀ. Papildus pētījumā analizētas arī Rīgas 1. slimnīcā un Jūrmalas slimnīcā veiktās endoskopijas. Pētījumu iniciējis LU Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts, atļauju pētījuma veikšanai sniedzis Slimību kontroles un profilakses centrs.

GASTRO CENTRS iesaistās EUCanScreen pētījumā

Uzsākts vērienīgs Eiropas Savienības līmeņa vienotās rīcības projekts vēža skrīninga uzlabošanai Eiropā “Vienotā rīcība vēža skrīninga programmu ieviešanai” (EUCanScreen), kas ilgs četrus gadus. Projekts tika uzsākts jūnijā, taču uz pirmo sanāksmi tā 98 partneru pārstāvji pulcējās Rīgā no 24. līdz 27. septembrim.

“Projekta mērķis ir panākt pilnu augstas kvalitātes skrīninga ieviešanas nodrošināšanu krūts, dzemdes kakla un kolorektālajam vēzim, kā arī uzsākt ieviešanu nesen rekomendētajiem vēža veidiem – plaušu (smēķētājiem), prostatas un kuņģa vēžiem,” norāda Mārcis Leja, GASTRO CENTRA ārsts – gastroenterologs, LU profesors. “Turklāt būtiska uzmanība tiks pievērsta vienlīdzības nodrošināšanai ES un nacionālajos līmeņos – lai visiem iedzīvotājiem ir vienlīdz labas iespējas piedalīties kvalitatīvā skrīningā. Līdz ar to valstīs, kurās līdz šim veicas vājāk, nāksies piestrādāt vairāk. Tādējādi gastroenteroloģijas jomā aktualitāte būs gan kolorektālā, gan kuņģa vēža skrīnings. Galvenā GASTRO CENTRA iesaiste plānota kolonoskopiju apmācības nodrošināšanā. Šis uzdevums tiks veikts kopā gan ar Slimību kontroles un profilakses centru (SPKC), gan ar Polijas kolēģiem,” skaidro Mārcis Leja.

“Projekts EUCanScreen vērsts uz Eiropas Vēža uzveikšanas plāna realizēšanu jomā, kas saistīta ar vēža skrīningu, tādējādi nodrošinot vienlīdzību ES valstu iedzīvotāju vidū un pasargājot no vēža izraisītas mirstības,” Mārci Leju papildina SPKC Pētniecības un veselības statistikas departamenta direktore Jana Lepiksone. “EUCanScreen projekta ietvaros paredzēts atbalstīt uzlabojumus esošajās vēža skrīninga programmās, nodrošināt programmu efektīvu pārvaldību un ilgtspēju, kvalitātes kritēriju nodrošināšanu un uzraudzību, savlaicīgu un salīdzināmu datu apkopošanu,” saka Jana Lepiksone, uzsverot, ka būtiska uzmanība tiks pievērsta speciālistu izglītībai, profesionālās kvalifikācijas un kompetenču celšanai. “Vienlaikus plānots strādāt pie mākslīgā intelekta izmantošanas iespējām skrīningā, kā arī sagatavoties uz pierādījumiem balstītai, izmaksu ziņā efektīvai un kvalitatīvai plaušu, prostatas un kuņģa vēža skrīninga programmu īstenošanai,” norāda Jana Lepiksone, SPKC Pētniecības un veselības statistikas departamenta direktore.

Visu projektā iesaistīto valstu kopējās projekta plānotās izmaksas ir 38,7 miljoni eiro, tai skaitā Eiropas Komisijas finansējums 31 miljoni eiro. Latvijas partneru kopējās izmaksas plānotas 5,13 miljonu eiro apmērā, tai skaitā valsts budžeta līdzfinansējums – 993 064 eiro. Projekta vadošais partneris ir Latvijas Universitāte, un projektā ir iesaistījušies 28 valstu pārstāvji, kopā veidojot partnerību no 98 sadarbības institūcijām. Latviju projektā pārstāv arī Slimību profilakses un kontroles centrs, Rīgas Stradiņa universitāte un Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca.